Рішення № 87503981, 07.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
560/3861/19
Номер документу
87503981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 2502
Державний герб України

Копія

Справа № 560/3861/19

РІШЕННЯ

іменем України

07 лютого 2020 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А2502 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини А2502, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії військової частини А2502 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 2014 року (чотири місяці) січень, лютий, березень, квітень; за 2015 рік (два місяці) січень, серпень; за 2016 рік (дванадцять місяців) з січня по грудень включно; за 2017 рік (дванадцять місяців) з січня по грудень включно; за 2018 рік (одинадцять місяців) з січня по листопад включно;

- зобов`язати військову частину А2502 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 2014 року ( чотири місяці) січень, лютий, березень, квітень; за 2015 рік (два місяці) січень, серпень; за 2016 рік (дванадцять місяців) з січня по грудень включно; за 2017 рік (дванадцять місяців) з січня по грудень включно; за 2018 рік (одинадцять місяців) з січня по листопад включно.

В обґрунтування позовних вимог та відповіді на відзив вказує, що на день виключення зі списків особового складу військової частини А2502 протиправно не отримав в повному обсязі кошти, на які мав право за час проходження військової служби, а саме індексації за січень, лютий, березень, квітень 2014 року; за січень та серпень 2015 року; з січня по грудень включно 2016 року; з січня по грудень включно 2017 року; з січня по листопад включно 2018 року. 16.11.2019 року звернувся до командира військової частини А 2502 із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення. Згідно наданої відповіді позивачем встановлено, що індексація грошового забезпечення за зазначені періоди не проводилась.

Позивач, вважає такі дії відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення протиправними.

На підставі розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду №215 від 05.12.2019 проведено повторний автоматизований розподіл справи №560/3861/19 у частині заміни головуючого судді.

Суд, ухвалою від 09.12.2019 відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

27.12.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що військова частина діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач проходив військову службу у військовій частині А2502. Наказом т.в.о. командувача Повітряних Сил Збройних сил України від 22.08.2019 №417 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та наказом командира військової частини А2502 від 30.08.2019 №206 виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення.

Враховуючи те, що позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача з запитом про надання інформації про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення та розміри грошового забезпечення.

За результатами розгляду звернення позивача, відповідач надав довідки про грошове забезпечення №2324 від 04.09.2019, №3082 від 13.11.2019 про нараховану та виплачену індексацію.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Як вбачається з архівної довідки №Ф-1666/1979 від 11.11.2019 індексація позивачу не нараховувалась за січень-квітень 2014 року; за січень та серпень 2015 року; січень-грудень 2016 року. Згідно довідки військової частини А2502 від 13.11.2019 за №3082 індексація позивачу не нараховувалась за січень-грудень 2017 року та за січень-листопад 2018 року.

Стосовно наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.

Так, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).

Згідно п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття; 5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються; 6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів; 7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Однак, як вже зазначалося, позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення за січень-квітень 2014 року; за січень та серпень 2015 року; за січень-грудень 2016 року; січень-грудень 2017 року та січень-листопад 2018 року, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися.

Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.

У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу № 1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення).

Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Отже, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що не нарахування та не виплата позивачу індексації грошового забезпечення за січень, лютий, березень, квітень 2014 року; за січень та серпень 2015 року; у період з січня по грудень включно 2016 року; у період з січня по грудень включно 2017 року та з січня по листопад включно 2018 року є протиправною, а тому належить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за зазначені періоди.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов необхідно задовольнити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, з врахування положень ст. 139 КАС судові витрати, що підлягають розподілу - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії військової частини А2502 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за січень, лютий, березень, квітень 2014 року; січень, серпень 2015 року; за 2016 рік з січня по грудень включно; за 2017 рік з січня по грудень включно; за 2018 рік з січня по листопад включно.

Зобов`язати військову частину А2502 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за січень, лютий, березень, квітень 2014 року; січень, серпень 2015 року; за 2016 рік з січня по грудень включно; за 2017 рік з січня по грудень включно; за 2018 рік з січня по листопад включно.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А2502 (вул. Миру, 2, м.Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 08497649)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький