Рішення № 87513615, 15.01.2020, Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
15.01.2020
Номер справи
687/444/18
Номер документу
87513615
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 687/444/18

2/687/1/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

15 січня 2020 року Чемеровецький районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого судді - Борсука В.О.,

з участю секретаря - Цугель Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Летавська сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки,

встановив:

У квітні 2018 року керівник Городоцької місцевої прокуратури, в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Летавська сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області, звернувся з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, яка становить 62 671,02 грн..

Прокурор та представник ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з`явилися, однак від представника - ОСОБА_2 надійшло пояснення, згідно якого просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник в судове засіданні не з`явилися,однак про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.

На підставі ч.1 ст.280 ЦПК України - суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, однак від нього надійшла заява, згідно якої просять розгляд справи проводити у їх відсутності, позовні вимоги визнає.

Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Положення ст. 66 Конституції України передбачають, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 1 ЗК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Статтею 15-2 ЗК України встановлені повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин.

Відповідно до пунктів “а”, “б” частини 1 статті 91 ЗК України власники земельних ділянок зобов`язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

За невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням та за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення (ч. 1 ст. 211 цього ж Кодексу).

Згідно з ч. 6 ст. 207 ЗК України втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Як вбачається з ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтею 56 Закону України “Про охорону земель” передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Така шкода підлягає відшкодуванню в повному обсязі. Шкода заподіяна самовільним зайняттям відшкодовується на підставі загальних норм ЦК України.

Порядок обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначено Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963.

Судом встановлено, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.04.2018 року земельна ділянка з кадастровим номером 6825285800:10:002:0084 площею 37,9447 га, яка розташована на території Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, перебуває у державній власності.

16.06.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки за участю Летавського сільського голови та заступника голови правління СВК "Летава" Чорного В.В., про що складено акт перевірки №261/91-17. В акті перевірки встановлено, що земельна ділянка, яка згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які виставлялись на земельні торги (наказ №22-9021-СГ від 12.05.2017р.), розташована за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району, площею 37,9447 га, кадастровий номер 6825285800:10:002:0084, перебуває у державній власності, засіяна кормовою культурою – люцерною, пошкодження родючого шару ґрунту не виявлено.

Згідно з актом обстеження земельної ділянки від 16.06.2017 року №260/91-17 під час проведення перевірки за участю Летавського сільського голови та заступника голови правління СВК "Летава" ОСОБА_1 було обстежено земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825285800:10:002:0084, площею 37,9447 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району, та встановлено, що на час перевірки земельна ділянка вільна від забудови, не порушено родючий шар ґрунту, земельна ділянка засіяна кормовою культурою - люцерною.

З метою усунення виявлених порушень законодавства 16.06.2017 року старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області складено припис №0-22-046-262/91-17 про усунення заступником голови СВК "Летава" Чорним ОСОБА_3 порушень вимог законодавства, яким (приписом) встановлено, що заступник голови СВК "Летава" ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 37,9447 га (засіяна кормовою культурою – люцерною), яка розташована за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району, що є порушенням ст. ст. 125, 126, 211 Земельного кодексу України.

16.06.2017 року старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області складено протокол про адміністративні правопорушення №0-22-0.46-263/91-17, яким встановлено, що 16.06.2017 року при перевірці дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки кадастровий №6825285800:10:002:0084 заступник голови СВК „Летава” ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку площею 37,9447 га, а саме: засіяв її кормовою культурою (люцерною), що є порушенням ст. ст. 125, 126, 211 ЗК України. Відповідальність за вчинене правопорушення передбачено ст. 53-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У відомостях про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, зазначено, зокрема: ОСОБА_1 , місце роботи: СВК "Летава".

За результатами матеріалів перевірки старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 18.06.2017 року проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки площею 37,9447 га, у сумі 62671,02 грн.

Постановою ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про накладення адміністративного стягнення №269/91-17 від 20.06.2017 року було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , який проживає в с. Летава Чемеровецького району, працює заступником голови СВК „Летава”, порушив вимоги ст.ст. 125, 126 ЗК України, а саме: самовільно використовує земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення площею 37,9447 га (кадастровий номер 6825285800:10:002:0084), яка знаходиться за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, засіявши її кормовою культурою - люцерною. Гр. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн., який сплачено згідно з платіжним дорученням від 26.06.2017 року.

Листом від 12.07.2017 р. №10-22-0.46-7015/2-17 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області направило Хмельницькій обласній прокуратурі матеріали справи про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 , за ст. 53-1 КУпАП для представництва інтересів держави в суді. У листі повідомляється, що перевіркою 16.06.2017 р. встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , який проживає в с. Летава Чемеровецького району Хмельницької області, порушив вимоги ст. ст. 125, 126 ЗК України, а саме: самовільно використовував земельну ділянку державної власності сільськогосподасрького призначення площею 37,9447 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, засіявши її кормовою культурою - люцерною. За результатами перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення, вручено ОСОБА_1 припис про припинення порушення вимог земельного законодавства, а також нараховано шкоду, заподіяну державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 62671,02 грн. 26.06.2017 р. ОСОБА_1 сплачено штраф в розмірі 340,00 грн., однак відшкодувати шкоду в добровільному порядку ОСОБА_1 відмовляється.

Крім того, надано копію договору оренди земельної ділянки №105/57-17-ДО від 21.06.2017 р., укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області (орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (орендар), відповідно до якого орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.06.2017 р. №1/15341 надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6825285800:10:002:0084, яка розташована за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області. В оренду за вказаним договором передається земельна ділянка загальною площею 37,9447 га, в тому числі рілля - 37,9447 га.

Відповідно до положень ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін і суд розглядає цивільні справи на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Статтею 5 цього Закону визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

В цій статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.

В деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Згідно з п. 3.6, п. 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963.

Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Оскільки під час розгляду справи знайшов своє підтвердження факт порушення ОСОБА_1 , внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, внаслідок чого державі було заподіяно шкоду, загальний розмір якої становить 62671,02 грн. і яка підлягає компенсації в повному обсязі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Суд приймає до уваги та погоджується з розрахунками заподіяної шкоди, що проведені за формулами згідно з Методикою розрахунку розміру шкоди (Шс = Пс х Нп х Кф х Кі). Дані розрахунки описані державним інспектором з розшифруванням всіх складових формул, за якими вони здійснені, та були вручені відповідачу.

Що стосується наведених вище заперечень відповідача, то на підтвердження таких відповідач належних, допустимих та переконливих доказів суду не надав. Його посилання на те, що зазначена земельна ділянка ним використовується за призначенням спростовується наданими позивачем письмовими доказами, що були перевірені та досліджені в судовому засіданні.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ЦПК України та підлягають стягненню з відповідача на користь прокуратури Хмельницької області.

Керуючись ст.ст. 12, 14, 80, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 62 671, 02 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на користь Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, перерахуваши суму шкоди на р/р НОМЕР_1 , КБК 24062200, код одержувача 37330146, в ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, р/р НОМЕР_2 , Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

У відповідності до п.п.15.5) п.п.15 п.1 Розділу XIII Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-технічної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Чемеровецький районний суд Хмельницької області.

Повний текст рішення виготовлено 24.01.2020 року.

Позивач: керівник Городоцької місцевої прокуратури (місце знаходження м.Городок, вул. Грушевського, 80 Хмельницької області) в інтересах держави, в особі: Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (місце знаходження м.Хмельницький, вул. Інституцька, 4/1 Хмельницької області).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), зареєстрований АДРЕСА_1 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Летавська сільська рада Чемеровецького району Хмельницької області, місце знаходження с.Летава, вул. Островського, 66 Хмельницької області.

Суддя Борсук В.О.