Рішення № 87461777, 03.02.2020, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
03.02.2020
Номер справи
583/4893/19
Номер документу
87461777
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 583/4893/19

2/583/104/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Сидоренка Р.В.,

за участю секретаря Шаміладзе В.В.,

представника позивача Сизоненка В.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №5 в м. Охтирці цивільну справу за позовом Охтирської міської ради Сумської області до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів,

ВСТАНОВИВ:

28.11.2019 відкрито провадження в даній справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідач без належного правового оформлення використовує земельну ділянку площею 0,0897 га. за адресою: АДРЕСА_1 , орендну плату за використання не сплачує, в зв`язку з чим позивачу, як власнику землі, були заподіяні збитки у вигляді не отриманої орендної плати за користування земельною ділянкою. В зв`язку з цим позивач звернувся до суду з позовом та просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Охтирської міської ради збитки, завдані використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер № 5910200000:04:017:0046, площею 0,0897 га. без правовстановлюючих документів (договору оренди), які полягають в неотриманні орендної плати за землю за період з 01.07.2016 р. по 31.08.2018 р. в розмірі 70460,46 грн. та судові витрати по справі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.

Приймаючи до уваги згоду представника позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі доказів, наявних у справі, відповідно до положень ст.ст. 279, 280 ЦПК України.

Проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, відповідач є власником нежилої будівлі загальною площею 170,3 м2 . що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

09.08.2018 року комісією з питань самоврядного контролю за використанням та охороною земель та в галузі будівництва Охтирської міської ради складено акт № 02-09/44 обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1 , в результаті якого встановлено, що на земельній ділянці розміщені приміщення складу та металева споруда, нежитлове приміщення, належить на праві власності відповідачу і використовується для комерційної діяльності. Документи, які посвідчують право власності або користування земельною ділянкою площею 0,0897 га. у ОСОБА_2 на дату проведення обстеження відсутні. Плата за користування земельною ділянкою ОСОБА_2 не здійснюється.

З матеріалів справи вбачається, що повідомленням від 21.01.2019 № 01-14/330 за підписом міського голови відповідач ОСОБА_2 повідомлявся щодо необхідності підписання договору про добровільне відшкодування збитків у розмірі 70460,46 грн.

Крім того, листами Виконавчого комітету Охтирської міської ради, за підписом заступника міського голови від 08.05.2018, від 21.05.2018, від 26.07.2018, від 29.08.2018 відповідач неодноразово запрошувався на засідання комісії з самоврядного контролю за використанням та охороною земель та в галузі будівництва в межах території Охтирської міської ради з питань дотримання вимог законодавства у сфері земельних відносин для надання пояснень щодо оформлення права землекористування.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Суб`єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 ЗК України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.

Статтями 125, 126 ЗК України передбачено, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Статтею 206 ЗК України та статтею 2 Закону України «Про плату за землю» визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно ч. 4 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

За приписами статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Встановлено, що відповідач після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки площею 0,0897 га по АДРЕСА_1 , укладеного на 10 років між ОСОБА_2 та Охтирською міською радою 14.04.2009 року закінчився 14.04.2014 з клопотанням до Охтирської міської ради про укладення договору оренди землі або про повернення земельної ділянки не звертався, договору оренди вказаної земельної ділянки не укладав, орендної плати не сплачував, хоча на земельній ділянці розміщене належне йому на праві власності нежитлове приміщення.

Охтирська міська рада вже зверталася до суду з позовом про стягнення з відповідача аналогічних збитків за користування цією земельною ділянкою без правовстановлюючих документів за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2016 р. в розмірі 45703,50. Позовні вимоги Охтирської міської ради було задоволено повністю.

Згідно зі статтею 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За приписами статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

ЗК України та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин є спеціальними до правовідносин щодо відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних ними доходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт «д» частини першої статті 156 ЗК України).

За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Згідно з пунктом 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Розміри збитків, у тому числі неодержані доходи згідно пунктом 2 Порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку не укладення договору оренди, суперфіцію або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком. (Правовий висновок Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року у справі №6-2588цс15).

Рішенням Охтирської міської ради від 17.02.2016 № 30 затверджено порядок з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради.

Відповідно до п.п. 6.1., 6.2. Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Охтирської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 17.02.2016 № 30, у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою (починаючи з дати оформлення права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці комунальної власності). Відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства. Збитки визначаються із застосуванням розміру ставок орендної плати за землю, затверджених рішенням Охтирської міської ради, які діяли на момент виникнення таких збитків (а.с. 19-26).

З наданих розрахунків розміру збитків вбачається, що розмір збитків завданих Охтирській міській раді внаслідок використання відповідачем земельної ділянки площею 0,0897 га. по АДРЕСА_1 без правовстановлюючих документів становить : за 6 місяців 2016 року - 19943,45 грн., за 2017 рік - 30310,21 грн., за 8 місяців 2018 - 20203,80 грн.

12.09.2018 рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради затверджено акт з визначення та відшкодування збитків, зобов`язано суб`єкта господарювання сплатити збитки визначені актом у місячний термін з дня прийняття рішення.

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у п. 16 постанови №7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», вирішуючи спори про відшкодування власникам землі й землекористувачам шкоди, заподіяної самовільним зайняттям або забрудненням земельних ділянок та іншими порушеннями земельного законодавства, суди мають виходити з того, що відповідно до статті 156 ЗК України, статті 1166 ЦК України така шкода відшкодовується у повному обсязі.

З аналізу наведених норм вбачається, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.

Аналогічна позиція викладена у Постанові № 7 Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» та постанові Верховного суду України від 14.09.2016 №703/5377/14-ц у справі №6-2588 цс15, якими, окрім вищевикладеного, встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Суд прийшов до висновку, що саме внаслідок бездіяльності відповідача, яка полягає в не укладенні договору оренди земельної ділянки та його дій по її використанню без правовстановлюючих документів позивачу були заподіяні збитки, які підлягають ним відшкодуванню у повному обсязі.

У відповідності зі ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11-13, 19, 81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 267-268, 279, 280-284, 289, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Охтирської міської ради Сумської області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Охтирської міської ради, юридична адреса: 42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 36467402, рахунок для зарахування коштів до місцевого бюджету UA138999980000031416611018006 в Охтирському УК/м. Охтирка/24062200, код ЄДРПОУ 37981563, банк Державна казначейська служба України, код банку 899998, збитки завдані використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий № 5910200000:04:017:0046, площею 0,0897 га. без правовстановлюючих документів (договору оренди), які полягають в неотриманні орендної плати за землю за період з 01.07.2016 р. по 31.08.2018 р. в розмірі 70460 (сімдесят тисяч чотириста шістдесят) гривень 46 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Охтирської міської ради юридична адреса: 42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Незалежності, 11, UA768370130000035410018033528, код ЄДРПОУ 04058002, банк ГУ ДКСУ Сумської обл. МФО 837013, понесені судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1921 гривню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Охтирського міськрайонного суду Р.В.Сидоренко