ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/1149/20
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
11 лютого 2020 року
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про стягнення коштів з Акціонерного товариства «Львівгаз».
В с т а н о в и в:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою про стягнення з Акціонерного товариства «Львівгаз» 1700000 грн в дохід Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2)має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3)відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4)належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5)позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
З позовної заяви встановлено, що позивач просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції на суму 1700000,00 грн, які застосовані на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.09.2019 №2015 «Про накладення штрафу на АТ «Львівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».
Тобто, вимога про стягнення грошових коштів в розмірі 1700000,00 грн ґрунтується на підставі рішення суб`єкта владних повноважень.
Положеннями частини 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Щоб адміністративний позов був прийнятий до провадження судом, позивачу необхідно дотримуватись порядку подання позовної заяви в межах реалізації права на звернення до суду та кореспондуючого права на повноважний суд з урахуванням положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статті 55 Конституції України, частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
В свою чергу, положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено різні строки звернення до адміністративного суду для суб`єктів владних повноважень та для інших осіб.
Відповідно до абзацу 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Абзацом 2 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Відповідно пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, подано суб`єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що положеннями пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України законодавцем врегульовано підставу для повернення позовної заяви позивачеві у випадку порушення процесуальних строків, а саме - коли суб`єкт владних повноважень подав позовну заяву із вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, до закінчення строку встановленого у частині другій статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, для застосування положень пункту 8 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, слід виходити з того, що днем виникнення підстав, які дають право суб`єкту владних повноважень на звернення до адміністративного суду із позовом про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, є день закінчення шестимісячного строку, встановленого у абзаці 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права викладена в постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №826/14908/18, яка враховується під час ухвалення судового рішення.
Оскільки вимога про стягнення грошових коштів ґрунтується на постанові про накладення штрафу №2015 від 24.09.2019, то відповідно на дату звернення позивача з позовом до суду 06.02.2020 не спилив 6-ти місячний строк визначений у частині 2 статті 122 КАС України для її оскарження відповідачем.
Разом з тим встановлено із відомостей комп’ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», що у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 1.380.2019.005583 за позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “ЛЬВІВГАЗ” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №2015 від 24.09.2019 “Про накладення штрафу на АТ “ЛЬВІВГАЗ” за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу”.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач передчасно звернувся до суду, а тому позовна заява підлягає поверненню позивачу на підставі приписів п.8 ч.4 ст.169 КАС України.
Керуючись ст.ст. 169, 171, 248, 256 КАС України, –
постановив:
Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про стягнення коштів з Акціонерного товариства «Львівгаз» – повернути позивачеві разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз’яснити позивачу, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею.
Суддя Коморний О.І.