
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2020 року справа № 340/24/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін (у порядку письмового провадження) в м.Кропивницький адміністративний позов ОСОБА_1 до Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - Рада) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з заявою до Ради про визнання протиправним рішення від 15 листопада 2019 року, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Водночас просила суд зобов`язати відповідача прийняти рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
У позовній заяві зазначає, що Управління незаконно відмовило надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Рада не подала відзив на позов, хоча про розгляд справи повідомлена належним чином (а.с.30).
08 січня 2020 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 09 квітня 2019 року позивач подала до Ради заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Ради (а.с.15).
Разом із заявою ОСОБА_1 надала графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.16).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року визнано протиправною бездіяльність Ради та зобов`язано розглянути заяву ОСОБА_1 (а.с.18-21).
Постановою суду апеляційної інстанції від 12 вересня 2019 року рішення суду першої інстанції залишено без змін (а.с.22-24).
15 листопада 2019 року Рада прийняла рішення, яким відмовила у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою (а.с.25).
Рішення не містить пояснення, чому саме позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши ці норми права, суд зробив висновок, що відмова Управління у наданні дозволу не ґрунтуються на приписах закону.
Земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач, не обтяжена жодним сервітутом, а її розмір не перевищує максимально-допустимої величини, котра встановлена законом (пункт «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).
Відповідач не надав доказів, які б спростували такий факт.
Рада не пояснила у рішенні, чому саме відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Тому, рішення Ради прийняте не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Це ж є ознакою його протиправності відповідно до припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України.
Таким чином, суд зобов`язує Раду повторно розглянути заяву позивача від 09 квітня 2019 року, роз`яснивши, чому саме відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Отже, позов належить задовільнити частково.
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 768,40 грн. (а.с.4)
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 15 листопада 2019 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на підставі заяви від 09 квітня 2019 року.
Зобов`язати Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства від 09 квітня 2019 року, з урахуванням правового висновку суду.
В іншій частині позову належить відмовити у задоволенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Первозванівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей