
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 лютого 2020 рокум. Ужгород№ 260/1664/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Міци О.-Д.В.
учасники справи:
позивач - Державне підприємство "Брустурянське лісомисливське господарство" - представник - Левицький Андрій Олександрович;
відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області - представник - Станкович Вікторія Іллівна;
відповідач - Західний офіс Держаудитслужби України - представник - Станкович Вікторія Іллівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області та Західного офісу Держаудитслужби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
22 листопада 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулося Державне підприємство "Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, Закарпатська область, Тячівський район, с. Лопухів, вул. Партизанська, 1, код ЄДРПОУ 32464172) в особі представника Левицького Андрія Олександровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 40922492) та Західного офісу Держаудитслужби України (79000, м. Львів, вул. Т. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40479801), яким просить суд: "1. Відкрити провадження у справі; 2. Визнати протиправними дії Західного офісу Держаудитслужби про призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 року; 3. Зобов`язати Управління Західного офісу Держаудитслужби у Закарпатській області утриматись від проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 року; 4. Стягнути з відповідачів сплачений судовий збір та витрати на правову допомогу".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року було відмовлено представнику позивача в задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року було задоволено заяву представника позивача про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про скасування заходів забезпечення позову відмовлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на адресу державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" надійшло повідомлення Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 14 листопада 2019 року № 13-07-07-14/3643-2019 про проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Брустурянське ЛМГ" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року відповідно до пункту 3.2.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Державної аудиторської служби України на IV квартал 2019 року. Дата проведення ревізії 27 листопада 2019 року, закінчення - 12 грудня 2019 року. Позивач вказує, що в пункті 3.2.5.1 зазначеного Плану передбачена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Брустурянське ЛМГ" на підставі власної ініціативи, відповідальний за захід фінансового контролю - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області. Місяць та рік проведення попереднього заходу державного фінансового контролю - квітень 2015. Відповідно до пункту 4 Положення про планування контрольно-ревізійної роботи Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого наказом Голови КРУ України від 26.10.2005 № 319, у редакції наказу Держаудитслужби від 26.08.2016 № 71, не допускається включення до планів контрольно-ревізійної роботи інспектувань певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольних підприємств, в установах і організаціях, на яких Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами вже проводилось планове інспектування певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності у відповідному календарному році. На даний момент відповідачем 1 проводиться державний фінансовий контроль у формі державного фінансового аудити ДП "Брустурянське ЛМГ", повторне включення в цьому ж календарному році до плану перевірок у формі ревізії позивача є протиправним. Враховуючи, що в плані проведення інспектування ДП "Брустурянське ЛМГ" зазначена дата останнього фінансового контролю - квітень 2015, а фінансовий аудит, що проводиться на даний момент охоплює період діяльності позивача з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року, період запланованої ревізії охопить період, який вже досліджується під час аудиту. Таким чином, дії відповідача 2 про включення в план переліку інспектувань ДП" Брустурянське ЛМГ" в період з 27 листопада 2019 року по 12 грудень 2019 року суперечать наведеним нормам законодавства, оскільки на підприємстві проводиться фінансовий аудит.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що ході проведення державного фінансового аудиту, саме в межах аудиту, який закінчується 12 грудня 2019 року, виникла необхідність проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП "Брустурянське ЛМГ" та внесення змін до плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу. На підставі направлення від 26 листопада 2019 року № 369, головним державним фінансовим інспектором відділу взаємодії з правоохоронними органами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області, Левкулич М . М . , з метою перевірки дотримання законодавства, на виконання пункту 3.2.5.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2019 року розпочато ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року. Зазначеного працівника допущено до проведення ревізії. Одночасно, відповідач звернув увагу на неправильне трактування позивачем пункту 4 Положення про планування контрольно-ревізійної роботи Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами затвердженого наказом Голови КРУ України від 26.10.2005 № 319 у редакції наказу Держаудитслужби від 26.08.2016 № 71, оскільки в ДП "Брустурянське ЛМГ" проводиться контрольний захід в формі Державного фінансового аудиту діяльності суб`єкта господарювання, а не інспектування у формі ревізії фінансово-господарської діяльності, як зазначив позивач.
Під час розгляду справи по суті представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
Під час розгляду справи по суті представник відповідачів заперечив щодо задоволення позовних вимог, просив суд відмовити в повному обсязі з мотивів, що наведені у відзиві.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
На підставі направлення від 12 серпня 2019 року № 262, начальником відділу контрольною в галузі, екології та природокористування Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області, з метою перевірки дотримання законодавства, на виконання пункту 4.25 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на IІІ квартал 2019 року розпочато державний фінансовий аудит діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 13 серпня 2019 року по 12 грудня 2019 року (а.с. 12).
Відповідно до пункту 4.25 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на IІІ квартал 2019 року було передбачено державний фінансовий аудит діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період роботи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року. Строк проведення аудиту зазначався 05 серпня 2019 року, закінчення 10 грудня 2019 року. (а.с.а.с. 14-17). Також у плані було зазначено, що державний фінансовий аудит проводиться за власною ініціативою органу державного фінансового контролю.
Судом встановлено, на підставі наказу Західного офісу Держаудитслужби від 15 жовтня 2019 року № 174 "Про затвердження змін до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 19.09.2019 № 159" було здійснено включення до плану проведення державного фінансового контролю на IV квартал 2019 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період роботи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року (а.с. 38).
Відповідно до пункту 3.2.5.1 Плану проведення державного фінансового контролю на IV квартал 2019 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період роботи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року була передбачена ревізія позивача. Дата проведення ревізії 27 листопада 2019 року, закінчення 12 грудня 2019 року (а.с.а.с. 39-42).
За результатами державного фінансового аудиту Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області було складено Аудиторський звіт за результатами державного фінансового аудиту діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року від 10 грудня 2019 року № 13-07-07/04 (а.с.а.с. 104176).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року за № 43 "Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України" передбачено, що центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, є Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба).
У відповідності до статті 1 частини 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" № 2939-XII (далі по тексту Закон України № 2939-XII), орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
У відповідності до статті 2 Закону України № 2939-XII, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
У відповідності до статті 3 Закону України № 2939-XII, державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.
У відповідності до статті 4 Закону України № 2939-XII, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.
З аналізу вказаних норм судом резюмується, що законодавцем встановлено обмеження проведення, зокрема інспектування, яке здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії, у випадку коли на підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит. Законодавцем визначено, що за один й той же період може бути проведено лише один захід державного фінансового контролю.
Також судом зазначається, що у відповідності до пункту наказу Головного Контрольно-ревізійного управління України від 08 вересня 2011 року за № 235 "Про впорядкування організації контрольних заходів", правонаступником якого є, зокрема, Держаудитслужба, заборонено вихід на об`єкт контролю для здійснення планового контрольного заходу (незалежно від його різновиду-інспектування, державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та дослідження організації і стану контрольно-ревізійної роботи в системі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади) частіше ніж один раз протягом календарного року.
Виходячи з аналізу наведених норм, вбачається, що у відповідача відсутнє право на проведення ревізії позивача як інспектування підконтрольної установи, оскільки відповідач на у позивача уже здійснює контрольний захід у формі державного фінансового аудиту.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вище зазначеного суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Західного офісу Держаудитслужби щодо призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року.
При вирішенні спору в частині вимоги позивача з приводу зобов`язання Управління Західного офісу Держаудитслужби у Закарпатській області утриматись від проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 року, то суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні таких, оскільки визнавши протиправними дії відповідача щодо призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року є достатнім способом захисту та відповідно такі протиправні дії не можуть надавати право відповідачеві здійснювати подальші дії щодо реалізації протиправної поведінки.
Суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а тому заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.
За правилами статті 139 частини 3 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Визначаючи співмірність понесених витрат з урахуванням скасування оскаржуваної вимоги у повному обсязі, суд вважає, що понесені позивачем у даній справі судові витрати у вигляді сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в розмірі 1921 грн.
Керуючись статтями 139, 242-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, Закарпатська область, Тячівський район, с. Лопухів, вул. Партизанська, 1, код ЄДРПОУ 32464172) до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 40922492) та Західного офісу Держаудитслужби України (79000, м. Львів, вул. Т. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40479801) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Західного офісу Держаудитслужби щодо призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2019 року.
У задоволенні позову в частині решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, Закарпатська область, Тячівський район, с. Лопухів, вул. Партизанська, 1, код ЄДРПОУ 32464172) за рахунок бюджетних асигнувань Західного офісу Держаудитслужби України (79000, м. Львів, вул. Т. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40479801) судові витрати із сплати судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 03 лютого 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 10 лютого 2020 року.
СуддяС.Є. Гаврилко