
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 січня 2020 р. Справа № 520/12536/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Борисюк Р.Р.,
за участю:
представника позивача - Носова К. В.,
представника відповідача - Іхненко Я. В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національного університету цивільного захисту України до Головного управління ДПС в Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Національний університет цивільного захисту України (надалі за текстом – НУЦЗ України, позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (надалі за текстом – ГУ ДПС у Харківській області, відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 19.08.2019 № 0144965705 в частині застосування до Національного університету цивільного захисту України штрафу у розмірі 72155, 25 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки перевірки, на підставі яких було винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення, ґрунтуються лише на припущеннях та спростовуються наявними документами та положеннями чинного законодавства України. Таким чином, позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення 19.08.2019 № 0144965705 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовче засідання.
До Харківського окружного адміністративного суду 16.12.2019 від уповноваженого представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно зі змістом якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, обґрунтовуючи свою позицію обставинами встановленими в ході проведення перевірки НУЦЗ України.
До канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 23.12.2019 від представника позивача надійшла відповідь на відзив. Згідно зі змістом якої представник підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 ухвалено замінити відповідача - Головне управління ДФС у Харківській області у справі №520/12536/19 за позовом Національного університету цивільного захисту України до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Харківській області.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву, просив її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові та наявні матеріали справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з огляду доводів наданого суду відзиву на позов.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку НУЦЗ України з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 2017 – 2018 років.
Результати перевірки відображені в акті ГУ ДФС у Харківській області від 25.07.2019 № 2484/20-40-57-05-18/08571363 про результати камеральної перевірки НУЦЗ України з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 2017 – 2018 років (надалі за текстом - акт від 25.07.2019 № 2484/20-40-57-05-18/08571363).
За висновками акту від 25.07.2019 № 2484/20-40-57-05-18/08571363 з боку податкового органу встановлено порушення НУЦЗ України:
- граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абз.11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (надалі за текстом – ПК України).
На підставі висновків акту від 25.07.2019 № 2484/20-40-57-05-18/08571363 відносно позивача складено податкове повідомлення-рішення 19.08.2019 № 0144965705 прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківської області, в якому зазначено про встановлення порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201, та згідно зі ст. 1201 ПК України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 721552,49 грн. – застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 72155,25 грн..
Вказані обставини та незгода позивача з вказаним податковим повідомленням - рішенням, слугувала підставою його звернення до суду.
По суті виявлених порушень суд зазначає, що підставою для встановлення в акті перевірки порушень позивачем податкового законодавства та як наслідок прийняття контролюючим органом спірного податкового повідомлення-рішення, стали висновки податкового органу про несвоєчасне реєстрування податкових накладних.
Так податковим органом встановлено, що:
- Податкова накладна № 93 (ПН та назва контрагента) – 6000000000000; датою виписки є – 31.05.2017; граничний термін реєстрації 15.06.2017; фактична дата реєстрації 19.06.2017; кількість днів затримки – 4; сума ПДВ – 136259,03 грн.; розмір штрафу відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 ПК України 10%;
- Податкова накладна № 81 (ПН та назва контрагента) – 6000000000000; датою виписки є – 31.12.2017; граничний термін реєстрації 15.01.2018; фактична дата реєстрації 16.01.2018; кількість днів затримки – 1; сума ПДВ – 560612,30 грн.; розмір штрафу відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 ПК України 10%;
- Податкова накладна № 65 (ПН та назва контрагента) – 6000000000000; датою виписки є – 31.01.2018; граничний термін реєстрації 15.02.2018; фактична дата реєстрації 16.02.2018; кількість днів затримки – 1; сума ПДВ – 24681,16 грн.; розмір штрафу відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 ПК України 10%;
- Податкова накладна № 80 (ПН та назва контрагента) – ДП «Український науково-технічний центр металургійної промисловості «Енергосталь»; датою виписки є – 14.11.2018; граничний термін реєстрації 30.11.2018; фактична дата реєстрації 17.12.2018; кількість днів затримки – 17; сума ПДВ – 15000,00 грн.; розмір штрафу відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 ПК України 20%.
В обґрунтування позиції податкового органу в акті перевірки від 25.07.2019 №2484/20-40-57-05-18/08571363 зазначено.
Згідно з п. 14.1.60 ПК України зазначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Реєстрація податкових накладних та, або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ЄРПН здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Відповідно до п. 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Суд звертає окрему увагу, що окреслена редакція постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 діяла у часі з 01.02.2015 по 26.04.2017.
Суд кореспондуючі окреслене з часовими проміжками створення податкових накладних, зазначає про неприйнятність застосування та відображення окресленої норми в акті перевірки, як такої, що не пов`язана з законодавством, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України зазначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Суд зазначає, що НУЦЗ України утворений розпорядженням Кабінету Міністрів України віл 25.05.2006 № 290-р, є закладом вищої освіти IV рівня акредитації державної форми власності, правонаступником Академії цивільного захисту України та підпорядковується Державній службі України з надзвичайних ситуацій.
Основними напрямами діяльності НУЦЗ України згідно з Статутом, є:
- інноваційна освітня діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії та доктора наук) щодо підготовки згідно з державним замовленням і договірними зобов`язаннями висококваліфікованих фахівців для сфери цивільного захисту, а також для роботи в інших сферах відповідно до отриманих спеціальностей у галузях знань «Цивільна безпека». «Природничі науки». «Хімічна технологія та біоінженерія», «Соціальні та поведінкові науки». «Управління та адміністрування». «Автоматизація та приладобудування» тощо:
- атестація здобувачів вищої освіти (у тому числі доктора філософії та доктора наук) та присвоєння вчених звань науковим та науково-педагогічним працівникам;
- проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень, поширення наукових знань:
- науково-методичне забезпечення галузевої вищої освіти у сфері цивільного захисту:
- культурно-просвітницька та виховна діяльність.
Суд принагідно зазначає, що НУЦЗ України є бюджетною неприбутковою установою з ознакою неприбутковості - 0031 (бюджетні установи). Рішення про присвоєння ознаки неприбутковості № 333 від 02.12.2016, окреслена обставина не заперечувалась з боку представників сторін в ході розгляду адміністративної справи.
Згідно з відомостями, розміщеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності НУЦЗ України є Вища освіта (основний) - код КВНД 85.42 та Професійно-технічна освіта - код КВПД 85.32.
НУЦЗ України має ліцензію Міністерства освіти та науки України від 19.06.2015 на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов`язаних із одержанням вищої освіти.
Поряд з цим суд зазначає, що відповідно до п.п. 197.1.2 п. 197.1 ст. 197 ПК України зазначено, що постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках. До таких послуг належать послуги з: а) виховання та навчання дітей, які постачаються дитячими музичними та художніми школами, школами мистецтв, будинками культури (гра на музичних інструментах, хореографія, образотворче мистецтво, гуртки (факультативи) іноземних мов, комп`ютерного навчання); б) утримання, виховання та навчання дітей у дошкільних навчальних закладах як у межах обсягу, установленого навчальними планами і програмами, так і понад зазначений обсяг; в) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються загальноосвітніми навчальними закладами I - III ступенів; г) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються професійно-технічними навчальними закладами; ґ) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти; д) навчання слухачів підготовчих відділень вищих навчальних закладів; е) повторного вивчення відрахованими студентами (курсантами) окремих дисциплін і курсів з подальшим складенням іспитів; є) навчання аспірантів і докторантів; ж) приймання кандидатських іспитів; з) надання наукових консультацій для осіб, які підвищують кваліфікацію самостійно; и) довузівської підготовки; і) проведення лекцій з питань науки і техніки, культури та мистецтва, фізичної культури і спорту, правових знань, туризму і краєзнавства; ї) надання консультацій для учнів, вихованців, студентів, курсантів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами, для аспірантів, докторантів; й) організації літніх мовних курсів, шкіл, семінарів; групових та індивідуальних занять фізичною культурою та спортом на стадіонах, у спортивних залах і плавальних басейнах, на тенісних кортах для дітей, учнів і студентів.
В свою чергу п. 198.5 ст. 198 ПК України зазначено, що Платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
За своєю суттю положення п. 198.5 ст. 198 ПК України мають на меті коригування податкового кредиту шляхом нарахування податкового зобов`язання, якщо придбані товари/послуги призначені або використовуються в неоподатковуваних, звільнених від оподаткування або не господарських операціях. Тобто, призначенням п. 198.5 ст. 198 ПК України є вирівнювання сформованого податкового кредиту на таку ж суму податкового зобов`язання.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.
Згідно з 4 п. 201.10 ст. 201 ПК України зазначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що податкові накладні (окрім податкової накладної від 14.11.2018 № 80), від 31.05.2017 № 93, від 31.01.2018 № 65, від 31.12.2017 № 81 відображені в акті перевірки с зведеними податковими накладними та не підлягали наданню отримувачу (покупцю).
Суд зазначає, що саме в цій частині позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Харківській області від 19.08.2019 № 0144965705.
Зазначеними зведеними податковими накладними, на підставі п. 198.5 ст. 198 ПК України, нараховані податкові зобов`язаний за товарами/послугами, придбаними виготовленими з ПДВ (який був включений до складу податкового кредиту), оскільки такі товари/послуги призначалися та були використані позивачем в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до п.п. «ґ»-«ж» п.п. 197.1.2 статті 197 ІІК України - надання освітніх послуг.
В ході проведення перевірки податковим органом та розгляду адміністративної справи з боку відповідача не встановлено існування товарів/послуг які не призначалися та не були використані позивачем в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до п.п. «ґ»-«ж» п.п. 197.1.2 ст. 197 ІІК України тобто надання освітніх послуг.
Відповідно до п. 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин) зазначено, що у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання починають використовуватися: в операціях, що не є об`єктом оподаткування; в операціях, звільнених від оподаткування; в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
У разі складання зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X».
У таких зведених податкових накладних у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (11.1.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ПІН « 6000000000002. а у верхній лівій частині зазначається відповідний пін причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання: 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість: 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість: 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності)».
Відображені в Акті перевірки зведені податкові накладні від 31.05.2017 № 93, від 31.01.2018 № 65, від 31.12.2017 № 81 містять інформацію: у графі «Зведена податкова накладна» - помітку «X»: у графі «Отримувач (покупець)» - «Національний університет цивільного захисту України»; у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» - умовний ІПН « 600000000000»; у верхній лівій частині - піп причини попадання покупцю - « 09» (Складена на постачання для операцій, які звільненні від оподаткування податком на додану вартість).
Слід зазначити, що зведені податкові накладні від 31.05.2017 № 93, від 31.01.2018 № 65, від 31.12.2017 № 81 заповнені у повній відповідності до Порядку заповнення податкової накладної, адже Акт перевірки не містить жодних зауважень з цього приводу.
Суд не може залишити поза увагою висновок, який викладений в Рішення ДПС України від 08.11.2019 № 8822/6/99-00-00-0805-05: «Таким чином, у разі порушення платником податків граничного строку реєстрації або відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначені податкових зобов`язань з податку на додану вартість відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу до такого платника податку застосовуються штрафні санкції визначені відповідно до ст. 120-1 Кодексу, крім податкових накладних, складених відповідно до пп. «б» п. 198.5 сі. 198 Кодексу».
Разом з цим суд підкреслює, що зведені податкові накладні складались саме відповідно до пп. «б» н. 198.5 ст. 198 ПК України.
Суд звертає увагу на посилання представника податкового органу на постанову Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 807/68/18 та зазначає, що окреслена правова позиція не підлягає застосуванню в рамках розгляду справи № 520/12536/19, зважаючи на інший суб`єктний склад учасників справи, що тягне за собою інше законодавче підґрунтю з регулювання спірних відносин.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з цим суд вважає доцільним звернути увагу на постанову Верховного Суду від 10.12.2019 у справі 640/7353/19 та зазначає, що окреслена правова позиція підлягає застосуванню зважаючи на суб`єктний склад, предметність спірних відносин та регулююче законодавство.
Суд зазначає, що окреслена правова позиція підлягає застосуванню в рамках розгляду адміністративної справи № 520/12536/19.
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Таким чином посилання податкового органу судом не приймаються до увагу, оскільки сформовані виключно на припущеннях без фактичного врахування виду діяльності позивача.
На підставі вищевикладеного, висновок відповідача стосовно податкового правопорушення позивача спростований в ході розгляду справи, а тому, податкове повідомлення – рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 19.08.2019 № 0144965705 в частині застосування до Національного університету цивільного захисту України штрафу у розмірі 72155, 25 грн. є протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб`єкт владних повноважень не надав до суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і не довів правомірності його дій щодо винесення спірних податкових повідомлень-рішень.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999 р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі ХіроБалані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та МесропМовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору. Інші доводи сторін висновки суду не спростовують.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національного університету цивільного захисту України до Головного управління ДПС в Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 19.08.2019 року № 0144965705 в частині застосування до Національного університету цивільного захисту України (код ЄДРПОУ 08571363, вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023) штрафу у розмірі 72155 (сімдесят дві тисячі сто п`ятдесят п`ять ) гривень 25 копійок.
Стягнути на користь Національного університету цивільного захисту України (код ЄДРПОУ 08571363, вул. Чернишевська, буд. 94, м. Харків, 61023) сплачену суму судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704, 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 лютого 2020 року.
Суддя Ю. О. Супрун