Рішення № 87470759, 10.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2020
Номер справи
520/13162/19
Номер документу
87470759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 лютого 2020 р. Справа № 520/13162/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньов О.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, у якому просить суд:

- скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код 25864181) щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 );

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код 25864181) внести відомості про скасування Рішення щодо скасування дії довідки ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) № 0000633590 від 16.10.2018 року до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо перемішених осіб (ЄІБД ВПО);

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код 25864181) поновити на обліку ОСОБА_1 (ШН НОМЕР_1 ), як внутрішньо переміщену особу;

- зобов`язати видати управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код 25864181) ОСОБА_1 (ШН НОМЕР_1 ) довідку про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) та до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради незаконними та такими, що порушують його права.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки 16.10.2018 при зверненні за довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 не довів до відома спеціаліста на прийомі про факт відрахування з навчального закладу, тобто, в цьому випадку, ОСОБА_1 при отриманні довідки повинен бути розглянутий на загальних підставах, та враховуючи вимоги п. 4 Порядку - подати докази щодо переміщення до м. Харкова з непідконтрольної території.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з п.4 ч.1 ст.10 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 16.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та власноруч зазначив дату переміщення до м.Харкова «з 15.07.2018».

16 жовтня 2018 року позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до протоколу №25 від 27.03.2019 робочою групою щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова прийнято рішення про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 0000633590 від 16.10.2018.

Наказом начальника управління від 27.03.2019 № 48 довідка позивача скасована.

07 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою за № Є-1393, в якій просив надати йому письмові пояснення, на якій підставі скасовано його довідку ВПО № 0000633590 від 26.10.2018.

Відповідно до відповіді Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 18.10.2019 № 03-9998 позивачу повідомлено, що на розгляд робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова 27.03.2019 було винесено питання про правомірність надання позивачу довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000633590 від 16.10.2018, оскільки в ході перевірки було з`ясовано наступне.

Згідно з відміткою в паспорті позивач був зареєстрований в м. Київ з 13.09.2013, знятий з реєстрації - 17.01.2014 у зв`язку з відрахуванням навчального закладу.

При зверненні за довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач не повідомив про факт відрахування з навчального закладу, а також зважаючи на відсутність у паспорті громадянина України позивача відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод і внутрішньо переміщених осіб" не надав доказів щодо переміщення до м. Харкова з непідконтрольної території, передбачених п.4 Порядку оформлення видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 01.10.2014 №509. Тому, позивач не підпадає під вимоги абз.10 п.2 Порядку.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи технологічного характеру.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (зі змінами та доповненнями) (далі-Порядок) визначено, що для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Заява про взяття на облік повинна містити також інформацію про відомості щодо працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію.

Заява про взяття на облік підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах третьому - шостому пункту 2 цього Порядку, які дають згоду на обробку, використання, зберігання та надання Адміністрації Держприкордонслужби, Мінфіну для верифікації персональних даних заявника та особи, від імені якої подається заява, відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

Відповідно до п.п.5 п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесеним відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості.

Як встановлено судом вище, перевіркою особової справи встановлено, що при зверненні за довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач не повідомив про факт відрахування з навчального закладу, а також зважаючи на відсутність у паспорті громадянина України позивача відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод і внутрішньо переміщених осіб" не надав доказів щодо переміщення до м. Харкова з непідконтрольної території, передбачених п.4 Порядку оформлення видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 01.10.2014 №509.

Керуючись ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» протоколом засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб від 27.03.2019 № 25 ухвалено рішення щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 0000633590 від 16.10.2018, оскільки він не підпадає під вимоги абз.10 п.2 Порядку та не надав докази щодо переміщення з непідконтрольної території, передбачених п.4 Порядку.

Зважаючи на відсутність в паспорті громадянина України відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами зазначеними у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» наказом № 48 від 27.03.2019 «Про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», дію зазначеної довідки внутрішньо переміщеної особи було скасовано та внесені відомості про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб з дати надання даної довідки.

Суд звертає увагу, що оскільки проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській області розпочалось з 07.04.2014 (відповідно до наказу антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/а), а зняття з реєстрації позивача відбулось 17.01.2014, то ОСОБА_1 необхідно було надати докази щодо переміщення з непідконтрольної території, передбачених п.4 Порядку, а саме: «у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім`ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо)».

Посилання ОСОБА_1 на довідку від 29.10.2019 №01-19-862 «Ларинськой поселковой администрации Донецкой народной республики» про те, що він проживав з січня 2014 року без реєстрації за адресою АДРЕСА_2, не може вважатись достовірним доказом по справі (відповідно до ст.75 КАС України), оскільки, відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Суд зазначає, що позивачем не надано підтверджуючих документів, які би підтвердили факт його проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не мав законних підстав для встановлення статусу переселенця, а відповідач при винесені оскаржуваного рішення діяв в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством, у зв`язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд зазначає, що для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивачу необхідно звернутись на загальних підставах до Управління праці та соціального захисту населення із відповідною заявою та враховуючи вимоги п. 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, надати повний перелік документів та відомостей.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код ЄДРПОУ 25864181) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 10 лютого 2020 року.

Суддя О.Г. Котеньов