Ухвала суду № 87448811, 06.02.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
640/1910/20
Номер документу
87448811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

06 лютого 2020 року м. Київ № 640/1910/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клименчук Н.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ України ОСОБА_2 про визнання протиправним дій та бездіяльності, стягнення коштів на відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністра закордонних справ України ОСОБА_2 (адреса: 01018, м. Київ, пл. Михайлівська, 1) (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними та дискримінаційними дії та бездіяльність відповідача (а саме: систематичне порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» та порядку розгляду звернень Закону України «Про запобігання корупції» та «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»), які порушили охоронювані законом права, свободи та інтереси ОСОБА_1 і спричинили їй моральну шкоду та матеріальні збитки в розмірі 177 970,40 грн. та 82017,11 дол. США;

- стягнути з ОСОБА_2 на користь позивача кошти на відшкодування моральної шкоди у розмірі 181 540,31 грн.

Відповідно до частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, судом встановлено наявність підстав для відмови у відкритті провадження, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.

В позовній заяві позивачем в обґрунтування протиправності дій та бездіяльності відповідача наведено судові рішення, якими такі факти було встановлено (адміністративні справи №826/5863/16, №826/5097/16, №826/14366/16, №826/9871/17, №826/11676/17, №826/8472/18, №826/12705/18).

Зокрема, позивачем зазначено, що даний позов подано на підставі судових рішень, які набрали законної сили.

Таким чином, стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій та бездіяльність відповідача наявні судові рішення, які набрали законної сили, у зв`язку із чим наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі у вказаній частині позовних вимог на підставі пункту 2 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача коштів на відшкодування моральної шкоди у розмірі 181 540,31 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За визначенням, наданим пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єктом владних повноважень в розумінні цього кодексу є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до частини 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Отже, відповідно до наведених норм позовні вимоги про стягнення з суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю можуть бути заявлені виключно разом із вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Зважаючи на те, що стосовно позовної вимоги про визнання дій та бездіяльності відповідача протиправними вже наявні судові рішення, які набрали законної сили, то позовна вимога про стягнення коштів на відшкодування моральної шкоди не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, а має бути розглянута у порядку цивільного судочинства.

Крім того, суд звертає увагу на те, що ОСОБА_2 станом на дату звернення позивача до суду не є Міністром закордонних справ України та позовна вимога про стягнення витрат на відшкодування моральної шкоди заявлена до ОСОБА_2 як до фізичної особи, що також вказує на наявність приватно-правового спору.

Таким чином, вказана вимога не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства та підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно із частиною 5 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись положеннями статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі №640/1910/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністра закордонних справ України ОСОБА_2 про визнання протиправним дій та бездіяльності, стягнення коштів на відшкодування моральної шкоди.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка її подала. Копія позовної заяви залишається в суді.

3. Роз`яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення за правилами, встановленими статтями 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Н.М. Клименчук