
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року м. Житомир справа № 240/12083/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №1054 від 07.08.2019р. Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації про визначення суми надміру перерахованої (виплаченої субсидії) яка підлягає поверненню в період з 01.05.2018р. по 31.01.2019р. в сумі 8667,44грн. та з 01.02.2019р. по 30.04.2019р. в сумі 6311,35грн. загальна сума повернення становить 14978,79грн.
В обґрунтування позову зазначає, що 01 травня 2018 року їй було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Положення, затвердженого постановою КМУ за № 848 від 21 жовтня 2010 року. Листом від 07 серпня 2019 року за № 1103/04 Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районного державної адміністрації Житомирської області, та рішенням №1054, повідомлено, що під час верифікації Міністерством соціальної політики надано відомості про транспорті засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного проживання). Головним державним соціальним інспектором управління (акт №657 від 26.07.2019р.) надано запит до органів МВС України, в результаті якого виявлено, що у її зятя ОСОБА_2 є транспортний засіб причіп ПГМФ 8304 2016 року випуску. Дані відомості не було зазначено у розділі IV декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31 серпня 2018 року, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, оскільки відповідно до п. 6 Постанови №848 житлової субсидії не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше 5 років. Вказує на те, що відповідачем визначено суму надміру перерахованої субсидії, яка підлягає поверненню за період з 01.05.2018р. по 30.04.2019р. у розмірі 14978,79грн.
Вважає рішення №1054 від 07 серпня 2019 року протиправним та незаконним.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
26 грудня 2019 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, відповідно до змісту якого просить надати управлінню термін для подання відзиву по справі до 23 січня 2020 року. Клопотання мотивоване тим, що представник управління Кондратюк Л.П., головний спеціаліст з кадрової роботи – юрисконсульт перебуває у основній відпустці з 11.12.2020 року до 08.01.2020 року, тому подати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі немає можливості (а.с.27-31).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2019 року клопотання задоволено. Продовжено Управлінню праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області строк для подання відзиву до 18 січня 2020 року.
Відповідач як у строк та в порядку, визначеному статтею 162 КАС України та встановлений ухвалою суду про відкриття провадження та ухвалою від 27 грудня 2019 року, так і станом на 10 лютого 2020 року відзив на позовну заяву не надіслав.
У відповідності до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що 01 травня 2018 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування аитрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області № 1103/04 від 07.08.2019 року повідомило позивача, що під час проведення верифікації Міністерством соціальної політики надано відомості про транспортні засоби, які зареєстровані з установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного проживання). Головним державним соціальним інспектором управління (акт № 657 від 26.07.2019 р.) надано запит до органів МВС України, в результаті якого виявлено, що у зятя ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , є транспортний засіб, а саме причіп ПГМФ 8304 2016 року випуску. Вказало, що дані відомості не було зазначено у IV розділі декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.07.2018 року, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію, оскільки відповідно до п.6 Постанови №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї, особи із складу домогосподарства, має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше 5 років.
Враховуючи вищезазначене, визначено суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії, яка підлягає поверненню за період з 01.05.20 18 р. по 50.04.2019 р. -14978,79 грн (а.с.17).
Рішенням відповідача №1054 від 07.08.2019 року відповідно до Постанови №884 визначено суму надміру перерахованої (виплаченої) субсидії, яка підлягає поверненню за період з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 року - 8667,44 грн., з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року - 6311,35 грн. Загальна сума субсидії, яка підлягає поверненню, становить 14978,79 грн., про що заявника повідомлено листом № 1103/04 від 07.08.2019 року (а.с.18).
Не погоджуючись із даним рішенням відповідача, позивач звернулася із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік (далі - Положення №848).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
За приписами пункту 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 4 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Як слідує з матеріалів, у спірному випадку позивачем 31.07.2018 під час звернення до управління із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі 4 якої "Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)" вказала, що жодних транспортних засобів вона не має (а.с.19).
Разом з тим, підпунктами 2, 4 пункту 6 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
- будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;
- будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Відповідач в обґрунтування власної позиції щодо правомірності прийняття спірного рішення посилався саме на підпункт 2 пункту 6 Положення №848 та вказував на те, що позивач у декларації не зазначила та не повідомила відповідача про те, що у її зятя ОСОБА_2 є транспортний засіб, а саме: причіп ПГМФ 8304 2016 року випуску.
Разом з тим, суд вважає такі доводи відповідача безпідставними та такими, що не ґрунтуються на приписах Положення №848, з огляду на наступне.
Так, суд зауважує на безпідставність посилань відповідача на підпункт 2 пункту 6 Положення №848, оскільки пунктом 6 врегульовано не питання припинення нарахування та виплати вже призначеної житлової субсидії, а питання за яких житлова субсидія взагалі не призначається.
Поряд з цим, безпосередньо на відповідача Положенням №848 покладено обов`язок для нарахування субсидій направляти відповідним органам запити на отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.
За приписами пункту 14 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються, зокрема, відомості про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.
Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - дванадцятому цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.
У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
У спірному випадку матеріали справи не містять доказів направлення управлінням відповідного запиту до уповноваженого органу МВС з метою отримання відомостей про наявність чи відсутність у ОСОБА_1 зареєстрованих в установленому законодавством порядку транспортних засобів.
При цьому, суд відмічає, що управління під час вирішення питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 не висловлювало їй будь-яких зауважень щодо достовірності вказаних останнім у декларації від 31.07.2018 відомостей, в тому числі й щодо наявності у його власності будь яких транспортних засобів.
Відповідно до абзацу 4 пункту 22 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Пунктом 22 Положення №848 також передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
Тобто, виходячи зі змісту пункту 22 Положення №848 зазначення заявником недостовірних даних, що вплинули на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру є підставою для припинення надання житлової субсидії та повернення надміру виплаченої субсидії.
Підпунктом 2 пункту 6 Положення №848 в якості підстави для не призначення житлової субсидії визначено наявність у володінні будь-кого із складу домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
Відповідно до статті 34 Закону України "Про дорожній рух" державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Разом з тим, згідно з пунктом 7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Аналізуючи приписи вказаних норм, суд доходить висновку, що якщо у власності чи володінні у будь-кого з членів домогосподарства або членів сім`ї особи із складу домогосподарства є автомобільний причіп, з дати випуску якого минуло менше п`яти років, субсидія все ж може бути призначена, однак лише за рішенням відповідної районної комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та надання пільг та призначення тимчасової допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що твердження управління про те, що позивач отримував житлову субсидію не маючи права на її отримання, в силу підпунктів 2 пункту 6 Положення №848, не знайшло свого підтвердження в ході розгляду адміністративної справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що в процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності винесеного рішення №1054 від 07.08.2019 стосовно ОСОБА_1 , тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що позивач при зверненні до суду сплачено судового збіру на суму 768,40 грн, що підтверджується квитанцією №ПН1953431 від 02.12.2019.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд.код: НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Садова,3,Бердичів,Житомирська область,13312, ЄДРПОУ:03192804) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №1054 від 07.08.2019 року Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації про визначення суми надміру перерахованої (виплаченої субсидії) яка підлягає поверненню в період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 8667,44грн. та з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року в сумі 6311,35 грн. загальна сума повернення становить 14978,79грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 10 лютого 2020 року.
Суддя О.Г. Попова