Рішення № 87467556, 05.02.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2020
Номер справи
120/4056/19-а
Номер документу
87467556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 лютого 2020 р. Справа № 120/4056/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шаповалової Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Драло В.О.,

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Дзісь А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2020 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарні роки, а саме починаючи з 01.01.1984 по 31.12.1988 роки та виплатити різницю між фактично отриманою і призначеною пенсією.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що отримує пенсію з 12 квітня 2012 року. На її думку, для обчислення пенсії відповідачем враховано заробітну плату за той період, коли вона не була високою, а тому пенсія має бути перерахована із застосуванням показника середньої заробітної плати починаючи з 01.01.1984 по 31.12.1988 роки. Також індексація пенсійних виплат не проводилася.

Позивачка вважає такі дії неправомірними, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 11.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

02.01.2020 року до суду надійшов відзив, у якому вказано, що пенсію позивачці призначено відповідно до її заяви від 28.04.2012 року та враховано заробітну плату за періоди роботи з 01.01.1984 по 31.12.1988, з 01.07.2000 по 05.09.2002 та з 23.07.2003 по 26.08.2003 року. Розмір розраховано відповідно до змін чинного законодавства та з урахуванням показників прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою суду від 15 січня 2020 року вирішено здійснювати розгляд справи з викликом сторін в зв`язку з необхідністю надання додаткових пояснень та дослідження матеріалів пенсійної справи. Призначено розгляд справи в судовому засіданні 5 лютого 2020 року.

В судовому засіданні позивач пояснила, що вважає що розмір пенсії їй розраховано неправильно, тому відповідач має здійснити перерахунок. Пояснила, що в матеріалах пенсійної справи відсутня її заява про призначення пенсії, а заява яка знаходиться у справі підписувалася не нею. Також позивач зазначила, що зверталася до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду з усними зверненнями щодо перерахунку пенсії, разом з тим не пам`ятає чи подавала відповідні заяви в письмовому вигляді.

Представник відповідача вказав, що в матеріалах справи відсутні заяви позивачки про перерахунок пенсії, яка має відповідати встановленій формі та за результатами якої має прийматися відповідне рішення. Пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до норм чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебувала на обліку в Бершадському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та одержує пенсію за віком з 19.04.2012 року.

Позивач усно звернулася до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку її пенсії. 08.03.2019 року на усне звернення позивачки відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь №716/09-39/02, якою роз`яснено яким чином обчислено розмір пенсії позивачки.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі-Порядок №22-1)

Відповідно до п.1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

П.1.5 порядку визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (п.1.7).

Розділом ІІ Порядку №22-1 визначено документи, які подаються разом із заявою про призначення або перерахунок пенсії.

Відповідно до п.2.7 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Розділом ІV Порядку № 22-1 визначено порядок приймання, оформлення і розгляд документів.

Відповідно до п. 4.1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою згідно додатку 3.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, нормативно-правовими актами встановлено відповідний порядок згідно якого громадянин звертається до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії або заявою про перерахунок пенсії за власним бажанням в разі наявності підстав для її перерахунку.

Разом з тим, з пояснень сторін в судовому засіданні та досліджених матеріалів пенсійної справи судом встановлено, що позивач не зверталася до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Порядку №22-1.

А тому відповідачем і не приймалося будь-якого рішення щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії за віком; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарні роки, а саме починаючи з 01.01.1984 по 31.12.1988 роки та виплатити різницю між фактично отриманою і призначеною пенсією.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100 )

Повне судове рішення складено та підписано суддею: 10.02.2020 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна