Рішення № 87469263, 10.02.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2020
Номер справи
400/3907/19
Номер документу
87469263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2020 р. справа № 400/3907/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕЛКО Україна", вул. Г.Андрущенка, 4-Г,Київ 135,01135 до відповідача:Миколаївської митниці ДФС, вул.Московська, 57-А,Миколаїв,54017 треті особи:Державна фіскальна служба України, Львівська площа, 8,Київ,04053 про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Телко Україна» (далі-позивач або ТОВ «Телко Україна») звернулось з позовом до Миколаївської митниці ДФС (далі-відповідач), за участю третьої особи – Державної фіскальної служби України, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у задоволенні заяви позивача від 25.09.2019 р. щодо виконання постанови Миколаївського окружного адмінітсртаивного суду від 02.03.2016 р. у справі №814/20/16 шляхом зарахування переплати в розмірі 392658,78 грн. у рахунок сплати майбутніх митних платежів позивача; зобов`язати відповідача зарахувати суму переплати в розмірі 392658,78 грн. у рахунок сплати майбутніх митних платежів за іншими зобов`язаннями позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив йому у зарахуванні переплати в сумі 392658,78 грн. для забезпечення сплати митних платежів за іншими зобов`язаннями, посилаючись на пропуск позивачем строку звернення із заявою про повернення надміру сплачених коштів, однак, відповідачем не враховано, що позивач звернувся не за поверненням надміру сплачених митних платежів, а для забезпечення сплати митних платежів за іншими зобов`язаннями за рахунок грошової застави, яка була внесена під час митного оформлення товару і вважається надміру сплаченою, у зв`язку із скасуванням рішенням суду рішення відповідача про коригування митної вартості товару від 27.10.2015 р. №50405002/2015/000028/2.

Ухвалою від 15.11.2019 р. відкрито провадження у справ за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 05.12.2019 р. за клопотанням позивача постановлено проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач звернувся із заявою про повернення надміру сплачених платежів на підставі скасованого рішення поза межами строку на звернення (1095 днів), відтак відмова відповідача у поверненні позивачу коштів є правомірною.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 р. у справі №814/20/16 за позовною заявою ТОВ «Телко Україна» скасовано рішення Миколаївської митниці ДФС від 27.10.2015 р. №504050002/2015/000028/2 про корегування у бік збільшення суми митних платежів ТОВ «Телко Україна» на 392 658,78 грн. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2016 р. повернуто апеляційну скаргу. Таким чином, постанова від 02.03.2016 р. набрала законної сили 16.05.2016 р. При цьому, суму 392 658,78 грн. було списано з депозитного казначейського рахунку позивача, призначеного для авансових митних платежів.

25.09.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування надміру сплаченої суми 392 658,78 грн. у рахунок сплати майбутніх митних платежів, посилаючись на ч. 6 ст. 313 Митного кодексу України.

Відповідач лисом від 08.10.2019р. №5153/10/14-70-19-33 повідомив позивача про відмову в повернені коштів, оскільки строк на подання заяви про повернення надміру сплачених митних платежів минув.

У позовній заяві позивач, наголошує, що сума 392 658,78 грн. є грошовою заставою і у зв`язку із скасуванням рішення митного органу, на підставі якого вона була внесена позивачем, у позивача виникло право, а відповідача обов`язок зарахування цієї суми, як грошової застави для забезпечення сплати інших митних платежів.

Суд не погоджується з позицією позивача, що сума 392 658, 78 грн. має статус грошової застави та підлягає зарахуванню за іншими митними зобов`язаннями, як грошова застава, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України, у випадку незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів орган доходів і зборів за зверненням декларанта або уповноваженої ним особи випускає товари, що декларуються, у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом або уповноваженою ним особою, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів, шляхом надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу. Строк дії таких гарантій не може перевищувати 90 календарних днів з дня випуску товарів.

Так, заявлений до митного оформлення товар був випущений 27.10.2015 р. у вільний обіг під гарантійні зобов`язання сплати до державного бюджету митних платежів, сума 392 658,78 грн. була списана з депозитного рахунку позивача, відтак з дня перерахування даної суми до бюджету вона не має статусу грошової застави.

Крім того, повернення суми грошової застави пов`язане з визнанням митним органом заявленої позивачем митної вартості товару та скасування свого ж рішення про коригування митної вартості (ч. 9 ст. 55 Митного кодексу України).

Отже, позивач помилково вважає суму 392 658,78 грн. грошовою заставою, адже ця сума з часу набрання рішенням суду законної сили є надмірно сплаченою для повернення якої чинним законодавством передбачений інший порядок.

Так, згідно статті 301 МК повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов`язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до розділу І Порядку повернення платникам податків коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів №643 від 18.07.2017 р., порядок визначає послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) та структурного підрозділу ДФС, до функціональних повноважень якого належить організація ведення єдиного рахунку для зарахування авансових платежів (передоплати), що вноситься підприємствами до/або під час митного оформлення (далі - підрозділ ДФС), при поверненні суб`єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах дев`ятій, десятій статті 55, частині п`ятій статті 299, частинах третій, п`ятій статті 301 Митного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, частині першій статті 9 глави V Додатка А до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій статті 11 глави ІІ Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.

Відповідно до розділу III Порядку, Повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення. Граничні строки для подання заяви підлягають продовженню керівником митниці ДФС (його заступником) за письмовим запитом платника податків у випадках, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до пунктами 102.6, 102.7 ст. 102 Податкового кодексу України, Граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків: перебував за межами України; перебував у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден; перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду; мав обмежену свободу пересування у зв`язку з ув`язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально; був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законом. Дія пункту 102.6 цієї статті поширюється на платників податків - фізичних осіб; посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.

Таким чином, сплачені на підставі скасованого рішення митного органу кошти є надміру сплаченими, які підлягають поверненню за умови звернення позивача з відповідною заявою у строк 1095 днів.

Постанова суду, якою було скасовано рішення митного органу про коригування у бік збільшення митних платежів в сумі 392 658,78 грн. набрала законної сили 16.05.2016 р., відтак з 17.05.2016 р. почався перебіг строку на звернення позивача із заявою про повернення цієї суми, як надміру сплаченої. Однак, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою до митного органу лише 25.09.2019 р., тобто з пропуском строку звернення з даної заявою, а тому відповідач правомірно відмовив йому у повернені цих коштів, з підстав звернення із заявою пізніше ніж 1095 днів. Суд наголошує, що позивач помилково вважає, що належним виконанням рішення суду про скасування рішення митного органу про корегування митної вартості є і повернення надміру сплачених коштів, оскільки рішення суду стосується лише скасування рішення митного органу і не ставить у залежність повернення надміру сплачених сум, для повернення яких чинним законодавством передбачений чіткий порядок. Суд відхиляє і доводи позивача, що у відповідача є обов`язок повідомлення платника митних платежів про наявність надміру сплачених коштів протягом одного місяця з дня виявлення переплати, оскільки, такий обов`язок виникає лише за умови виявлення органом такого факту, доказів того, що відповідачем було виявлено факт надмірно сплачених коштів до звернення позивача із відповідною заявою, до суду не надано. Крім того, суд вважає, що позивач отримавши рішення суду мав бути зацікавлений у поверненні надміру сплачених коштів, порядок повернення яких чітко визначений законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем в ході розгляду справи повінстю доведено правомірність своїх дій.

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕЛКО Україна" (вул. Г.Андрущенка, 4-Г,Київ 135,01135 32856918) до Миколаївської митниці ДФС (вул.Московська, 57-А,Миколаїв,54017 39536431) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич