Рішення № 87469298, 07.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
420/7882/19
Номер документу
87469298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7882/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул..Розумовська,37, м.Одеса, 65091) про визнання протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №59670844 від 11.12.2019 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул..Розумовська,37, м.Одеса, 65091) про визнання протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №59670844 від 11.12.2019 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до позивача 16.12.2019 з відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла постанова ВП №59670844 від 11.12.2019 про накладання штрафу у розмірі 5100 грн. Вказує що у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження, головним управлінням 15.08.2019 до відділу примусового виконання рішень направлено лист про на виконання рішення суду. Доплата пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 10.05.2019 року в сумі 74761, 29 грн. облікована і включена у реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1.

28 січня 2020 року до суду від відповідача за вх.№ЕП/802/20 надійшов відзив, у якому зазначено, що на виконанні у Відділі є виконавче провадження з виконання виконавчого листа №420/1372/19, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 21.05.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 88 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення, вказаної в довідці ГУМВС України в Одеській області від 19 березня 2018 року №19005 з урахуванням проведених виплат. 25.06.2019 року до відділу надійшов лист ГУ ПФУ в Одеській області про те, що доплата стягувача з дня набрання рішенням чинності з 11.05.2019 року по 31.05.2019 року у сумі 1255, 99 грн. ОСОБА_2 нараховано доплату у сумі 15875,85 грн., яка буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року №20-1. Таким чином, боржником рішення суду не виконано взагалі. Оскільки, сума заборгованості була нарахована вже рішенням суду та посилання на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08,2018 № 649 є безпідставним, адже, боржником не вчинено жодних дій на виконання вказаного порядку, 11.12.2019 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у сумі 5100,00 грн.

Ухвалою від 28.12.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Таким чином, оскільки сторони не з`явились, у зв`язку з відсутністю потреби заслухати свідка чи експерта, суд 28.01.2019 року вирішив усною ухвалою суду, внесеною в протокол судового засідання, розглядати дану справу у письмовому провадженні.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 року (далі - Закон №1404-VIIІ) (тут і в подальшому у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

У відповідності до ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження" за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Згідно з ч.1 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Суд зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року по справі №420/1372/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 , зі зменшення відсоткового розміру пенсії з 88% на 70% від сум грошового забезпечення.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 88 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення, вказаної в довідці ГУМВС України в Одеській області від 19 березня 2018 року №19005 з урахуванням проведених виплат.

Вказане рішення набрало законної сили 11.05.2019 року.

21.05.2019 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №420/1372/19 щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 88 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення, вказаної в довідці ГУМВС України в Одеській області від 19 березня 2018 року №19005 з урахуванням проведених виплат

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 01.08.2019 року за виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду №420/1372/19 від 21.05.2019 року відкрито виконавче провадження за №59670844 (а.с.26-27).

Вказана постанова направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області.

Також головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 01.08.2019 року прийнято постанову ВП №59670844 про стягнення з боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчий збір у розмірі 16692,00 грн.

Вказана постанова також була надіслана позивачу.

Листом від 15.08.2019 року за вих. №19048/02-25 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління Юстиції в Одеській області про те, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2019, яке набрало законної сили 11.05.2019, ОСОБА_1 13.05.2019 було проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2016 у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, вказаної в довідці ГУМВС України в Одеській області від 19.03.2018 № 19005 з урахуванням проведених виплат

Розмір пенсії. ОСОБА_1 з 01.06.2019 становить 9064,40 грн. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 11.05.2019 по 31.05.2019 в сумі 1255,99 грн. зарахована на його поточний рахунок 05.06.2019. Доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 10.05.2019 в сумі 74761,29 грн буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1.

11.12.2019 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області винесено постанову ВП №59670844 про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду застосовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у сумі 5100 грн.

На підтвердження здійснення дій щодо виконання рішення суду по справі №420/1372/19 позивачем до суду надано копію розрахунку на доплату від 13.05.2019 року, копію перерахунку від 13.05.2019 року, копію витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Доказів закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" позивачем до суду не надано.

Згідно ч.2 ст.63 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Суд ставиться критично до посилання позивача як на доказ виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №420/1372/19 на розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії, оскільки виконавчий лист по справі №420/1372/19, на виконання якого відкрито виконавче провадження ВП №59670844, стосується зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 88 % відсотків відповідних сум грошового забезпечення, вказаної в довідці ГУМВС України в Одеській області від 19 березня 2018 року №19005 з урахуванням проведених виплат, а не зобов`язання здійснити розрахунок доплати пенсії.

Відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (п.3). Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою (п.5).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано до суду витяг з реєстру рішень, виконання яких здійснюється з окремою бюджетною програмою. Відповідно до витягу, сума виплачена ОСОБА_1 , на виконання рішення судувід 10.04.2019 року, за період з 01.01.2016 року по 31.05.2019 року становить 1255, 99 грн.

Однак до суду не надано доказів направлення Пенсійному фонду України документу, що підтверджує дату надходження до боржника, виконавчого листа по рішенню суду від 10.04.2019 року та розрахунку суми, що підлягає виплаті.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2019 року по справі №420/1372/19, та відповідно про правомірність винесення відповідачем постанови про накладення штрафу ВП №59670844 від 11.12.2019 року.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне відмовити у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Керуючись ст.ст.205, 241-246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) до Управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул..Розумовська,37, м.Одеса, 65091) про визнання протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №59670844 від 11.12.2019 року про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С.Єфіменко

.