Рішення № 87448911, 06.02.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
760/4096/18
Номер документу
87448911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 лютого 2020 року № 760/4096/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №760/4096/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшла письмова заява ОСОБА_1 (далі - заявник, ОСОБА_1 ) про перегляд за виключними обставинами (далі - заява про перегляд) рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2018 р. у справі №760/4096/18 (далі - справа) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії (також далі - судове рішення від 03.09.2018 р.), в якій заявник просив рішення від 03.09.2018 р. скасувати та ухвалите нове, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в м. Києві №318/02/ч-263 від 05.02.2018 р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку з 30.01.2018 р. пенсії за вислугою років, зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити з 30.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури міста Києва №18\10 про заробітну плату від 15.01.2018 р., без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

Підставою для перегляду судового рішення від 03.09.2018 р. за виключними обставинами заявник зазначив про встановлену Конституційним Судом України неконституційність окремих положень закону, застосованих судом при вирішенні справи, а саме, ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII (далі - Закон №1697-VII).

Ухвалою суду від 21.01.2020 р. відкрито провадження за заявою про перегляд судового рішення від 03.09.2018 р. за виключними обставинами та призначено її розгляд у судовому засіданні.

Представники сторін у відповідне судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце судового розгляду заяви про перегляд сторони повідомлені належним чином.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами розглядається у судовому засіданні протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.

Справа розглядається за правилами, встановленими цим Кодексом для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює перегляд. В суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

При цьому, згідно з ч. 6 ст. 361 КАС України, при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.

З матеріалів справи вбачається, що судовим рішенням від 03.09.2018 р. у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2019 р. судове рішення від 03.09.2018 р. залишене без змін.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 1967 року народження, з 21.02.2008 р. перебуває на обліку в Правобережному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, що підтверджується пенсійним посвідченням від 21.02.2008 року серії НОМЕР_2 та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків посадового/чинного/ окладу.

29.01.2018 р. заявник звернувся із заявою до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, правонаступником якого є ГУ ПФУ в м. Києві, з проханням провести йому перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно з довідкою від 15.01.2018 р. №18/10, виданою прокуратурою міста Києва відповідно до чинного законодавства.

Відповідач листом від 05.02.2018 р. вих. №318/02/4-263 повідомив позивачу, що йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, як працівнику прокуратури, оскільки відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

Приймаючи судове рішення від 03.09.2018 р. Окружний адміністративний суд міста Києва виходив з наступного.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), держава взяла на себе обов`язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно зі статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. №76-VIII внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема частину 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

15.07.2015 р. набув чинності Закон №1697-VII, відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого, визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цього Закону, - Закон №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Отже, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії частини 17, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури - відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

За таких обставин, враховуючи вищевказані норми, з 15 липня 2015 року відсутні правові підстави для перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, приймаючи судове рішення від 03.09.2018 р. Окружний адміністративний суд міста Києва виходив з того, що:

- норми законодавства, якими скасовано право на перерахунок призначених прокурорам пенсій на час розгляду адміністративної справи є чинними, неконституційними не визнавались. Отже, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій прокурорів у зв`язку з підвищенням окладів з 15 липня 2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку;

- посилання ОСОБА_1 на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися, є безпідставним, оскільки зміни, внесені Законом України від 28.12.2014 р. №76 до ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та до ч. 20 ст. 86 Закону №1697, не визнані неконституційними Конституційним Судом України;

- станом на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з відповідною заявою відсутній порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури відповідно до правил, встановлених ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, а Закон №1697-VII не містить норм, які б визначали умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19)) у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII:

1) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

3) установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Окружним адміністративним судом міста Києва при прийнятті судового рішення від 03.09.2018 р. застосовано положення закону (ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII), яке Конституційним Судом України визнано неконституційним.

Отже, зважаючи на те, що станом на час розгляду заяви про перегляд рішення суду за виключними обставинами чинною є ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, згідно якої "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки", суд приходить до висновку про безпідставність посилання Окружного адміністративного суду міста Києва під час прийняття судового рішення від 03.09.2018 р. на не визначеність Законом №1697-VII умов та порядку проведення перерахунку призначених пенсій прокурорів та, відповідно, на відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку відповідачем, у зв`язку з чим висновок суду про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що не підлягають задоволенню, є також безпідставним.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до ч. 4 ст. 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:

1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;

2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;

3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з`ясованих судом обставин вбачається, що заява про перегляд рішення суду за виключними обставинами є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 241-243, 248, 256, 368, 369 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2018 р. в адміністративній справі №760/4096/18.

2. Скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2018 р. в адміністративній справі №760/4096/18 та ухвалити нове, яким позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №318/02/ч-263 від 05.02.2018 р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку з 30.01.2018 р. пенсії за вислугою років.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 30.01.2018 р. перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 , з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури міста Києва №18/10 про заробітну плату від 15.01.2018 р., без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев`ять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Судове рішення за наслідками провадження за нововиявленими або виключними обставинами може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції. З набранням законної сили новим судовим рішенням в адміністративній справі втрачають законну силу судові рішення інших адміністративних судів у цій справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко