
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
10 лютого 2020 року Справа №160/1490/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., розглянувши клопотання Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (вул. Горького, 5, м.Покров, Дніпропетровська обл., 53300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) про звільнення від сплати судового збору, -
ВСТАНОВИВ:
07.02.2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (вул. Горького, 5, м.Покров, Дніпропетровська обл., 53300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради по проведенню 23 липня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№79)» за зверненням до Орджонікідзевського відділу Нікопольської місцевої прокуратури засудженої ОСОБА_1 щодо невиплати їй заробітної плати протиправними; визнання дій по проведенню 1 серпня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№ 79)» щодо додержання вимог ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інших нормативно-правових актів щодо залучення засуджених до праці та перерахування із заробітної плати засуджених відповідних внесків до цільових фондів з 01.10.2018 р. по 30.06.2019 р.
В тексті позовної заяви позивачем фактично заявлено клопотання про звільнення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, яке обґрунтовано наступним.
Відповідно до п.1 Положення про Державну установу "Покровський виправний центр (№79)", затвердженого наказом Міністерства України від 15.12.2010 р. № 3679/132/5, виправний центр є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Органом управління виправного центру є Міністерство юстиції України. Виправний центр є бюджетною неприбутковою установою.
Відповідно до п.12 Положення виправний центр утримується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до п. 2.6. «Код 2800 «Інші поточні видатки» Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 року № 333, за цим кодом здійснюються видатки, які не пов`язані з придбанням товарів та послуг установами, у тому числі сплата податкових, неподаткових та інших платежів на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством (включаючи плату за адміністративні послуги); сплата грошового внеску (гарантії) для забезпечення виконання зобов`язань у зв`язку з участю у закупівлях (конкурсі).
Заявник посилається на ст. 48 Бюджетного кодексу України, якою визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до п. 44 Постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження Порядку. складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» здійснення видатків бюджету та надання кредитів з бюджету без затверджених у встановленому порядку кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду і планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів припиняється через 30 календарних днів після затвердження розписів відповідних бюджетів. Після закінчення 30-денного терміну органи Казначейства здійснюють операції з розрахунково-касового обслуговування розпорядників коштів бюджету тільки відповідно до затверджених та зареєстрованих у обліку відповідних органів Казначейства кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів.
На підставі викладеного вище, представник заявника зазначає, що, виправний центр не має правових підстав та можливості для перерахування коштів під цільовим призначенням «сплата судового збору» в розмірі, встановленому законодавством.
В «Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України «Про судовий збір», що затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-УІ «Про судовий збір», зазначено, що відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Позивач не є бюджетною установою, яка діє як суб`єкт владних повноважень.
Виправний центр є установою, яка здійснює реалізацію державної політики у сфері виконання кримінальних покарань.
При цьому, в обґрунтування заявленого клопотання, представник заявника зазначає, що кошторисом установи на 2020 р. видатки по загальному фонду державного бюджету по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», у тому числі сплата судового збору, не передбачені.
Установа звернулась до керівництва Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції з проханням про виділення установі додаткового фінансування за КЕКВ 2800 на сплату судового збору за цим позовом в сумі 2 102 грн., в підтвердження чого надано копію листа від 15 січня 2020 р. про фінансування судового збору.
До теперішнього часу фінансування установа не отримала.
На підставі викладеного вище, повноважний представник заявника просить суд звільнити від сплати судового збору.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з розрахунку на місяць у розмірі 2 102,00 гривень.
За подання до адміністративного суду позовної заяви суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 102,00 грн.
Так, з тексту позовної заяви - Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» судом встановлено, що предметом зазначеного позову є визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради по проведенню 23 липня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№79)» за зверненням до Орджонікідзевського відділу Нікопольської місцевої прокуратури засудженої ОСОБА_1 щодо невиплати їй заробітної плати протиправними; визнання дій по проведенню 1 серпня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№ 79)» щодо додержання вимог ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інших нормативно-правових актів щодо залучення засуджених до праці та перерахування із заробітної плати засуджених відповідних внесків до цільових фондів з 01.10.2018 р. по 30.06.2019 р.
Водночас, суд зазначає, що позивачем - Державною установою «Покровський виправний центр (№79)» було заявлено 2 (дві) позовні вимоги немайнового характеру, а саме: 1 (перша) щодо визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради по проведенню 23 липня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№79)» за зверненням до Орджонікідзевського відділу Нікопольської місцевої прокуратури засудженої ОСОБА_1 щодо невиплати їй заробітної плати протиправними; 2 (друга) щодо визнання дій по проведенню 1 серпня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№ 79)» щодо додержання вимог ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інших нормативно-правових актів щодо залучення засуджених до праці та перерахування із заробітної плати засуджених відповідних внесків до цільових фондів з 01.10.2018 р. по 30.06.2019 р.
Відтак, позовні вимоги є вимогами майнового характеру, а отже судовий збір сплачується за ставкою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 102,00 грн. за кожну з наведених вище вимог.
Суд зазначає, що відповідно до правової позиції, визначеної в постанові Верховного Суду України від 14 березня 2017 р., в якій зазначено, що згідно з частиною третьою статті 6 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI) у разі, коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну з них.
Системний аналіз частини першої статті 6, частини другої статті 162, частини п`ятої статті 171-1 КАС дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
При цьому, враховуючи наведене, позивачеві слід сплатити судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру у загальному розмірі (2 102,00 грн. + 2 102,00 грн. = 4 204,00 грн.).
Суд вирішуючи зазначене клопотання по суті, керуючись ст. ст. 55, 64, 124 Конституції України виходить з наступного.
Відповідно до ст. 8 КАС України, усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає правових підстав для задоволення поданого позивачем клопотання і, як наслідок, надання переваг будь-якій особі при зверненні Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» до адміністративного суду, порушуючи при цьому ст. ст. 8, 9, 161 КАС України.
Також суд зауважує що, відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ "Про судовий збір" в редакції від 28.11.2019 р., враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд зазначає, що позивач - Державна установа «Покровський виправний центр (№79)», не відноситься до жодної із категорій перелічених в ч.1 ст.8 ЗУ "Про судовий збір".
При цьому, відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, зменшення розміру належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк є правом, а не обов`язком суду.
На підставі зазначеного вище, суд прийшов до висновку щодо необґрунтованості та безпідставності заявленого клопотання Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (вул. Горького, 5, м.Покров, Дніпропетровська обл., 53300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) про звільнення від сплати судового збору за його позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (вул. Горького, 5, м.Покров, Дніпропетровська обл., 53300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради по проведенню 23 липня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№79)» за зверненням до Орджонікідзевського відділу Нікопольської місцевої прокуратури засудженої ОСОБА_1 щодо невиплати їй заробітної плати протиправними; визнання дій по проведенню 1 серпня 2019 р. перевірки державної установи «Покровський виправний центр (№ 79)» щодо додержання вимог ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та інших нормативно-правових актів щодо залучення засуджених до праці та перерахування із заробітної плати засуджених відповідних внесків до цільових фондів з 01.10.2018 р. по 30.06.2019 р., а отже відмовляє в його задоволенні.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 133, 161, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання позивача - Державної установи «Покровський виправний центр (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (вул. Горького, 5, м.Покров, Дніпропетровська обл., 53300), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№79)» (вул. Зонова, 15, м. Покров, Дніпропетровська обл., 53300) про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.О. Жукова
10.02.2020