ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року м. Черкаси справа № 925/1021/19
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: Саражан Н.М. - член виконавчого органу (самопредставництво);
від відповідача: Ігнатенко В.М. - адвокат, Лук'яненко Г.О. - адвокат; Сілко О.І. - адвокат за довіреністю;
від третіх осіб: Смілянська міська рада: не з'явився; від АТ "Укртрансгаз" - Пахомова О.А. - адвокат за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (м. Черкаси) до комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго" (м. Сміла, Черкаська область) про стягнення 16 087 619,90 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 16 087 619,90 грн. як частини вартості природного газу за листопад 2018 за наслідками відбору відповідачем енергоресурсу при відсутності у нього підтверджених обсягів природного газу від постачальників газу.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
В ході розгляду справи позивач свої вимоги підтримував повністю і просив суд їх задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, зокрема, неправомірністю застосування формули з пункту 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС для визначення вартості несанкціонованого відбору газу; доводить, що позивач не вжив заходів до недопущення відбору газу відповідачем; споживання газу відбулося для відповідача при збігові вкрай тяжких умов; газ для балансування позивач не придбавав, а ціна газу визначена невірно.
Третя особа Смілянська міська рада підтримує точку зору відповідача.
Представник третьої особи АТ "Укртрансгаз" підтримує позицію позивача і вважає що позов підлягає до задоволення.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона спирається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заслухавши доводи та пояснення представників обох сторін і третьої особи і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 01 лютого 2018 року між позивачем ПАТ “По газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" та відповідачем КП "Смілакомунтеплоенерго" укладено Типовий договір розподілу природного газу, що є публічним договором приєднання, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Відповідачу присвоєно персональний ЕІС-код 56XQ0000XI08O00L.
ПАТ “По газопостачання та газифікації “ЧЕРКАСИГАЗ” є Оператором ГРМ, який здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП) ліцензії №809 від 19.03.2015 р. (переоформлена рішенням НКРЕКП України №2841 від 24.11.2015р).
Правовідносини сторін унормовані Законом України “Про ринок природного газу” №329 VIII від 09.04.2015 p., Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30.09.2015р. (далі по тексту Кодекс ГРМ), Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015р. (далі по тексту Кодекс ГТС), Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2016 р., Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 р. та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 1.1 Договору (а.с. 22-27 ) передбачено, що цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРМ (п.1.2 Договору).
У п. 1.3 Договору визначено, що він є договором приєднання, укладається з урахуванням вимог статей 633,634,641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.
Згідно п. 2.2. Договору обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
Згідно п.3.1 Договору та п.1 гл.5 Розділу VI Кодексу ГРМ санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюються Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу природного газу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.
За наявності підтвердженого обсягу природного газу Споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим Договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. Приймання-передача обсягу газу, належного Споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до Споживача відбуваються на межі балансової належності об'єкта Споживача (п. 3.2 Договору).
При цьому підтвердженим обсягом природного газу, відповідно до п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ є обсяг природного газу, виділений постачальником для потреб Споживача, з яким укладено договір постачання природного тазу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
За умовами п. 3.3 Договору та п.3 гл.5 розд.УІ Кодексу ГРМ, Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.
Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
При цьому, Споживач, відповідно до п.п.5) п.7.4 Договору, зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
За змістом вказаного Кодексу, за наслідками такого несанкціонованого відбору газу виникають правовідносини врегулювання небалансу обсягів газу, відшкодування його вартості, порядок чого врегульовано цим же Кодексом ГРМ.
Відповідно до п.4 гл.5 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за відповідною формулою.
Підтверджені обсяги природного газу (ліміти) набуваються споживачами за номінаціями, що визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Відповідно до ч.5 гл.1 розд.1 Кодексу ГТС номінація - це заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГТС, замовник послуг транспортування має право подати по точці (точках) входу та точці (точках) виходу місячну номінацію на період не більше одного місяця в розрізі кожної доби. Місячна номінація на наступний газовий місяць приймається оператором газотранспортної системи в період з 15 по 20 число місяця (включно), що йде перед газовим місяцем транспортування. По об'єктах споживачів, що не є побутовими, споживання підтвердженого обсягу природного газу протягом місяця здійснюється рівномірно, виходячи з добового підтвердженого обсяг) природного газу. При цьому місячний обсяг їх споживання не повинен перевищувати місячний підтверджений обсяг природного газу. Споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добового/місячного підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання.
Відповідачем не було спростовано належними і допустимими доказами, що в листопаді 2018 стосовно спірного обсягу газу жодним постачальником газу не було підтверджено обсягів природного газу для потреб Відповідача.
Обома сторонами шляхом підписання Акту наданих послуг з розподілу природного газу з обсягами природного газу по комерційним вузлам обліку газу та/або вимірювальних комплексів (а.с. 30 з оборотом) підтверджено, що за листопад 2018 року КП «Смілакомунтеплоенерго» по розподільним мережам прийняв від Позивача 1 075.384 тис. куб.м. тазу.
Споживання 1 075.384 тис. куб.м. газу не було врегульовано Відповідачем із жодним постачальником, тому цей обсяг газу був віднесений Оператором ГТС (АТ "Укртрансгаз") на неврегульовані обсяги небалансу ПАТ «Черкасигаз».
З приводу даної обставини третьою особою надано у справу Акт № 11-18-1512000718-Баланс надання послуг балансування обсягів природного газу від 30.11.2018 на суму 15 722 798,10 грн.; рахунок на оплату з розрахунком вартості послуг балансування, звіт по точкам входу-виходу замовника послуг транспортування за листопад 2018. де вказано про споживання відповідачем 1 075 384 куб.м. газу (а.с. 203 --- 206), які направлялися позивачу для оплати послуги небалансу.
З огляду на несанкціонований відбір газу, 21.11.2018р. ПАТ «Черкасигаз» направило на адресу Відповідача вимогу про самостійне припинення газопостачання № 2503/29 від 20.11.2018р. (а.с. 40-42), отримання якої 26.11.2018 підтвердив представник відповідача в засіданні.
У відповідності до положень п.4 гл.5 розд.УІ Кодексу ГРМ, Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу вартість спожитого газу, який віднесений на небаланс Оператора ГРМ (Черкасигаз) Оператором ГТС (АТ "Укртрансгаз") та розраховується за формулою:
В = (Уф-Уп) х Ц х К, де
де -В - вартість природного газу, який компенсується Оператору ГРМ;
Уф - об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період 1 075,384 тис. м;
Vn- об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період за даними Оператора ГТС = 0,00 тис. м" ;
Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ.
Позивач доводить, що у листопаді 2018 року вартість закупівлі ним газу становить 14 400 гри. за тис. куб.м. Така ціна оприлюднена на сайті ПАТ «Черкасигаз» за адресою: http://www.chergas.ck.ua/tarifi/vartist-nevregulovanogo-nebalansu) -- а.с. 48 як вимагає п.4 гл.5 розд.УІ Кодексу ГРМ;
К - коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 2.
Якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.
Позивач правомірно вказує, що коефіцієнт 2 у формулі він застосовує на підставі того, що відповідач не виконав письмову вимогу ПАТ "Черкасигаз" від 20.11.2018 і самостійно не припинив споживання природного газу, який протягом листопада 2018 КП "Смілакомунтеплоенерго" було відібрано у розмірі 1075,384 тис. куб. м.
За розрахунками позивача із застосуванням наведеної формули, Відповідач зобов'язаний компенсувати Позивачу вартість несанкціоновано відібраного газу, що становить: 1 075,384 тис. м. * 14 400 грн. * 2 = 30 971 059,20 грн. з ПДВ. Розрахунок є вірним.
Через фінансові обмеження позивач заявив позов про стягнення у даній справі лише частини суми в розмірі 16 087 619,90 грн.
Позивачем направлено відповідачу Акт відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу за листопад 2018 року (а.с. 36-39) з Розрахунком вартості відшкодування витрат послуг балансування обсягів природного газу та рахунком на оплату, поштовим відправленням, які згідно повідомлення про вручення № 2070107132320 вручено Відповідачу 02.01.2019 року.
Суд не погоджується із доводами відповідача про незаконність цього акту лише через вказівку в ньому на відшкодування послуг балансування (що фактично виникає між позивачем та третьою особою), якщо за належним правовим змістом між сторонами спору виникають відносини щодо компенсації вартості несанкціоновано відібраного газу, про що вказано у п.4 гл.5 розд.УІ Кодексу ГРМ.
Суд враховує, що Акт в даному випадку дає можливість вірно зрозуміти зміст претензій позивача до відповідача, сума боргу визначена вірно.
Спірні кошти у добровільному порядку відповідачем позивачу не відшкодовані, з чого і виник спір.
Відповідно до приписів статей 174,193 Господарського кодексу України (ГК України) договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань). Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що позивач неправомірно застосовує формулу з пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГТМ для визначення компенсації позивачу, як Оператору ГРМ вартості обсягів несанкціонованого відбору газу, бо позивач не придбавав газ, вартість якого розмістив на сайті та включив у формулу.
Суд зазначає, що для правомірного застосування позивачем вказаної формули повинні мати місце такі обставини:
- несанкціонований відбір Споживачем природного газу;
- неврегульованість споживачем небалансу обсягу несанкціонованого відбору газу за процедурами, визначеними Кодексом ГТС;
- віднесення такого обсягу газу Оператором ГТС на Оператора ГРМ;
- наявність щомісячної публікації Оператором ГРМ на своєму веб-сайті інформації про ціну закупівлі газу для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат та період її дії;
Сукупність таких обставин має місце та підтверджується наявними у справі доказами.
При цьому для застосування у формулі необхідна лише ціна газу, а не докази фактичного придбання та отримання такого газу у певному місяці позивачем, як Оператором ГРМ.
Позивач для розрахунків ціни позову у даній справі повинен застосовувати саме формулу з пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГТМ, яким врегульовано взаємовідносини сторін спору, а не вартість послуги балансування, за якою кошти за цю послугу за наслідками несанкціонованого відбору газу третя особа стягує з позивача в іншому судовому провадженні.
Відносини позивача та третьої особи з приводу транспортування природного газу та надання послуг балансування врегульовані укладеним між ними договором № 1512000718 транспортування природного газу від 17.12.2015 ( а.с. 186).
Відповідно до пункту 2.2 договору від 17.12.2015 послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.
Згідно з пунктом 2.3 договору від 18.03.2016 послуги, які можуть бути надані Замовнику за цим договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій, послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.
Обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 та/або додатка 2 до цього договору (пункт 2.4 договору від 18.03.2016).
У пункті 2.6 договору визначено, що Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі.
Оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів (пункт 2.7 договору).
У пункті 7.1 договору визначено, що вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються Регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються Регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом ГТС.
Відповідно до пункту 7.3 договору від 18.03.2016 тарифи, передбачені у пункті 7.1 цього розділу, є обов`язковими для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується Сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього договору.
У пунктах 11.1, 11.4 договору від 18.03.2016 визначено, що послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг з балансування, оформлюються Оператором і Замовником актами наданих послуг.
Послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Замовником відповідно до Кодексу ГТС та розділу ІХ цього договору.
Правовідносини з транспортування природного газу та діяльність позивача як оператора газорозподільної мережі врегульовані, зокрема, нормами Закону України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи. До спірних правовідносин застосовуються положення Кодексу газотранспортної системи в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно із частиною 1 статті 32 та частиною 2 статті 35 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування.
Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу VІІІ Кодексу газотранспортної системи, одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.
Оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 19 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу").
За умовами пункту 1 Глави 3 Розділу І Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб`єктам ринку природного газу: право користування газотранспортною системою на використання газотранспортної системи в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу; послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.
Згідно з пунктом 5 Глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи, алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об`єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу. Балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Фізичним балансуванням є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу. Комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.
Пунктом 3 Глави 3 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи визначено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.
Відповідно до пункту 2 Розділу XIII Кодексу газотранспортної системи, замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.
За умовами пункту 4 і підпункту 2 пункту 7 Глави 3 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання останнього небалансу за цей газовий місяць. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.
Враховуючи положення Кодексу газотранспортної системи і умови договору №1512000718 від 17.12.215 між позивачем та третьою собою АТ "Укртрансгаз", для наявності підстав для оплати позивачем виставленого оператором рахунку щодо вартості послуг балансування законодавчо передбачено сукупність обставин, зокрема: 1)виникнення негативного місячного небалансу; 2) неврегулювання замовником послуг транспортування цього самостійно небалансу в строк до 12-го числа місяця, наступного за газовим місяцем; 3) оформлення оператором одностороннього акту на обсяг неврегульованого замовником обсягу небалансу; 4) надання оператором замовнику до 14-го числа місяця, наступного за газовим місяцем розрахунку вартості послуг балансування та рахунок-фактуру.
Відповідно до пунктів 1-2 Глави 3 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.
Аналіз вказаних положень законодавства та умов договору №1512000718 (пункт 9.4 договору) свідчить, що Акціонерне товариство "Укртрансгаз" як оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає позивачу односторонній акт про надання послуг балансування, розрахунок вартості послуги балансування та рахунок-фактуру. Позивач повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.
Згідно п. 9.5. Договору розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають врегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку позивач повинен сплатити на користь АТ "Укртрансгаз" визначається за даними Оператора АТ "Укртрансгаз".
Чинним законодавством не передбачено, що позивач вправі для розрахунку вартості обсягу несанкціонованого відбору споживачем природного газу керуватися не формулою з пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, а вартістю послуги балансування, яку визначив АТ "Укртрансгаз" для позивача у відповідності до умов договору №1512000718 транспортування природного газу від 17.12.2015 між ними і стягує ці кошти в іншому судовому провадженні.
Отже застосування позивачем формули з пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, яким врегульовано взаємовідносини сторін, для розрахунку позовних вимог є вірним.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що вартість обсягу несанкціонованого відбору споживачем природного газу на підставі формули з пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, є санкцією.
За своїм правовим змістом це є компенсація (відшкодування) Оператору ГРМ вартості обсягів газу, несанкціоновано відібраного споживачем, про що прямо вказано у пункт 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.
Спірні кошти, які стягуються за заявленим позовом у даній справі не є збитками і не є санкціями, зокрема, про таке не вказано у Кодексі ГТС.
У відповідності до ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:
вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;
додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;
неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною;
матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
З цих підстав зменшенню визначена за вказаною формулою вартість обсягу газу не підлягає за правилами ст. 616 ЦК України, бо не є збитками та неустойкою.
Даною нормою передбачено, що якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, суд відповідно зменшує розмір збитків та неустойки, які стягуються з боржника.
Суд має право зменшити розмір збитків та неустойки, які стягуються з боржника, якщо кредитор умисно або з необережності сприяв збільшенню розміру збитків, завданих порушенням зобов'язання, або не вжив заходів щодо їх зменшення.
З урахуванням викладеного суд також відхиляє доводи відповідача про те, що виникненню у позивача права на стягнення спірних коштів сприяла неправомірна поведінка самого позивача як кредитора, який знав про відсутність у КП "Смілакомунтеплоенерго" алокацій на газ на листопад 2018 року, однак підключив об'єкти споживача до газопостачання і не перешкодив відібранню відповідачем газу у листопаді 2018.
З підстави неможливості зменшення нарахованої позивачем компенсації не підлягають врахуванню судом доводи відповідача про те, що несанкціоноване відібрання відповідачем газу у листопаді 2018 сталося за результатом збігу вкрай тяжких обставин для КП "Смілакомунтеплоенерго", якому через борги минулих періодів не вдалося на договірних умовах забезпечити газопостачання м. Сміла в зимовий сезон 2018 року.
Правовідносини сторін спору врегульовані спеціальним нормативним актом - Кодексом газорозподільних систем, який і підлягає до застосування в даному випадку.
Формула компенсації (відшкодування) Оператору ГРМ вартості обсягів газу, несанкціоновано відібраного споживачем, на підставі пункту 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем не містить у своєму розрахунку кількості днів несанкціонованого користування газом, тому доводи відповідача про те, що протиправна поведінка у відповідача мала місце лише за частину листопада 2018, для предмету доказування у справі не мають значення.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають до повного задоволення і з відповідача на користь позивача слід стягнути 16 087 619,90 грн. як частини компенсації Оператору ГРМ вартості обсягів несанкціонованого відбору природного газу за листопад 2018.
На підставі ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 241 314,30 грн. на відшкодування сплаченого судового збору повністю.
Керуючись ст. 238,240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго" (ідентифікаційний код 33648312, м. Сміла, Черкаська область, вул. В'ячеслава Чорновола, 72-А) на користь публічного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" (ідентифікаційний код 03361402, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 142) --- 16 087 619,90 грн. основного боргу та 241 314,30 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення у справі складено 12 лютого 2020
Суддя Н.М. Спаських