
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
10 лютого 2020 року Справа 160/1404/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
05.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виключення із розрахунку пенсії заробітної плати за період січень, травень, листопад 1987 року та з серпня по грудень 1991 року, з січня по грудень 1992 року, лютий 1993 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за період січень, травень, листопад 1987 року та з серпня по грудень 1991 року, з січня по грудень 1992 року, лютий 1993 року;
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до стажу державної служби на пільгових умовах періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції в період 11.10.2014 року по 05.01.2015 року та 17.01.2015 року по 15.09.2015 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу державної служби на пільгових умовах періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції в період 11.10.2014 року по 05.01.2015 року та 17.01.2015 року по 15.09.2015 року.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2020 року зазначена вище справа розподілена судді Туровій О.М.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд зазначає, що обов`язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Суд також зауважує, що цей обов`язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.
Так, відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, зі змісту приписів ч. 1 ст. 5 КАС України слідує, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Так, ОСОБА_1 , зокрема, заявлено позовні вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виключення із розрахунку пенсії заробітної плати за період січень, травень, листопад 1987 року та з серпня по грудень 1991 року, з січня по грудень 1992 року, лютий 1993 року та про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до стажу державної служби на пільгових умовах періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції в період з 11.10.2014 року по 05.01.2015 року та з 17.01.2015 року по 15.09.2015 року.
Водночас, зі змісту позовної заяви слідує, що фактично позивач не погоджується саме з рішеннями відповідача про відмову у зарахуванні до заробітної плати працівника для призначення пенсії заробітної плати за період січень, травень, листопад 1987 року та з серпня по грудень 1991 року, з січня по грудень 1992 року, лютий 1993 року, оформленим Актом № 79 від 07.06.2011 року, а також рішенням відповідача про відмову у зарахуванні до стажу позивача державної служби на пільгових умовах періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції від 20.12.2019 року № 7782/С-06, а не з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з цього приводу. Отже, фактично позов подано на оскарження індивідуальних актів, а тому, відповідно до п.2 ч.1 ст.5 КАС України позовні вимоги у такому випадку мають бути сформульовані шляхом прохання про визнання протиправними та скасування таких індивідуальних актів.
Крім того, відповідно до п.1 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи , крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Таким чином, позивачеві слід надати уточнену позовну заяву, в якій уточнити зміст позовних вимог, відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.5 КАС України, а також копії цієї позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, згідно з вимогами ч.1 ст.161 КАС України.
До того ж, відповідно до ч.1, абз.1 ч. 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому ч.6 ст.161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Як зазначалось вище, зокрема, з позовної заяви встановлено, що позивачем фактично оскаржується відмова пенсійного органу у зарахуванні до заробітної плати працівника для призначення пенсії заробітної плати за період січень, травень, листопад 1987 року та з серпня по грудень 1991 року, з січня по грудень 1992 року, лютий 1993 року, оформлена Актом № 79 від 07.06.2011 року. При цьому у самій позовній заяві позивач зазначає, що про таку відмову йому стало відомо ще з червня 2011 року. Разом з тим, з позовною заявою про оскарження такої відмови ОСОБА_1 звертається лише 31.01.2020 року, тобто з пропуском встановленого ст.122 КАС України строку звернення до суду, при цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом з зазначенням причин його пропуску та наданням доказів на підтвердження їх поважності – позивачем надано не було.
Таким чином, позивачеві слід подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням причин його пропуску та наданням доказів на підтвердження їх поважності.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За наведених обставин, позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд вважає за необхідне залишити цю позовну заяву без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.
Встановити позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, в якій уточнити зміст позовних вимог відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.5 КАС України, а також копій цієї позовної заяви відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, згідно з вимогами ч.1 ст.161 КАС України;
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням причин його пропуску та наданням доказів на підтвердження їх поважності.
Роз`яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Турова