Рішення № 87448934, 07.02.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
826/3974/18
Номер документу
87448934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2020 року м. Київ № 826/3974/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

07.03.2018 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ), в якому висловив прохання:

- визнати бездіяльність ГУ ПФУ щодо непроведення перерахунку пенсії та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України від 09.02.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), - протиправною;

- зобов`язати ГУ ПФУ відповідно до статей 51, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 однією сумою у повному обсязі без обмежень розміру, шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, його основних і додаткових видів та премії, а саме: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавки за стаж роботи; надбавки за стаж служби; надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, з урахуванням довідки Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 №П-3442 із збереженням суми відсотків нарахування пенсії, які встановлені при призначенні пенсії.

Підставою для звернення до суду стала протиправна, на думку позивача, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, передбаченого законодавством.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.032018 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.04.2018 від ГУ ПФУ до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача, зокрема, зазначив, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), якою визначено особливий порядок, процедуру та етапи здійснення перерахунку пенсії особам, відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ за період з 01.01.2016. При цьому, Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) своїм листом від 27.02.2018 №2795/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням раніше наданих довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі й довідки позивача, оскільки такі містять інформацію, яка суперечить зазначеній в Постанові №103 (а саме: в довідках вказані суми премії за грудень 2015 року, а не за січень 2016 року). З урахуванням наведених обставини відповідач повідомив, що ГУ ПФУ розпочато процедуру здійснення перерахунку пенсії особам, які мають право на такий перерахунок відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, в порядку, встановленому Постановою №103 з 01.01.2018.

Суд, розглянувши подані сторонами документи на підтвердження та спростування своїх позицій, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Пенсія позивачу була обчислена у розмірі 68% грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентну надбавку за вислугу років 35%; середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавку за особливо важливі завдання 50%; премію 150%, що підтверджується повідомленням про призначення пенсії від 26.02.2016 №905/04.

Із прийняттям Постанови №988 до ГУ ПФУ ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Київській області (далі - Ліквідкомісія ГУ МВС, ГУ МВС, МВС відповідно) направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських.

В матеріалах справи міститься довідка від 29.05.2017 №П-3442, видана ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У цій довідці вказано, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 (назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії) розмір грошового забезпечення інспектора з адмін. практики ВДАІ з обслуговування м. Біла Церква та Білоцерківського району, підпорядкованого УДАІ в Київській області становить: посадовий оклад - 2400 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції (капітан поліції) - 1800 грн; надбавка за стаж роботи (23 календарних років) 45% - 1890 грн, премія 2,41% - 146,77 грн. Усього 6236,77 грн.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії. Проте листом від 01.12.2017 №1576-У-01 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Як свідчать матеріали пенсійної справи пенсія позивачу перерахована з 01.01.2018 на підставі Постанови №988 та Постанови №103 з 01.01.2016 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600 грн; оклад за військове звання - 1800 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 1980 грн; премія 6,3% - 401 грн 94 коп. Усього 6781,94 грн.

Підсумок пенсії з надбавками - 6976,25 грн.

Вважаючи бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні належного перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, дійшов наступних висновків.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, Постановою №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону №2262-ХІІ, якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №45, згідно з яким Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

За змістом наведених норм права підставою для перерахунку раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера, так і повідомлення територіальним органом МВС про збільшення грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України.

Статтею 10 Закону №2262-ХІІ передбачено, що обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Як вбачається з наданих відповідачем документів та тексту відзиву на позов, останнім не заперечувалось право позивача, як колишнього працівника органу МВС, на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988, та за наслідками отримання ГУ ПФУ довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області від 29.05.2017 №П-3442 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Разом з тим, підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу згідно тексту листа від 01.12.2017 №1576/У-01 в період до 2018 року слугували твердження про неможливість здійснення такого перерахунок пенсії зважаючи на відсутність виділених коштів з Державного бюджету України.

Таку позицію відповідача суд вважає необґрунтованою, оскільки відсутність виділених з Державного бюджету коштів не може бути підставою для невиконання покладеного на нього обов`язку з проведення перерахунку пенсії.

Такі посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушують гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005).

З урахуванням наведеного суд доходить висновку, що відповідачем по відношенню до позивача у період з дня отримання довідки від 23.05.2017 №П-3254 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до дня фактичного проведення перерахунку пенсії (після 01.01.2018) була допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у затримці проведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 та на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області довідки від 23.05.2017 №П-3254 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

При цьому, суд відхиляє як нормативно необґрунтовані посилання відповідача у тексті відзиву на обставини прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №103 (що набрала чинності з 24.02.2018), за змістом пункту 1 та абзацу 1 пункту 3 якої постановлено:

- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року,

так як на час виникнення спірних правовідносин вказана постанова Кабінету Міністрів України ще не діяла.

Між тим, у силу приписів статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 зазначеного вище Закону.

Таким чином, в силу наведених норм Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського з 01.01.2016 є абсолютним та не могло бути обмеженим будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Поряд з цим, суд враховує те, що на час розгляду справи відповідач виконав свій обов`язок та здійснив позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою, що вказане у довідці від 29.05.2017 №П-3442.

При цьому, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія його основних і додаткових видів та премії, а саме, надбавки за службу в умовах режимних обмежень - задоволенню не підлягає, оскільки довідкою МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 №П-3442 встановлено розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 0,00 грн.

Щодо вимоги позивача в частині проведення перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, то її не належить задовольняти у зв`язку із її передчасністю та відсутністю у справі доказів порушення прав позивача у цій частині.

У силу частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини п`ятої статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказів понесення сторонами витрат суду не надано.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та її виплати з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України від 09.02.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», - протиправною.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження юридичної особи: 04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 22933548).

Суддя О.М. Чудак