
Справа № 367/447/20
Провадження № 2-о/367/187/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року Ірпінський міський суд Київської області у складі
судді Карабаза Н.Ф.,
за участю секретаря Стародубець О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті
в с т а н о в и в:
До Ірпінського міського суду Київської області звернулась ОСОБА_1 із заявою провстановлення факту смерті. В заяві вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ Луганської області помер її племінник – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №1424 від 23.10.2019 року. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не можливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України. У зв`язку із наведеним просить встановити факт смерті ОСОБА_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце народження – місто Луганськ, місце смерті – місто Луганськ Луганської області, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судове засідання заявниця ОСОБА_1 не з`явилась, її представник надала заяву про слухання справи за її відсутності, заяву про встановлення факту смерті підтримала та просила її задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи - Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про слухання справи за його відсутності.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).
Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», яким зобов`язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За змістом ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Судом встановлено, що згідно лікарського свідоцтва про смерть №1424 (форма № 106/у) від 23.10.2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ Луганської області.
Заявниця ОСОБА_1 являється тіткою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується наступними документами: свідоцтвом про народження померлого ОСОБА_2 , де його батьками зазначено: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ; свідоцтвом про укладення шлюбу, згідно якого дошлюбним прізвищем ОСОБА_7 було ОСОБА_8 ; свідоцтвом про народження матері померлого ОСОБА_2 – ОСОБА_9 , де її батьками зазначено – ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , свідоцтвом про народження заявниці ОСОБА_12 , де її батьками також зазначено - ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, згідно якого дошлюбне прізвище заявниці ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 звернулась до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановлення факту смерті з заявою з приводу реєстрації смерті гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак листом від 14.01.2020 року №96/16.27-79 їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті.
Таким чином, виходячи із встановлених судом обставин існують підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті – місто Луганськ Луганської області, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Враховуючи те, що встановлення факту смерті має для заявниці важливе юридичне значення, а також те, що цей факт ніким не оспорюється, суд вважає можливим задовольнити заявлені вимоги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 18, 247, 258, 265, 293, 316, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті– задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце народження – місто Луганськ, місце смерті – місто Луганськ Луганської області, Україна, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Н.Ф. Карабаза