Постанова № 8751721, 23.02.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2010
Номер справи
2а-7082/09/0670
Номер документу
8751721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-7082/09/0670

категорія 2.11.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2010 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В.,

при секретарі - Новицькому Є.А., Господарчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" <Текст >

до Бердичівської об'єднана державна податкова інспекція <Текст >

про визнання протиправним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Комунальне підприємство"Бердичівтеплоенерго" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним податкове повідомленя-рішення Бердичівської ОДПІ від 26.01.2009 р. № 00000152301/0 про зменшення бюджетного відшкодування в сумі 354085 грн.. Свої вимоги мотивує тим, що субвенція по погашенню заборгованості в різниці в тарифах є додатковим джерелом надходження коштів для оплати товару (енергоносіїв), які в подальшому використовуються тільки в оподатковуваних операціях (теплопостачання). У разі придбання за рахунок таких коштів товарів (робіт, послуг) чи основних фондів, суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, можуть бути включені до складу податкового кредиту.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просить їх задовільнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про прични неявки суд не повідомив. Надав заперечення на позовну заяву.

Суд, заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив, що Бердичівською ОДПІ (далі-ОДПІ) на підставі ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" проведено позапланову перевірку КП "Бердичівтеплоенерго"( далі - підприємство) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок наступних платежів за жовтень, листопад 2008 р., яка виникла за рахунок від"ємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.10.08 р. по 31.10.08 р.. За результатами перевірки складено акт № 100/23-01/32794899 від 26.01.2009 р. (далі - акт перевірки), відповідно до якого в порушення пп.7.4.3 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) (далі -Закон) підприємством завищено суму податкового кредиту на 354085 грн., у зв"язку з тим, що платником не проведено коригування податкового кредиту в сторону зменшення на суму 354085 грн. податку, сплаченого за придбаний природний газ, послуги постачання газу, електроенергії, яка відповідає частці використання товарів в неоподатковуваних операціях.

На підставі акту перевірки ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 26.01.2009 р. № 00000152301/0. яким позивачу зменшено податковий кредит на суму 354085 грн., в т.ч. за жовтень 2008 р. на 321854 грн. та за листопад 2008 р. на 32231 грн..

Судом встановлено, що оплата позивачу вартості теплової енергії здійснюється шляхом сплати споживачами тарифу на оплату послуг, а друга частина - з бюджетної субвенції на покриття збитків від продажу послуг за тарифом.

Згідно п. 4.1 ст.4 Закону база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг). Оскільки теплова енергія позивачем реалізується за встановленими тарифами, то базою оподаткування таких послуг є встановлений тариф.

Відповідно до п.11.11 ст. 11 Закону при реалізації теплової енергії фізичним особам, бюджетним установам, ЖЕКам, КЕЧ, підприємство визначає базу оподаткування операцій з поставки теплової енергії за касовим способом, за яким дата виникнення податкових зобов"язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку.

Встановлено, що в жовтні 2008 р. підприємство отримало з державного бюджету 3163953,21 грн. та в листопаді 2008 р. з місцевого бюджету 1000000 грн. субвенції на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла у зв"язку з невідповідністю фактичної собівартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно пп. 7.7.1., пп. 7.7.2. п. 7.7. ст. 7 Закону суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов’язань, що виникли у зв’язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду; у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з підпунктом 7.7.1 цієї статті, має від’ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України.

Відповідно до пп.. 7.4.2 п. 7.4 ст.7 Закону, якщо платник податку придбаває (виготовляє) товари (послуги) та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 та пунктом 11.44 статті 11 цього Закону, то суми податку, сплачені у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включаються до складу податкового кредиту такого платника.

Згідно пп.. 7.4.3 п.7.4 ст. 7 Закону у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Відповідно до пп.3.2.7 п.3.2 ст.3 Закону субвенції за рахунок бюджетних коштів не є об"єктом оподаткування, тому бюдетні кошти, що надійшли у зв"язку з компенсацією вартості теплової енергії понад встановлений органами виконавчої влади тариф, не підпадають під об"єкт оподаткування ПДВ. Тому, при формуванні податкового кредиту під час проведення розрахунків з постачальниками за рахунок субвенцій державно чи місцевого бюджету, які призначені для погашення заборгованості минулих років в різниці в тарифах на теплову енергію, платнику, який застосовує касовий метод податкового обліку, необхідно враховувати використання товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях пропорційно частці використання оплачених товарів (послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Таким чином, право на податковий кредит по придбаному природному газу, послугах транспортування природного газу, електричної енергії, які використовуються в оподатковуваних операціях, підприємство має лише в розмірі, який відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Бердичівською ОДПІ правомірно прийнято рішення про зменшення суми податкового кредиту, а тому позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 86, 158-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В позові Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 00000152301/0 від 26.01.2009 р. відмовити.

          Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 01 березня 2010 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.