
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження
10 лютого 2020 року справа № 340/23/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Куцеволівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області (далі - Рада) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з заявою до Ради про визнання протиправним та скасування рішення від 12 липня 2019 року в частині, якою надано їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,60 га.
Водночас просила суд зобов`язати відповідача повторно розглянути звернення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га.
У позові зазначає, що відповідач неправомірно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га.
Відповідач заперечив щодо задоволення позову, надавши відзив на нього (а.с.16-20).
Зазначив, що не заперечує право ОСОБА_1 на отримання у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого господарства.
Рада пояснила, що усі вільні землі розділені по групам (в рівних частках в межах групи) між жителями населеного пункту, які упродовж декількох років звертались з аналогічними заявами.
08 січня 2020 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про закриття провадження у справі з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 13 травня 2019 року позивач подала до Ради заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Ради (а.с.8).
12 липня 2019 року Рада прийняла рішення, яким надано позивачу та іншим 45 особам дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площами 0,60 га кожна для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на її території (а.с.7, 26-27).
Водночас цим же рішенням надано дозвіл іншим 32 особам на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площами 0,30 га кожна для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Ради.
Усі особи (з двох груп) є жителями згаданого населеного пункту, а земельна ділянка площею 50 га (планується для передачі у власність громадянам) стала комунальною власністю у травні 2019 року.
Юридична оцінка, встановлених судом обставин і фактів справи.
Перш за все, Рада одночасно вирішувала заяви позивача та ще 77 жителів населеного пункту про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею 2 га кожному.
Для розподілу у власності відповідача знаходилось 50 га землі.
Таким чином, не могли бути задоволенні у повному обсязі заяви усіх жителів.
Приписами частини 6 статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Отже, отриманню дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно передачі у власність земельної ділянки передує перевірка стосовно можливості набуття відповідного права.
Дозвіл на виготовлення проекту землеустрою - перший етап отримання у власність земельної ділянки.
Звернення до суду обумовлене бажанням ОСОБА_1 отримати у власність земельну ділянку площею 2 га за рахунок земель, розподіл яких між жителями населеного пункту для передачі у власність розпочато.
Задоволення такої вимоги призведе до позбавлення інших жителів права отримати у власність земельні ділянки площею 0,3 га та 0,6 га.
Таким чином, існує спір про підстави набуття права власності на земельні ділянки між фізичними особами.
Від вирішення позову залежить право когось з 77 осіб щодо отримання у власність земельної ділянки, на які претендує позивач.
Тому, згадані особи мають перебувати у статусі відповідачів.
Відповідно до приписів частини 4 статті 46 КАС України громадяни України можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, 77 осіб не можуть бути залучені до участі у справі як співвідповідачі.
Перебування їх у статусі третіх осіб порушуватиме право на справедливий суд (обмеженість у процесуальних правах).
Спір про підстави набуття права власності на земельні ділянки між фізичними особами не є публічно-правовим.
За таких обставин суд приймає рішення про закриття провадження в адміністративній справі на підставі припису пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі.
Роз`яснити позивачу про право на звернення до суду в порядку цивільно-процесуального судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей