Рішення № 87448039, 07.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
480/125/20
Номер документу
87448039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2020 р. Справа № 480/125/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність начальника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області пов`язаної з невиплатою заробітної плати у відносинах публічної служби начальнику Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 включно;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати і виплатити начальнику Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області Маслу М. Д. заробітну плату у відносинах публічної служби за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 включно в сумі 11865 грн без урахувань обов`язкових податків і зборів. Також просить допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць без урахування обов`язкових податків та зборів, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач згідно з наказом від 01.08.1994 № 57 призначений на посаду начальника Охтирського міськвідділу Пенсійного фонду за конкурсом, наказом від 17.05.2002 № 31-о призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка в порядку переведення, наказом від 27.10.2011 № 1-о призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (з 27.01.2016 управління перейменоване на Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області). 04.07.2018 позивач був звільнений з посади начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у зв`язку з реорганізацією відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 83 та п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 по справі № 1840/2917/18 наказом Пенсійного фонду України від 22.12.2018 № 491-о "Про поновлення на посаді ОСОБА_1 " позивача було поновлено на посаді начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 05.07.2018. Однак протягом періоду з 22.12.2018 по 17.04.2019 позивач регулярно приходи на роботу до Південного об`єднаного управління Фонду (правонаступник Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області), але керівництво відмовлялося проводити облік робочого часу та не здійснювало нарахування та виплату заробітної плати за грудень 2018 року, січень - квітень 2019 року. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 по справі № 480/1601/19 відповідача зобов`язано нарахувати та виплатити позивачу заробітну плату за період з 22.12.2018 по 17.04.2019. Наказом Пенсійного фонду України від 05.04.2019 № 125-о "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача було повторно звільнено з посади у зв`язку з реорганізацією відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 83 та п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 по справі № 480/1693/19 наказом Пенсійного фонду України від 25.07.2019 № 332-о "Про поновлення на посаді ОСОБА_1 " позивача поновлено на посаді начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 18.04.2019. Однак протягом періоду з 24.07.2019 по 30.11.2019 позивач регулярно приходив на роботу до Охтирського відділу обслуговування громадян (сервісний центр), але керівництво Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (правонаступник Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області) відмовилося проводити облік робочого часу та здійснювати нарахування та виплату заробітної плати за період з 24.07.2019 по 30.11.2019 включно. На заяву позивача про здійснення нарахування та виплати заробітної плати за цей період, яку він направив разом з табелями обліку робочого часу до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, відповіді не надійшло. Отже, відповідач повинен заплатити позивачу не отриману ним заробітну плату в сумі 11 865 грн

Ухвалою від 08.01.2020 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

27.01.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що на момент поновлення позивача на посаді начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області було припинено, а посада начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області була скорочена внаслідок постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 5 "Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області", відповідно до якої Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області реорганізоване шляхом злиття в Південне об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області. Наслідком злиття стало припинення Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 29.08.2018. Штатний розпис Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не містить штатної посади "начальник Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області". Крім того, у зв`язку з припиненням Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 29.08.2018, штатний розпис та кошторис видатків на утримання цього управління у грудні 2018 року вже не діяли, а на 2019 рік не затверджувались. Відповідно до штатного розпису Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області посада начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області відсутня, а тому позивач не є працівником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області було припинено 29.08.2018, а тому позивач не виконував роботу, за яку роботодавець виплачує працівнику заробітну плату. Отже, позивач не перебуває в трудових відносинах з Головним управлінням, а відтак у відповідача не виникає жодних обов`язків з виплати заробітної плати позивачу. Також зазначив, що трудова книжка ОСОБА_2 до відділу по роботі з персоналом не передавалась.

03.02.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, а тому наполягав на своїх вимогах (а.с. 61-67).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно з наказом від 01.08.1994 № 57 призначений на посаду начальника Охтирського міськвідділу Пенсійного фонду за конкурсом, наказом від 17.05.2002 № 31-о призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка в порядку переведення, наказом від 27.10.2011 № 1-о призначений на посаду начальника управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (з 27.01.2016 управління перейменоване на Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області).

04.07.2018 позивач був звільнений з посади начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у зв`язку з реорганізацією відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 по справі № 1840/2917/18 наказом Пенсійного фонду України від 22.12.2018 № 491-о "Про поновлення на посаді ОСОБА_1 " позивача поновлено на посаді начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 05.07.2018.

Наказом Пенсійного фонду України від 05.04.2019 № 135-о "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача звільнено з посади у зв`язку з реорганізацією відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу".

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 по справі № 480/1693/19 наказом Пенсійного фонду України від 25.07.2019 № 332-о "Про поновлення на посаді ОСОБА_1 " (а.с. 31) позивача поновлено на посаді начальника Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з 18.04.2019.

Позивачем проводився облік перебування його на роботі в табелі обліку робочого часу за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 (а.с. 41).

Проте нарахування та виплата ОСОБА_1 заробітної плати за грудень 2019 року не було проведено.

Згідно з частинами першою та третьою статті 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Згідно з частиною першою статті 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці" роботодавець зобов`язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку є первинні документи.

Наказом Державного комітету статистики України від 25.12.2009 №489 затверджені типові форми первинної облікової документації зі статистики праці, серед яких є форма табелю обліку використання робочого часу та табелю робочого часу.

Враховуючи вищевказані нормативні акти, суд визнає, що підставою для нарахування заробітної плати є дані табелю обліку використання робочого часу.

З матеріалів справи вбачається, що начальником Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області проводився облік перебування його на роботі в табелі обліку робочого часу за період з 01.12.2019 по 3.12.2019 (а.с. 41), який був направлений до ГУ ПФУ Сумської області (а.с. 39-40). Проте нарахування та виплата заробітної плати позивачу за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 не була проведена.

Жодних доказів відсутності позивача на роботі в груді 2019 року не було надано.

Посилання відповідача на те, що позивач не перебуває у трудових відносинах з Пенсійним фондом України, як на підставу не нарахування та не виплати заробітної плати, є безпідставним і надуманим, оскільки Пенсійним фондом України на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 у справі № 480/1693/19 був виданий наказ від 25.07.2019 № 332-о, яким ОСОБА_1 був поновлений на посаді начальника Охтирського об`єднаного УПФ України Сумської області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" зі змінами внесеними постановою КМУ від 11 січня 2018 року № 5 "Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області", прийнято рішення утворити Південне об`єднане управління Пенсійного фонду України, реорганізувавши шляхом злиття Великописарівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області.

Таким чином Охтирське об`єднане управління ПФУ Сумської області припинено, його правонаступником є Південне об`єднане управління ПФУ Сумської області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" до головного управління було приєднані територіальні управління Пенсійного фонду України Сумської області, в тому числі і Південне об`єднане управління ПФУ в Сумській області, що підтверджується довідкою державного реєстратора від 19.06.2019 № 123 (а.с. 38). 18.06.2019 юридичну особу Південне об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області припинено.

ГУ ПФУ в Сумській області є правонаступником як Південного об`єднаного управління ПФУ Сумської області, так і Охтирського об`єднаного управління ПФУ Сумської області.

Враховуючи викладене, суд визнає, що ГУ ПФУ в Сумській області було протиправно не здійснено нарахування та виплату позивачу заробітної плати за період з 01.12.2019 по 31.12.2019.

Питання нарахування та виплати всіх податків та зборів визначається при виконанні судового рішення боржником, як податковим агентом, на якого покладено обов`язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Посадовий оклад позивача в грудні 2019 року становить 7510 грн.

Відповідно розмір заробітної плати позивача в грудні 2019 року з урахуванням надбавки за вислугу років 3755 грн (7510x50%), надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця - 600 грн, становить 11865 грн.

Суд вважає за необхідне рішення суду про стягнення з ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача заробітної плати за один місяць допустити до негайного виконання.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, тобто вказаною нормою встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов`язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 включно.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) заробітну плату за грудень 2019 року в загальній сумі 11865 (одинадцять тисяч вісімсот шістдесят п`ять) грн.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал