
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
05 лютого 2020 р. справа №520/13305/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дронь А.В.,
представника відповідача -Бєлової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.06.2019 року в переведенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Сумгаїту, Азербайджану, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , картка фізичної особи - платника податків НОМЕР_1 , з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Сумгаїту, Азербайджану, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , картка фізичної особи - платника податків НОМЕР_1 , з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12 2015 року та здійснити нарахування (перерахунок) та виплату такої пенсії, починаючи з 06.06. 2019 року (з дня звернення), з врахуванням довідок про складові частини заробітної плати, виданих ГУ ДФС у Харківській області від 31.10.2019 року № 32/Г/2040-13-02-09.
- стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Сумгаїту, Азербайджану, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , картка фізичної особи платника податків НОМЕР_1 , судовий збір в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено їй в переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ, та ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., з 06 червня 2019 року, оскільки разом із заявою відповідачу було надано усі необхідні документи на підтвердження наявності стажу. Відтак, на думку позивача, відмова від 14.12.2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є протиправною та такою, що порушує її права, а отже - підлягає скасуванню. Зазначені обставини зумовили позивача звернутись до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 14.12.2019 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Також представником відповідача вказано, що згідно наданих позивачем документів, останній не має достатнього стажу державної служби. В обґрунтування своїх оводів також зазначає, що основним критерієм, за яким визначається можливість зарахування періодів роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Таким чином, періоди роботи у державній податковій службі на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії державного службовця незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, не зараховуються. За таких обставин управлінням, винесено рішення про відмову в призначені пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу», оскільки необхідний стаж державної служби у ОСОБА_1 відсутній.
Позивач, що повідомлявся належним чином про дату та місце розгляду справи, у судове засідання не прибула, свого представника до участі у справі не направила.
У судовому засіданні представник відповідача проти вимог заявленого позову заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з червня 2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком на загальних підставах, що призначена за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З повідомлених позивачем обставин встановлено, що при звільненні з роботи 29.03.2016 року вона працювала в Лозівській об`єднаній державній інспекції Головного Управління Міндоходів у Харківській області на посаді головного державного інспектора Первомайськового відділення (наказ № 31-0 від 23.03.2016 року).
Судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивач мала 22 років та 9 місяців стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, які дають право і підстави перейти на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» .
З трудової книжки ОСОБА_1 , копія якої міститься в матеріалах справи, вбачається, що вона 18.06.1993 року (наказ № 11 -к від 18.06.1993 року) була прийнята в Державну податкову інспекцію по м. Первомайський на посаду старшого державного податкового інспектора (а.с. 23-31).
26.10.1993 року позивач призначена на посаду начальника відділу оподаткування громадян (наказ № 20-к від 26.10.1993 року).
01.02. 1994 року переведена до відділу податків і зборів з фізичних осіб на ту ж посаду (наказ №4-к 26.02.1994року);
01.04.1994 року ОСОБА_1 призначена начальником відділу податків і зборів фізичних осіб (наказ № 4-к від 31.03.1994 року).
З матеріалів справи встановлено, що 05.06.1994 року ОСОБА_1 присвоєно персональне звання - інспектор податкової служби І рангу (наказ №5 від 05ю06.1994 року).
26.11.1996 р. у зв`язку із ліквідацією Державної податкової інспекції у м. Первомайський з посади начальника відділу стягнення податків і зборів з фізичних осіб в порядку переводу, згідно ст. 36.5 КЗпП України в Первомайську державну податкову адміністрацію на посаду начальника відділу документальних перевірок справляння податку доходів, майна, транспортних засобів, державного мита, непрямих податків (наказ № 51-л від 26.11.1996 року).
01.101997 року переведена на посаду головного державного податкового ревізора - інспектора пеки ти відділу податків з фізичних осіб (наказ №49-0 від 01.10.1997 року).
17.02.1998 року Первомайська державна податкова адміністрація перейменована в державну податкову інспекцію у Первомайському районі (ЗУ «Про внесення змін до ЗУ "Про внесення змін до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ( наказ № 5-0 від 15.03.1999 року).
15.05.1999 року позивач переведена на посаду в.о. начальника відділу податку з фізичних осіб з функціями документальних перевірок (наказ № 17-0 від. 20.05.1999 року).
10.06.2002 року ОСОБА_1 присвоєно персональне звання радника податкової служби третього рангу (наказ № 15-0 від 10.06.2002 року).
25.12.2002 року позивач переведена на посаду державного податкового інспектора відділу інформатизації та обліку (наказ №49-0 від 25.12.2002 року).
02.01.2003 р. переведена на посаду головного державного податкового інспектора відділу інформатизації та обліку (наказ № 1 від 02.01.2003 року).
01.08.2003 року переведена на посаду старшого державного податкового інспектора групи обліку платників податків відділу автоматизації процесів оподаткування, обліку та звітності (наказ № 22 від 01.08.2003 року).
Відділ перейменовано у відділ автоматизації процесів оподаткування. Наказом № 10-0 від 01.07.2004 року ОСОБА_1 переведена на посаду старшого державного податкового інспектора.
31.12.2004 року у зв`язку з реорганізацією Первомайської ОДПІ переведена до Лозівської ОДПІ по ст. 36п.5 КЗпП України (наказ № 166 від 31.12.004 року).
31.12.2004 р. у зв`язку з реорганізацією Первомайської ОДПІ звільнена в порядку переводу до Лозівської ОДПІ згідно ст. 36 п.5 КЗпП України (наказ № 166 від 31.12.2004).
01.01.2005 року у зв`язку з реорганізацією Первомайської ОДПІ та змінами в штатному розпису, затвердженому 18.02.2005 року, призначена в порядку переводу в Лозівську ОДПІ на посаду старшого державного податкового інспектора відділу справляння податків з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб (наказ № 18-0 від 18.02.2005 року).
23.08.2005 року переведена на посаду державного податкового інспектора Первомайського відділення (наказ № 118-0 від 23.08.2005 року).
01.06.2009 р. переведена на конкурсній основі на посаду старшого державного податкового інспектора Первомайського відділення (наказ № 49-0 від 01.06.2009 року).
02.03.2012 року переведена на посаду старшого державного податкового інспектора Первомайського відділення (наказ № 1-0 від 02.03.2012 року).
26.06.2013 року призначена в порядку переведення на посаду головного державного інспектора Первомайського відділення та присвоєно 14 ранг державного службовця, як такій, що перебуває у кадровому резерві (наказ №50-0 від 31.12.2013 року).
03.08.2015 року призначена у порядку переведення на посаду головного державного інспектора Первомайського відділення (наказ № 1-0 від 31.07.2015 року).
29.03.2016 року звільнена у зв`язку за скороченням чисельності та штату працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України, згідно наказу № 31-0 від 23.03.206 року.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області 03.06.2019 року за №244/1720-40-05-02-11 позивачу надана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (юрисдикція державного органу - територія одного або кількох районів), станом на 01 листопада 2019 року становить: посадовий оклад -4900,00 грн. надбавка за ранг (державний службовець 6 рангу) - 500,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 22 роки - 2450. 00 грн.. усього - 7850. 00 грн. та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби: місячна премія розмірі 10% посадового окладу - 490 грн., інші виплати (допомога у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років) - 695, 00 грн. (а.с. 38)
Також позивачем від ГУ ДФС у Харківській області отримана довідка № 32/Г/2040-13-02-09 від 31.10.2019 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. (а.с. 40)
З наданої довідки вбачається, що станом на 01 листопада 2019 року в складові заробітної плати для призначення ОСОБА_1 Пенсії державного службовця входять: посадовий оклад -4900,00 грн. надбавка за ранг (державний службовець 6 рангу) - 500,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 22 роки - 2450. 00 грн.. усього - 7850. 00 грн. та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; місячна премія у розмірі 1751,98 грн., інші виплати (Ѕ середнього розміру допомоги на оздоровлення за посадою головного державного інспектора Лозівської ОДПІ, нарахованої у травні 2016 р.) - 143, 98 грн.
Позивач 06 червня 2019 року, маючи не менш 20 років стажу роботи на посадах в органах податкової служби, з пакетом документів, до яких долучила надані довідки, звернулась до Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення (перехід) з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» по матеріалам пенсійної справи.
25 червня 2019 року Первомайське відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Харківській області надало ОСОБА_1 повідомлення за № 96/03-17-20 від 14.06.2019 року про відмову в переведені з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». (а.с. 20).
З наданого повідомлення вбачається, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
04.12.2019 року позивачем отримано лист Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Харківській області за № 1733/02.17.-20 з копією рішення № 41 від 06.06.2019 року, в яких вказано, що в задоволенні заяви ОСОБА_1 про переведення її з одного виду пенсії на інший - відмовлено, оскільки право на призначення пенсії згідно п.10, 12 розділу ХІ Закону України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2016 р. відсутнє, тобто відсутні підставі для зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди її роботи з 18.06.1993 року по 29.03.2016 року на вказаних в трудовій книжці посадах, з тих підстав, що ці періоди роботи на посадах в органах державної податкової служби, в період перебування на яких їй були присвоєні персональні чи спеціальні звання, а не відповідні ранги, тому ці періоди не можуть зараховуватися до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Позивачу також зазначено на недоліки у наданих документах.
В ході розгляду справи судом встановлено, що позивачем було усунуті недоліки, які вказані у повідомленні Первомайського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Харківській області шляхом уточнення запису №18 у трудовій книжці - «Присвоено персональное звание- инспектор налоговой служби первого ранга» (Приказ №5 05.06.94), в якому пропущено запис від 20.04.1994 року - «Прийнята присяга державного службовця» та записано між записами 18 та 19 (а.с. 32, 35).
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, комунальною установою «Лозіський районний трудовий архів» Лозівської районної ради Харківської області, куди передані на постійне державне зберігання справи (документи) з кадрових питань (особового складу) Лозівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, надано архівну довідку від 04.07.2019 року №01-581, в якій зазначено, що 20.04.1994 року ОСОБА_1 прийнята присяга державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» та згідно виписки з наказу №5 від 05.06.1994 р. та атестаційного листа від 05.06.1994 року ОСОБА_1 присвоєно персональне звання - інспектор податкової служби першого рангу.
Зі змісту рішення відповідача вбачається, що в якості підстави для відмови вказано на обставини того, що період роботи позивача в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Водночас, у вказаному рішенні зазначено, що період роботи працівників місцевих державних податкових адміністрацій на посадах, в період перебування на яких були встановлені ранги державних службовців, підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Отже, у спірному рішенні вказано, що оскільки у ОСОБА_1 стаж роботи державних службовців становить 0 років 6 місяців 6 днів (з 26.06.2013 року по 31.12.2013 року - 14 ранг державної служби), отже відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, з огляду на що відсутні підстави для переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
Позивач, не погодившись із зазначеним рішенням відповідача, звернувся до суду із позовом.
Суд зазначає, що положеннями ст.46 Конституції України унормовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" (№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону визначено право державних службовців у випадках, визначених цими пунктами, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", зокрема:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
У пункті 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, вказано, що цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стосується осіб державних службовців, які станом на 01 травня 2016 року займали посади державної служби.
Положеннями ч.1 ст. 37 Закону України № 3723-XII передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Суд зазначає, що перелік посад державної служби, які обіймали особи - державні службовці, що належать до певної категорії посад, передбачених Законом № 3723-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України та ст. 25 Закону № 3723-ХІІ.
Абзацами другим та третім пункту другого Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283, передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Згідно з абзацами 1,2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 22.10.2013 року у справі 21-340а13, де суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Під час розгляду справи встановлено, що у спірний період позивач мала спеціальне звання інспектора податкової служби, що не заперечується відповідачем.
Стосовно відмови відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" на тій підставі, що їй були присвоєні персональні чи спеціальні звання, а не відповідні ранги, суд зазначає наступне.
Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати визначалось Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 року №839 (далі - Порядок №839).
Згідно пункту 9 Порядку №839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Особам, які приймались на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.
За приписами пункту 4 Порядку №839 до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №306 від 20 квітня 2016 року "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" (далі - постанова №306), якою затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Пунктом 3 зазначеної Постанови № 306 зазначено, що співвідношення між рангами державних службовців та рангами посадових осіб місцевого самоврядування визначається з урахуванням категорії посад державної служби та посад в органах місцевого самоврядування.
Вищенаведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в даному випадку - податкових органів, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.
Додатком 6 до цієї Постанови № 306 встановлені співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників посадових осіб органів доходів і зборів.
Отже, як встановлено в ході розгляду справи : 20.04.1994 року позивачем прийнята присяга державного службовця; 05.06.1994 року було присвоєно персональне звання - інспектор податкової служби першого рангу (запис в трудовій книжці №18); 10.06.2002 року було присвоєно персональне звання -радник податкової служби третього рангу (запис №25); 26.06.2013року було присвоєно - 14 ранг державного службовця (запис №37); 31.12.2013року було присвоєно спеціальне звання - радник податкової та митної справи 3 рангу" (запис №38)
З приписів додатку 6 до Постанови КМУ № 306 вбачається, що Радник податкової та митної справи III рангу прирівнюється до 6 рангу Державного службовця.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ.
Відтак, на переконання суду, наявні підстави для визнання такого рішення протиправними та його скасування.
Водночас, з огляду на встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 18.06.1993 р. по 25.03.2016 в державних податкових органах.
В той же час, враховуючи обставини того, що у даному випадку позивачу було відмовлено у переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з огляду на відсутність достатнього стажу, то, враховуючи приписи ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 06.06.2019 року про переведення на інший вид пенсії, а саме з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII з урахуванням висновків суду у даній справі.
При цьому, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ, та ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., з 06 червня 2019 року, з урахуванням довідок про складові заробітної плати з огляду на їх передчасність.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.06.2019 року в переведенні ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Сумгаїту, Азербайджану, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) періоди роботи з 18.06.1993 року по 29.03.2016 року на вказаних в трудовій книжці посадах в органах державної податкової служби.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) про переведення на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12 2015 року та здійснити нарахування (перерахунок) та виплату такої пенсії, - починаючи з 06.06. 2019 року (з дня звернення), з врахуванням довідок про складові частини заробітної плати, виданих ГУ ДФС у Харківській області від 31.10.2019 року №32/Г/2040-13-02-09.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ - 14099344)
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 лютого 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.