
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 лютого 2020 р. Справа № 120/4278/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Слободонюка М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Т.Ю.
представника позивача: адвоката Герасимчука С.П.
представника відповідача: Лозінської І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Головного управління ДПС у Вінницькій області
про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області, в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.04.2019 року № 41559-5506-0214, № 41560-5506-0214, № 41561-5506-0214, № 41562-5506-0214, № 41563-5506-0214 про визначення податкових зобов`язань за платежем орендна плата з фізичних осіб у загальній сумі 159093,08 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем на підставі розпорядження Іллінецької районної державної адміністрації Вінницької області від 05.10.2005 року за № 388 отримано в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення для створення фермерського господарства і ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу та резервного фонду на території Копіївської сільської ради (за межами населених пунктів с. Копіївка та с. Іванівка). В подальшому, між Іллінецькою районною державною адміністрацією Вінницької області та позивачем укладено договір оренди землі від 17.10.2005 року, строк дії якого було продовжено укладенням 24.11.2015 року додаткових угод за № 1-432, № 1-433, № 1-434, № 1-435 та № 1-436. Зазначає, що оскільки вказані земельні ділянки були отримані для створення фермерського господарства «Копіївський Лан» і наразі продовжуються ним використовуватись, а фізична особа, яка їх отримала в користування з цільовим призначенням "для ведення фермерського господарства та товарного сільськогосподарського виробництва" здійснює на ній діяльність не особисто, а через створену ним юридичну особу - фермерське господарство, а тому саме на останню покладений обов`язок зі сплати податкових зобов`язань. Також позивач звертає увагу, що протягом 2005-2018 років орендну плату за вказані земельні ділянки сплачувало саме фермерське господарство "Копіївський Лан" і це не викликало заперечень з боку як податкового органу так і сільських рад, до бюджету яких сплачувався податок, а тому заборгованість за минулі періоди відсутня. З урахуванням викладеного позивач вважає, що оспорюванні податкові повідомлення - рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 21.12.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Крім того, встановлені сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення.
15.01.2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 1230/20), згідно якого останній не погоджується з позицією позивача та просить відмовити в задоволенні позовних вимог з таких підстав. Вказує, що між ОСОБА_1 - "Орендарем" та ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області - "Орендодавцем" були укладені п`ять додаткових угод до договору оренди землі від 17.10.2005 року, розташованої на території Дашівської ОТГ (за межами населеного пункту) від 24.11.2015 року з терміном на 10 років з правом пролонгації та цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства. Так як орендарем цих земельних ділянок є фізична особа ОСОБА_1 , ГУ ДПС у Вінницькій області і проведено нарахування позивачу орендної плати за 2019 рік та винесено податкові повідомлення-рішення від 16.04.2019 року № 41559-5506-0214, № 41560-5506-0214 та № 41561-5506-0214, № 41562-5506-0214, № 41563-5506-0214, які є предметом оскарження у даній справі. Зокрема, представник відповідача зазначає, що відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди землі. Пунктами 288.2 та 288.3 ст. 288 ПК України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду. Оскільки доказів на підтвердження юридично оформленої передачі майнових прав на зазначені земельні ділянки позивачем не надано, тому існування лише фактичної передачі земельних ділянок у користування фермерському господарству не зумовлює обов`язку сплати платежів з орендної плати за вказані земельні ділянки. За таких обставин представник відповідача вважає, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до норм чинного законодавства, а тому в позові просить суд відмовити.
21.01.2020 року за клопотанням представника позивача розгляд справи було відкладено на 04.02.2020 року.
В свою чергу, 31.01.2020 року позивачем до суду подано клопотання про долучення до справи додаткових доказів, пов`язаних із понесеними витратами на правову допомогу адвоката, а також додаткові пояснення по суті заявлених вимог, які за своїм змістом аналогічні попередньо викладеним в позовній заяві.
У судовому засіданні 04.02.2020 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Також просив стягнути з відповідача 32000 грн. у відшкодування витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог та додатково зазначила, що статусом орендаря земельних ділянок наділений саме позивача, а тому ФГ "Копіївський Лан" не є належним платником орендної плати, а сплачені ним кошти можуть бути повернуті останньому як помилково сплачені за його заявою.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, судом встановлено таке.
Розпорядженням Іллінецької районної державної адміністрації Вінницької області від 05.10.2005 року за № 388 надано фізичній особі ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 (десять) років земельні ділянки сільськогосподарського призначення (рілля) із земель запасу та резервного фонду Копіївської сільської ради, розташованих за межами населених пунктів с. Копіївка та с. Іванівка загальною площею 152,22 га, в тому числі із земель резервного фонду 77,02 га; із земель запасу 75,2 га - із них по масивах в гектарах 28,5; 33,9; 4,6; 8,2 - для створення фермерського господарства і ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно з планами схемами.
На виконання даного розпорядження 17.10.2005 року між Іллінецькою районною державною адміністрацією Вінницької області (Орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі терміном на 10 років із визначеною орендною платою в сумі 100 гривень за 1 га, що становить 1,3 % від нормативно грошової оцінки, яка сплачується Орендарем у грошовій формі в національній валюті України на рахунок Копіївської сільської ради. Договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 17.10.2005 року за № 040583400001.
Згідно п.п. 5.1. та 5.2. даного Договору визначено, що земельні ділянки передаються в оренду для створення фермерського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
У зв`язку із отриманням в оренду земельних ділянок позивачем відповідно до положень Закону України «Про фермерське господарство» 31.10.2005 року створено та зареєстровано фермерське господарство «Копіївський Лан» та згідно актом № 1 від 31.10.2005 року ОСОБА_1 передав право користування такими ділянками фермерському господарству, де він є його головою та засновником.
В подальшому, 24.11.2015 року після закінчення 10 - річного строку дії договору оренди землі від 17.10.2005 року, між Орендодавцем - Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та Орендарем - гр. ОСОБА_1 укладено додаткові угоди до цього договору, за умовами яких сторони дійшли згоди про поновлення вищезазначеного договору на 10 років та викладення його умов у новій редакції. Зокрема, укладено наступні додаткові угоди:
- за №1-432 від 24.11.2015 року, згідно умов якої визначено, що Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.11.2015 року № 2-5921/20-15-СГ "Про поновлення договору оренди земельних ділянок" надає (поновляє), а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану на території Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Іллінецького району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 33,9000 га, рілля. Кадастровий номер: 0521283400:01:000:0287 (п. 2. Договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 30570,44 (тридцять тисяч п`ятсот сімдесят) гривень 44 коп. за 1 рік. (п. 9 Договору).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.12.2015 року (індексний номер: 50157507), а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.12.2015 року (індексний номер: 51222326), орендарем даної земельної ділянки (суб`єктом іншого речового права) є фізична особа ОСОБА_1 ;
- за № 1-433 від 24.11.2015 року, згідно умов якого визначено, що Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.11.2015 року № 2-5921/20-15-СГ "Про поновлення договору оренди земельних ділянок" надає (поновляє), а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану на території Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Іллінецького району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 28,5000 га, рілля. Кадастровий номер: 0521283400:02:000:0480 (п. 2. Договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 24656,92 (двадцять чотири тисячі шістсот п`ятдесят шість) гривень. 92 коп. за 1 рік (п. 9 Договору).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.12.2015 року (індексний номер: 50181159), а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.12.2015 року (індексний номер: 51221903), орендарем даної земельної ділянки (суб`єктом іншого речового права) є фізична особа ОСОБА_1 ;
- за № 1-434 від 24.11.2015 року, згідно умов якого визначено, що Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.11.2015 року № 2-5921/20-15-СГ "Про поновлення договору оренди земельних ділянок" надає (поновляє), а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану на території Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Іллінецького району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 75,1666 га, рілля. Кадастровий номер: 0521283400:02:000:0481 (п. 2. Договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 66429,28 (шістдесят шість тисяч чотириста двадцять дев`ять) гривень 28 коп. за 1 рік. (п. 9 Договору).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.12.2015 року (індексний номер: 50238995), а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.12.2015 року (індексний номер: 51220788), орендарем даної земельної ділянки (суб`єктом іншого речового права) є фізична особа ОСОБА_1 ;
- за № 1-435 від 24.11.2015 року, згідно умов якого визначено, що Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.11.2015 року № 2-5921/20-15-СГ "Про поновлення договору оренди земельних ділянок" надає (поновляє), а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану на території Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Іллінецького району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,6000 га, рілля. Кадастровий номер: 0521283400:01:000:0288 (п. 2. Договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 4065,28 (чотири тисячі шістдесят п`ять) гривень 28 коп. за 1 рік. (п. 9 Договору).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.12.2015 року (індексний номер: 50162600), а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.12.2015 року (індексний номер: 51220180), орендарем даної земельної ділянки (суб`єктом іншого речового права) є фізична особа ОСОБА_1 ;
- за № 1-436 від 24.11.2015 року, згідно умов якого визначено, що Орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.11.2015 року № 2-5921/20-15-СГ "Про поновлення договору оренди земельних ділянок" надає (поновляє), а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, розташовану на території Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Іллінецького району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,2000 га, рілля. Кадастровий номер: 0521283400:01:000:0289 (п. 2. Договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 6855 (шість тисяч вісімсот п`ятдесят п`ять) гривень. 44 коп. за 1 рік. (п. 9 Договору).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.12.2015 року (індексний номер: 50154545), а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.12.2015 року (індексний номер: 51219448), орендарем даної земельної ділянки (суб`єктом іншого речового права) є фізична особа ОСОБА_1
04.02.2017 року, 25.01.2018 року, 13.06.2018 року, 05.02.2019 року та 08.05.2019 року ФГ "Копіївський Лан" подано до контролюючого органу податкові декларації з плати за землю (уточнюючі податкові декларації) та 2017, 2018, 2019 роки, в яких господарство задекларувало річні суми орендної плати за додатковими угодами до договору оренди землі за № 1-432, № 1-433, № 1-134, № 1-435 та № 1-436.
Також судом встановлено, що орендна плата згідно поданих декларацій за вказані періоди сплачувалась саме ФГ «Копіївський Лан», про що свідчать відповідні платіжні документи, наявні у матеріалах справи.
Разом з тим, 16.04.2019 року Головний управлінням ДФС у Вінницькій області (правонаступником якого є ГУ ДПС у Вінницькій області) на адресу ОСОБА_1 винесено податкові повідомлення-рішення про визначення суми податкових зобов`язань по орендній платі з фізичних осіб за 2019 рік № 41559-5506-0214 на суму 29588,30 грн., № 41560-5506-0214 на суму 36684,52 грн., № 41561-5506-0214 на суму 8226,52 грн., № 41562-5506-0214 на суму 4878,33 грн., а також № 41563-5506-0214 на суму 79715,41 грн.
Вважаючи, що вказані рішення контролюючого органу винесені безпідставно, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
За змістом статті 1 Закону України від 19.06.2003 року № 973-IV "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
У статті 7 цього Закону встановлено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Статтею 8 Закону "Про фермерське господарство" передбачено що фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до положень статті 12 цього Закону землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
У свою чергу, згідно з договором оренди від 17.10.2005 року, а також переукладеними додатковими угодами до вищевказаного договору оренди землі від 24.11.2015 року № 1-432, № 1-433, № 1-134, № 1-435 та № 1-436 та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно орендарем відповідних земельних ділянок є саме фізична особа ОСОБА_1 , а не ФГ "Копіївський Лан".
За правилами статей 125 та 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з частиною другою статті 16 Закону України від 6.10.1998 року № 161-XIV "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Положеннями статті 18 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Частинами першою, другою статті 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до ст. 7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до п. п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
За змістом п. п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Положеннями ст. 54 ПК України визначено обов`язок нарахування суми податку фізичній особі контролюючим органом шляхом направлення податкового повідомлення - рішення, яке підлягає сплаті протягом 60 днів з дня вручення.
За приписами ст. 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з п. п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Положеннями п. 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Пунктами 288.2 та 288.3 ст. 288 ПК визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення її плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Пунктом 288.5 ст. 288 ПК передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. п. 288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. п. 288.5.2); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у п. п. 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (п. п. 288.5.3).
Згідно з п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
У відповідності до п. 287.2 ст. 287 ПК України облік фізичних осіб-платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. Згідно з п. 286.5 ст. 286 даного Кодексу нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Положеннями п. 286.1 ст. 286 ПК України закріплено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Отже, зі змісту вищевказаних вимог слідує, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є Договір оренди земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар такої земельної ділянки, в разі несплати орендарем обов`язкових платежів з орендної плати за землю, контролюючий орган зобов`язаний здійснити нарахування сум податку.
Судом встановлено, що на підставі додаткових угод від 24.11.2015 року за № 1-432, № 1-433, № 1-134, № 1-435 та № 1-436 укладених з Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області, саме фізична особа ОСОБА_1 отримав в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства із земель запасу та резервного фонду. Незважаючи на те, що земельні ділянки фактично використовуються Фермерським господарством "Копіївський Лан", проте позивач не оформив належним чином передачу земельних ділянок фермерському господарству як землекористувачу, оскільки відповідно до положень статті 125 ЗК України право користування землею, так само як і суміжні права та обов`язки землекористувача, виникають з моменту реєстрації права оренди або права власності на землю. Наявний в матеріалах справи Акт передачі права користування земельними ділянками від 31.10.2005 року № 1 не є тим доказом, що свідчить про офіційний перехід такого права від ОСОБА_1 до ФГ «Копіївський Лан», так як таке право не є зареєстрованим.
Таким чином, оскільки орендарем земельних ділянок є фізична особа ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що саме на нього покладено обов`язок сплати орендної плати відповідно до укладених ним договорів оренди землі.
Той факт, що використання земельних ділянок відбувається через створене позивачем ФГ "Копіївський Лан" не змінює статусу позивача як орендаря земельних ділянок та не звільняє його від визначеного чинним законодавством обов`язку сплачувати орендну плату за земельні ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у справі № 808/3798/16 від 28.08.2018 та у справі № 120/4362/18-а від 13.09.2019, висновки яких згідно положень ч. 5 ст. 242 КАС України є обов`язковими для врахування судом.
Стосовно тверджень позивача, що податковим органом не був врахований факт сплати ФГ "Копіївський Лан" відповідних податкових зобов`язань, то суд їх оцінює критично з огляду на те, що ст. 43 ПК України передбачає можливість повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань за заявою платника.
Крім того, суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду від 28.05.2019 року у справі № 826/24675/15, оскільки предметом перегляду цієї справи в касаційному порядку були інші питання (застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати орендної плати з юридичних осіб) ніж ті, що є предметом спору у даній справі. Як уже наголошувалось судом вище, правовий висновок щодо застосування норм права в ідентичних правовідносинах викладено Верховним Судом у постанові від 13.09.2019 року по справі №120/4362/18, відступати від якого суд не вправі.
За сукупністю викладених обставин, суд приходить до переконання, що податкові повідомлення-рішення від 16.04.2019 року № 41559-5506-0214, № 41560-5506-0214, № 41561-5506-0214, № 41562-5506-0214, № 41563-5506-0214 про визначення ОСОБА_1 податкових зобов`язань за платежем орендна плата з фізичних осіб у загальній сумі 159093,08 грн. винесені правомірно, а відтак не підлягають скасуванню.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору, а також витрат на професійну правничу допомогу адвоката не має.
Керуючись ст.ст. 9, 72, 77, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 248, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 10.02.20.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач : Головне управління ДПС у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 43142454, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович