
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2020 року Чернігів Справа № 620/3891/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3838 про визнання протиправними дій та стягнення коштів,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( далі також – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини А3838 (далі також - в/ч А3838, відповідач), в якому остаточно просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно на суму 47950,08 грн;
- стягнути з відповідача на користь позивача за належне, але не отримане речове майно на суму 47950,08 грн. .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при звільненні з військової служби йому не було виплачено грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно, яку було нараховано наказом командира Військової частини А3838 № 160 від 03.08.2019 в розмірі 113653,95 грн.
26.12.2019 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки Військовою частиною А3838 було розрахована сума грошової компенсації за не отримане речове майно та відповідна заявка була відправлена до довольчого органу для виділення кошторисних призначень, 03.12.2019 позивачу на картковий рахунок перерахована частина грошової компенсації за неотримане речове майно в сумі 65703,87 грн. Вказує, що виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на відповідний рік, тобто при відсутності бюджетних призначень, виплата компенсації не здійснюється, а тому після надходження залишку коштів вони будуть переведені позивачу.
Представником позивача було надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не нарахування позивачу грошової компенсації за не отримане речове майно, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на отримання коштів, що є предметом спору. Та підтвердив той факт, що позивачем отримано 65703,87 грн в рахунок погашення заборгованості, а тому зменшує позовні вимоги до суми залишку 47950,08 грн.
Представником відповідача подане заперечення на відзив, в якому зазначено, що у зв`язку з тим, що відповідач частково сплатив заборгованість позивачу, а іншу частину заборгованості буде сплачено після зарахування коштів на рахунки відповідача, тому просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та звільнений на підставі наказу КСВ ЗСУ ( по особовому складу ) № 203 від 04.06.2019.
На підставі наказу командира Військової частини А3838 (по стройовій частині) від 03.08.2019 № 160 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 03.08.2019. Крім того, наказано виплатити, серед іншого, грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно в сумі 113653,95 грн. (а.с. 7).
Вважаючи дії відповідача щодо невиплати в день виключення зі списків особового складу компенсації за не отримане під час проходження військової служби речового майна, позивач звернувся до суду.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі – Закон) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Статтею 1 Закону передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (стаття 2 Закону).
Згідно частини першої статті 9-1 Закону речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за не отримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 № 178 затверджений Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно (далі – Порядок № 178).
Так, пунктами 2, 3 Порядку № 178 визначено, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації, а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що військовослужбовцям гарантується грошова компенсація за не отримане речове майно у разі звільнення з військової служби. Зазначені гарантії реалізуються відповідним зверненням (рапортом) військовослужбовця на підставі наказу, в тому числі, командира (начальника) військової частини про розмір грошової компенсації згідно довідки про вартість речового майна, що належить до видачі.
У відповідності до абзаців першого та третього пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно, оскільки відповідає вимогам, встановленим пунктами 2 та 3 Порядку № 178, та виплата вказаної компенсації встановлена в наказі командира Військової частини А3838 від 03.08.2019 № 160.
Станом на день розгляду даної справи відповідачем виплачено позивачу частину грошову компенсацію вартості за не отримане речове майно, що підтверджується довідкою від 03.01.2019 №3.
Окрім того, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08.11.2005), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач допустив протиправні дії, що полягає у несвоєчасній виплаті позивачу грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, а тому позивач має право на отримання грошової компенсації вартості за не отримане речове майно в сумі 47950,08 грн, і його права в цій частині повинні бути поновлені шляхом стягнення з відповідача відповідної суми.
Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 17.01.2019 (справа №822/2309/17).
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.
Враховуючи предмет даного позову, відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Військової частини А3838 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно, в розмірі 47950,08 грн.
Стягнути з Військової частини А3838 на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне, але не отримане речове майно, в розмірі 47950,08 грн ( сорок сім тисяч дев`ятсот п`ятдесят грн) 08 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Військова частина А3838 сел. Десна, Козелецький район, Чернігівська область, 17024, код ЄДРПОУ 07855800.
Повний текст рішення виготовлено 11 лютого 2020 року.
Суддя І.І. Соломко