
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/136/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
09 січня 2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області) про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 02.12.2019 №ФП64409 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 02.12.2019 №ФП64409 про розмір грошового забезпечення в сумі 10050,00 грн., що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням посадового окладу у розмірі 5360,00 грн., у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням проведених виплат;
- стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області компенсації за завдану моральну шкоду у сумі 6306 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що обов`язок відповідача щодо перерахунку пенсії передбачений частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, а тому вважає, що має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки Полтавського обласного військового комісаріату від 02.12.2019 №ФП64409, яка складена Полтавським ОВК з метою виправлення помилки, допущеної при зазначенні посадового окладу у попередній довідці. Вказує, що зазнав моральних та психоемоційних травм, і визначає розмір моральної шкоди в сумі 6306 грн. (2102 грн. * 3).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/136/20, клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження задоволено, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
17 січня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 22-24/, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі яких позивачу було здійснено перерахунок пенсії. ГУ ПФУ в Полтавській області зазначає, що з 05.03.2019 також скасовано додаток 2 постанови КМУ №45, якою затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення. На момент складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення від 02.12.2019 положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку №45 не були чинними, затверджена форма довідки була скасована, тому відповідач вважає, що положення вказаних нормативно-правових актів не підлягають застосуванню. Зазначив, що в твердженнях позивача та матеріалах позовної заяви відсутні докази в обґрунтування розміру заявленої до відшкодування моральної шкоди в сумі 6306 грн.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 07.09.1998 у розмірі 85% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 від 08.10.1998, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 42/.
З 01.10.2003 позивачу перераховано пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 37), що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 8/.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України №704, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.01.2018 з урахуванням довідки Полтавського ОВК від 19.03.2018 №ФП64409 (вх. №13 від 21.03.2018) /а.с. 46/, в якій зазначено, що розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року, за посадою старший помічник начальника відділення (бойової підготовки) штабу авіадивізії становить: посадовий оклад - 4650,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2995,00 грн., всього - 8985,00 грн., що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 26.03.2018, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 47/.
27.11.2019 позивач звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату з заявою, у якій просив сформувати нову довідку про уточнений розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 5360,00 грн. та направити її до ГУ ПФУ в Полтавській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років /а.с. 10/.
Листом Полтавського ОВК від 02.12.2019 №12/3512/64409 позивача повідомлено, що Полтавським ОВК за результатами заяви позивача складена уточнююча довідка про грошове забезпечення в сумі 10050,00 грн. та супровідним листом від 02.12.2019 за вих. №12/3510/ фп. 64409 надіслана до ГУ ПФУ в Полтавській області довідка (№ФП 64409 від 02.12.2019) встановленої форми в розрізі зазначених у листі складових /а.с. 11/.
Так, у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019 визначено, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року, за посадою старший помічник начальника відділення (бойової підготовки) штабу авіадивізії становить: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3350,00 грн., всього - 10050,00 грн. /а.с. 48/.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 06.12.2019 №22465/03.2-19 Полтавський ОВК та ОСОБА_1 повідомлено, що у зв`язку з набранням на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року, яким скасовано пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсія гр. ОСОБА_1 згідно уточнюючої довідки про грошове забезпечення для перерахунку у відповідності до Постанови 103 не підлягає перерахунку /а.с. 14/.
20.12.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою (вх. №6623/Д-03 від 20.12.2019) /а.с. 12/, в якій просив перерахувати пенсію на підставі уточнюючої довідки Полтавського ОВК про розмір грошового забезпечення в сумі 10050 грн. №ФП64406 від 02.12.2019, яка була направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області 02.12.2019 за вих.№12/3510/фп64409.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 26.12.2019 №6623/Д-03 позивача повідомлено, що з приводу порушеного питання ОСОБА_1 було повідомлено листом Головного управління від 06.12.2019 №22465/03.2-19 /а.с. 13/.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року /далі - Постанова №103/.
Відповідно до пунктів 1, 2 та 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (надалі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 3 та 4 вказаного Порядку передбачено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, у зв`язку з набранням чинності 01 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року.
Як встановлено судом, Полтавським ОВК виготовлено уточнюючу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019, в якій визначено, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року, за посадою старший помічник начальника відділення (бойової підготовки) штабу авіадивізії становить: посадовий оклад - 5360,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 3350,00 грн., всього - 10050,00 грн. /а.с. 48/.
Таким чином, нова довідка №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019, яка виготовлена та направлена Полтавським ОВК до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії, містить посадовий оклад позивача, з врахуванням якого повинен був здійснюватися відповідачем перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01 січня 2018 року та вказаний перерахунок пенсії проведений відповідачем у неналежному розмірі з вини Полтавського обласного військового комісаріату, є підстави стверджувати, що відповідно до частини 3 статті 51 та частини 3 статті 63 Закону №2262-XII у ГУ ПФУ в Полтавській області є обов`язок перерахувати позивачу пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського ОВК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Полтавського ОВК №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019 з посиланням на те, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, оскільки факт визнання нечинними вказаних норм не впливає на правовідносини щодо виготовлення довідки із зазначенням належного посадового окладу, що склались між позивачем та Полтавським ОВК до 05 березня 2019 року, та не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019.
Аргумент відповідача стосовно того, що органом ПФУ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року вже здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення від 19 березня 2018 року, суд вважає безпідставним з огляду на те, що вказаний перерахунок пенсії проведений позивачу з урахуванням неналежного розміру грошового забезпечення (а саме: розміру посадового окладу), та Полтавським ОВК виготовлено та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, №ФП 64409/12/3510 від 02.12.2019 з урахуванням належного розміру грошового забезпечення (а саме, розміру посадового окладу).
Таким чином, відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського обласного військового комісаріату від 02 грудня 2019 року №ФП64409/12/3510, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, а також необґрунтовано.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04 квітня 2006 року N 3591-IV частину другу у статті 13 викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Відповідно до частини 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 07.09.1998 у розмірі 85% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 від 08.10.1998, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 42/.
З 01.01.2003 позивачу було перераховано пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) /а.с. 8/, а з 01.01.2018 ОСОБА_1 перераховано пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) /а.с. 47/.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського обласного військового комісаріату від 02 грудня 2019 року №ФП64409/12/3510, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 02 грудня 2019 року №ФП64409/12/3510 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Щодо позовної вимоги про стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області компенсації за завдану моральну шкоду у сумі 6306 грн., суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Статтею 23 Цивільного кодексу України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Зміст поняття моральної шкоди розкрито у статті 23 Цивільного кодексу України.
Так, моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у своїй постанові № 4 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" (із змінами та доповненнями), під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, що матеріали адміністративної справи не містять доказів заподіяння позивачеві моральних та фізичних страждань або втрат немайнового характеру, а також підтвердження причинного зв`язку між протиправними діями відповідача і завданням позивачеві від цього моральної шкоди, то вимога позивача щодо стягнення моральної шкоди не підлягає задоволенню.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області подати протягом одного місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського обласного військового комісаріату від 02 грудня 2019 року №ФП64409/12/3510.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого у довідці Полтавського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 02 грудня 2019 року №ФП64409/12/3510 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич