
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/10991/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представника позивача Дубка С.М.,
представника відповідача Бассараба Б.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3384 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії для виконання,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії щодо не складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію та не надсилання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію та зобов"язати відповідача скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію та надіслати його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
В обґрунтування позову зазначив, що наказом командира військової частини А3384 від 24.01.2019 він був звільнений з військової служби. Вказує, що військова частина перед звільненням з військової служби не склала попередній розрахунок вислуги років на пенсію та не надіслала його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію. Звернувшись з відповідною заявою до відповідача про складення такого розрахунку, отримав лист про відсутність підстав для його складення через відсутність права на пенсію. Вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду.
Ухвалою від 22.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
21.11.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про залишення позову без розгляду у зв"язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з вказаним позовом.
У відзиві відповідач зазначив, що на день виключення зі списків особового складу частини позивач не набув права на пенсію, а отже були відсутні підстави для складення розрахунку вислуги років, оскільки відповідно до ч.2 п.2.15 наказу Міністра оборони України №530 від 14.08.2014 розрахунок вислуги років на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у ст.12 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Обґрунтовуючи клопотання про залишення позову без розгляду, відповідач зазначив, що позивач був виключений зі списків особового складу частини та знятий з усіх видів забезпечення з 24.01.2019, тому з цього часу йому стало відомо про порушене право, а з позовом звернувся в жовтні 2019, тобто з пропуском строку звернення.
Ухвалою від 29.11.2019 позовну заяву залишено без руху для надання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з вказаним позовом.
На усунення недоліків позовної заяви позивачем надано 10.12.2019 заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Ухвалою від 20.12.2019 справу призначено розгляду у судовому засіданні на 20.01.2020.
20.01.2020 в судовому засіданні оголошувалась перерва для витребування особової справи позивача у Житомирському об"єднаному міському військовому комісаріаті.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив військову службу у військовій частині А3384 та наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 26.12.2018 №598 звільнений з військової служби та наказом командира військової частини А3384 від 24.01.2019 №17 виключений зі списків особового складу частини . (а.с.15)
Календарна вислуга років станом на 24.01.2019 складає 21 рік 05 місяців 28 днів, пільгова - 38 років 05 місяців 17 днів.
У витязі з послужного списку зазначено, що з 26.07.1997 по 26.10.2001 позивач був курсантом Харківського інституту ВПС; з 26.10.2001 по 07.07.2009 льотчик-оператор вертольотної ескадрильї; з 07.07.2009 по 20.09.2013 штурман-льотчик вертолітної ескадрильї; з 20.09.2013 по 29.06.2016 командир вертольоту вертолітної ланки; з 29.06.2016 по 09.09.2016 старший льотчик вертолітної ланки; з 09.09.2016 по 24.01.2019 начальник штабу-перший заступник командира вертолітної ескадрильї. (а.с.23-24)
07.08.2019 позивач звернувся до командира військової частини із заявою, у якій просив скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію та надіслати його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років. Розрахунок вислуги років необхідних для подання до органів Пенсійного фонду з метою реалізації права на пенсійне забезпечення. (а.с.14)
Листом від 28.08.2019 №2055 командир військової частини А3384 повідомив позивачу, що станом на 24.01.2019 календарна вислуга років складає 21 рік 05 місяців 28 днів, при необхідних 24 календарних роки. Отже підстави для проведення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію відсутні, у зв"язку з відсутністю права на її отримання.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в чинній редакції (далі - Закон № 2262-XII) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закону) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року та на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Згідно п."г" ст.12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Згідно з нормами ст.ст. 17-1, 17-2 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008 було затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення).
Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов`язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов`язку в запасі.
Згідно абз. 5 п. 234 Положення (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) порядок проведення розрахунку вислуги років визначається Міністерством оборони України.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.
Цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби та оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника.
Відповідно до п.2.10 Положення перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу.
Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з`єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче. (п.2.12)
Згідно п.2.15. попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.
Вислуга років на пенсію, обчислена органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу, доводиться під підпис військовослужбовцю, який представляється до звільнення з військової служби, на звороті відповідного розрахунку. Заперечення військовослужбовця щодо складеного розрахунку повинні бути розглянуті до його звільнення з військової служби.
Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що за два місяці до запланованої дати звільнення військовослужбовця управління (відділ) персоналу складає попередній розрахунок вислуги років військової служби та передає його до фінансово-економічного управління, який в свою чергу, складає вже основний розрахунок вислуги років, що залишається в особовій справі військовослужбовця. Розрахунок вислуги років доводиться військовослужбовцю під підпис перед оформленням документів для його звільнення з військової служби.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи на заяву позивача про складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію, відповідач повідомив про відсутність підстав для такого розрахунку з огляду на відсутність права на пенсію.
Тобто, відповідач підтвердив, що попередній розрахунок вислуги років позивачу не складався.
Докази того, що відповідачем перед оформленням документів для звільнення позивача з військової служби було доведено під підпис інформацію про розраховану вислугу років військової служби, матеріали справи не містять.
Водночас, щодо посилань представника відповідача про відсутність права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок).
Зокрема, пунктом першим цього Порядку встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
У відповідності до вказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до пункту 2.12 вказаної Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937(далі - Інструкція) від 31.12.2014 на фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України покладається, серед іншого, обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, забезпечення тісної взаємодії в цій роботі з кадровими органами Міністерства оборони України.
Таким чином, уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб наділені лише повноваженнями на підготовку та подання за зверненням особи необхідних документів до відповідних пенсійних органів, що призначають пенсії.
Рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають органи Пенсійного фонду України (стаття 49 Закону).
Отже, єдиним уповноваженим органом, що визначає наявність або відсутність підстав для призначення пенсії є Пенсійний фонд, тому посилання відповідача про відсутність обов"язку складати попередній розрахунок вислуги років через відсутність у позивача права на пенсію є безпідставним.
З огляду на викладене, суд приходить висновку, що відповідачем було порушено вимоги п. 2.15 Положення, що полягає у не складенні попереднього розрахунку вислуги років на пенсію та не надсилання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію, тому такі дії є протиправними.
Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.
Згідно ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1,2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом. Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення позову.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися заходи для досудового врегулювання спору. Зокрема, звільнившись з військової служби 24.01.2019, позивач звертався до Житомирського об"єднаного військового комісаріату для складення розрахунку, який направив особову справу позивача до Житомирського обласного військового комісаріату, а той , в свою чергу , згідно листа від 20.06.2019 №3334 повернув особову справу без реалізації , зазначивши, що попередній розрахунок вислуги років на пенсію складає військова частина.
З огляду на це, позивач у серпні 2019 звернувся із відповідною заяву до командира військової частини, за результатами розгляду якої, направлено позивачу відповідь від 28.08.2019.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до суду, тому клопотання про залишення позову без розгляду є безпідставним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлену судом протиправність дій відповідача щодо не складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію позивача , суд дійшов висновку, що для повного захисту прав позивача необхідно зобов"язати відповідача скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію та надіслати його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію, з огляду на що позов задовольняє повністю.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Військової частини А3384 (вул.О.Засядька,1, м.Полтава, Полтавська область, 36007, код ЄДРПОУ 26615294) щодо не складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та не надсилання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
Зобов"язати Військову частину А3384 (вул.О.Засядька,1, м.Полтава, Полтавська область, 36007, код ЄДРПОУ 26615294) скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та надіслати його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 10 лютого 2020 року