Рішення № 87468840, 10.02.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2020
Номер справи
340/3194/19
Номер документу
87468840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2020 року справа № 340/3194/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, вул. В.Пермська,1а, м. Кропивницький,25006

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати бездіяльність Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області по неперерахунку йому компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536 - неправомірною;

- зобов`язати Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області провести перерахунок з 1.01.2014р. компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536;

- зобов`язати Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області виплатити недоплачені з 1.01.2014р. компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування з урахуванням вимог частини 7 статті 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на неправомірну, на його думку, поведінку відповідача, яка призвела до виплати йому у заниженому розмірі грошової компенсації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №228 "Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування" та обмеженням діями відповідача гарантій непрацездатних осіб визначених ст.28 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні".

Ухвалою від 18.12.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У строк встановлений судом відповідач надав на адресу суду відзив, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вважаючи позов таким, що не підлягає задоволенню. Свою позицію відповідач мотивує тим, що дії Фонду повністю відповідають вимогам законодавства.

03.01.2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, зі змісту якої встановлено, що позивач не погоджується з доводами відповідача, оскільки відповідач діяв з порушенням вимог чинного законодавства.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та, згідно ст.ст.257,263 КАС України, розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи трудового каліцтва, перебуває на обліку в Кропивницькому відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області.

Згідно з висновком МСЕК від 06.08.2002 року №44/3 позивач потребує протезування автомобілем.

Позивач зазначає, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. №405/5366/17 щодо нього встановлено обов`язок «встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачу компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів у вказаному періоді, виплачувалось у меншому розмірі, ніж ті, які встановлені постановою КМУ №228 (з урахуванням постанови КМУ №536), оскільки її розмір (22 % прожиткового мінімуму на 1 особу, яка втратила працездатність) розраховується на рік, а не щомісячно».

За наведених обставин, позивач вважає, що його право на отримання компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування, відповідно до постанови КМУ від 14.02.2007 р. №228 (в редакції постанови КМУ від 07.08.2013 р. №536) порушені протиправною бездіяльністю відповідача.

Як зазначив відповідач, позивачу з червня 2006 року відділенням Фонду, двічі на рік проводиться виплата компенсації на бензин, ремонт, технічне та транспортне обслуговування.

Вказані виплати відділенням здійснювались на підставі Розпорядження про призначення компенсації, затвердженої начальником управління дирекції Фонду.

Згідно розрахунку грошових компенсацій виплат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, розмір виплат ОСОБА_1 склав:

- у 2014 році - 949,00 грн. х 12 міс. /12 міс. Х 22% = 208,78 грн.;

- у 2015 році -949 х 8 міс + 1074,00 х 4 міс/12 міс. Х 22 % = 217,95 грн.;

- у 2016 році - 1074,00 х 4 міс + 1130,00 х 7 міс. + 1208,00 грн. х 1 міс. /12 міс х 22% = 245,92 грн.

- у 2017 році - 1247,00 х 4 міс. + 1312,00 х 7 міс. + 1208,00 х 1 міс./12 міс х 22% = 285,00 /12 міс. Х 4 міс. =95 грн. + 10,80 грн. (за 18 днів травня місяці) =105,80 грн.;

- у 2017 році - 1247,00 х 4 міс. + 1312,00 х 7 міс. + 1373,00 х 1 міс. /12 міс. Х 22 % = 285,00 грн. / 12 міс. Х 8 міс. = 190,00 + 45,34 грн. (доплата за 13 днів травня та ІІ півріччя 2017) = 235,34 грн. (а.с.35).

Відповідач зазначив, що згідно даних Єдиного державного реєстру МВС України, наданих регіональним сервісним центром в Кіровоградській області за громадянином ОСОБА_1 автотранспорту не зареєстровано. Станом на 18.05.2017 року автомобіль марки НОМЕР_1 , отриманий в 2004 році, знятий з обліку та не значиться за ОСОБА_1 (а.с.40-42).

Таким чином, відповідач зазначає, що з 18.05.2017 року позивач втрати право на отримання компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, оскільки не мав автотранспорту.

Судом встановлено, що 01.03.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про відшкодування витрат на транспортне обслуговування (а.с.34).

Згідно заяви позивача, у відповідності до п.14 Порядку та на підставі Розпорядження начальника управління дирекції Фонду від 02.03.2018р. (а.с.33), він отримує компенсацію витрат на транспортне обслуговування у наступних розмірах:

- у 2018 році - 1373,00 х 6 міс. + 1435,00 х 5 міс. +1497,00 х 1 міс./12 міс. Х29% = 408,66 грн.;

- у 2019 році - 1497,00 грн. х 6 міс. + 1564,00 грн. х 5 міс. + 1638,00грн. х 1 міс./ 12 міс. Х 29%/2 = 222,82 грн. (за І половину 2019р.) (а.с.35).

Не погоджуючись з розміром виплаченої грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, вважаючи його меншим, ніж визначено чинним законодавством, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я організму, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначає Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні".

Відповідно до частин першої, четвертої-шостої статті 28 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.

Грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які забезпечені автомобілями безоплатно чи на пільгових умовах або які мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом безоплатно чи на пільгових умовах, але не одержали його і користуються автомобілями, придбаними за власні кошти.

Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування призначають і виплачують місцеві державні адміністрації.

Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №228 "Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування" (у редакції постанови від 07.08.2013р. № 536) визначено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 % та 16 % прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

Відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 (надалі - Порядок) компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.

Наведене нормативне регулювання дає підстави стверджувати, що розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, показники, за якими вона визначається, порядок та періодичність її виплати точно встановлені законодавством, яке не передбачає компетенції центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, забезпечує формування та реалізацію здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, давати роз`яснення з питань визначення розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачуються особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, що мають автомобілі та мотоколяски.

Показники і параметри розміру грошової компенсації у нормативному акті виписані достатньо чітко і однозначно для того, щоб визначити і виплатити конкретну суму цього платежу.

Зокрема, положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №228 та пункту 5 Порядку треба розуміти так, що 22 % або 16 % прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, є сумою, яка належить до сплати за кожен місяць відповідного півріччя, що виплачується двічі на рік рівними частинами.

Міністерство соціальної політики України від 28.10.2013р. № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачується, зокрема, особам з інвалідністю, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру зазначеної виплати.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 550/196/16-а, а також від 03.10.2018 у справі № 524/7830/16-ц.

Зокрема, спір у справі №405/5366/17 стосувався позивача ОСОБА_1 , який оскаржував до Ленінського районного суду Кіровоградської області бездіяльність відповідача (Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області) щодо ненадання йому грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. у справі №405/5366/17 (провадження №2а/405/221/17) встановлено, що «починаючи з 01.01.2014 р. позивач мав право на отримання компенсації, в порядку, встановленому постановою КМУ від 14.02.2007р. №228 (із змінами, внесеними постановою КМУ №536) у розмірі 22% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць».

При цьому, судовими рішеннями відмовлено в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до приписів ч. 4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Незважаючи на це, з 2014 року позивачу знову виплачується грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів відповідно до роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013р. №2249/19/93-13 у зменшеному розмірі, зокрема:

- у 2014 році - 949,00 грн. х 12 міс. /12 міс. Х 22% = 208,78 грн.;

- у 2015 році -949 х 8 міс + 1074,00 х 4 міс/12 міс. Х 22 % = 217,95 грн.;

- у 2016 році - 1074,00 х 4 міс + 1130,00 х 7 міс. + 1208,00 грн. х 1 міс. /12 міс х 22% = 245,92 грн.

- у 2017 році - 1247,00 х 4 міс. + 1312,00 х 7 міс. + 1208,00 х 1 міс./12 міс х 22% = 285,00 /12 міс. Х 4 міс. =95 грн. + 10,80 грн. (за 18 днів травня місяці) =105,80 грн.;

- у 2017 році - 1247,00 х 4 міс. + 1312,00 х 7 міс. + 1373,00 х 1 міс. /12 міс. Х 22 % = 285,00 грн. / 12 міс. Х 8 міс. = 190,00 + 45,34 грн. (доплата за 13 днів травня та ІІ півріччя 2017) = 235,34 грн.;

у 2018 році - 1373,00 х 6 міс. + 1435,00 х 5 міс. +1497,00 х 1 міс./12 міс. Х29% = 408,66 грн.;

- у 2019 році - 1497,00 грн. х 6 міс. + 1564,00 грн. х 5 міс. + 1638,00грн. х 1 міс./ 12 міс. Х 29%/2 = 222,82 грн. (за І половину 2019р.) (а.с.35).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненадання позивачу виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 "Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування" у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 536.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку, компенсації призначаються: особам, інвалідність яких пов`язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - інваліди внаслідок трудового каліцтва), - за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції); інвалідам будь-якої іншої категорії - згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення).

Розпорядження структурного підрозділу соціального захисту населення оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в особовій справі інваліда, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем, а другий надсилається структурному підрозділу соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконкому міської, районної у місті ради (далі - районний структурний підрозділ соціального захисту населення).

Компенсації виплачуються: інвалідам внаслідок трудового каліцтва - управліннями або відділеннями виконавчої дирекції; інвалідам будь-якої іншої категорії - районними структурними підрозділами соціального захисту населення незалежно від органу, де інвалід перебуває на обліку як одержувач пенсії (довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії).

Отже, компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування має бути призначена позивачу у розмірі 22% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

Щодо позовних вимог щодо проведення перерахунку з 01.01.2014 року, суд зазначає наступне.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).

Вирішуючи питання про можливість задоволення позову в частині обсягу заявлених вимог, які сягають - 01.01.2014 року, суд зазначає, що виплата грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування здійснюється двічі на рік щороку та має разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов`язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум. Відтак після отримання грошової компенсації на бензин у заниженому розмірі за період першого та другого півріччя 2014 року, першого та другого півріччя 2015 року, першого та другого півріччя 2016 року, першого та другого півріччя 2017року, першого та другого півріччя 2018 року, першого півріччя 2019 року позивач мав змогу звернутися до суду за захистом своїх прав, проте цього не зробив з власних суб`єктивних міркувань.

Тож враховуючи дату звернення позивача до суду (12.12.2019), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його право, суддя приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту починаючи з 12.06.2019.

Отже позовні вимоги щодо перерахунку грошової компенсації за період з 2014 року по перше півріччя 2019 року заявлені поза межами шестимісячного строку звернення із позовом до суду, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ -41416543) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 року № 536.

Зобов`язати Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ -41416543) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 (ін. код - НОМЕР_2 ) грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 "Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування", в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 року № 536 "Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228", а саме: 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць за друге півріччя 2019 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 10.02.2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко