Рішення № 87447785, 28.01.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
440/4484/19
Номер документу
87447785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4484/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Протас О.М.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Бойченко Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

18 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.11.2019 №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність спірного рішення, оскільки останнє прийняте відповідачем за відсутності обґрунтованих підстав для його прийняття та відсутності доказів на підтвердження існування обставин, що стали причинами скасування раніше прийнятого рішення. Наполягає на тому, що ним жодного разу не порушувалося законодавство України, до кримінальної або адміністративної відповідальності позивач не притягувався, має сім`ю, яку складають громадяни України та для яких він є годувальником. Зауважує, що раніше з аналогічних підстав органами міграційної служби йому вже скасовувалися дозвіл на імміграцію та посвідка на постійне місце проживання, а також приймалося рішення про відмову у видачі посвідки на постійне місце проживання. Разом з тим, в результаті звернення ОСОБА_1 до суду з відповідним позовом до органів міграційної служби рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №440/2067/19 були визнані протиправними та скасовані рішення УДМС України в Полтавській області про відмову у видачі посвідки на постійне проживання в Україні від 04.07.2018 №7 та УДМС України в Миколаївській області про скасування дозволу ОСОБА_1 на імміграцію в Україну від 11.05.2019 №б/н, а також зобов`язано УДМС України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про заміну посвідки на постійне проживання в Україні та видачу нової посвідки з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. При цьому, під час розгляду справи №440/2067/19 адвокатом позивача робилися запити до правоохоронних органів Полтавської та Миколаївської області та були отримані відповіді на них, за змістом яких відносно ОСОБА_1 не вносились відомості про ЄРДР щодо вчинення ним кримінальних правопорушень, а також відсутні будь які повідомлення про підозри, обвинувальні акти та кримінальні справи в судах, тощо.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4484/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 09:30 год 11.12.2019, яке відкладалося на 14:30 18.12.2019 та в якому, у подальшому, оголошувалася перерва до 14:30 21.01.2020.

10.12.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому УДМС України в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с. 54-56). Зазначає, що позивач – громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прибув до України 14.07.2019 через ОСОБА_2 з метою воз`єднання сім`ї, 18.07.2019 звернувся до УДМС із заявою про видачу посвідки на тимчасове проживання в України на підставі пункту 14 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Позивач 29.07.2019 документований УДМС посвідкою на тимчасове проживання №800077874 терміном дії до 26.07.2020. У подальшому, 31.10.2019 до УДМС надійшло подання ГУНП в Полтавській області про скасування посвідки на тимчасове проживання зазначеній особі. Так, у поданні зазначалось, що дії позивача становлять загрозу національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. Відповідно до подання ОСОБА_1 є кримінальним авторитетом, здійснює негативний вплив на криміногенну ситуацію на території Полтавської області, дотримується "злодійських" традицій та поширює їх серед молоді, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі, в тому числі за кордоном, здійснює контроль за діяльністю етнічних злочинних груп, учасники якої причетні до вчинення різного виду кримінальних правопорушень, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі України, Грузії та Російської Федерації, які можуть використовуватися спеціальними службами суміжної іноземної держави для здійснення діяльності з метою нанесення шкоди державній безпеці України, що несе загрозу національній безпеці та громадському порядку в Україні. З огляду на це, в межах компетенції та визначених повноважень заступником начальника УДМС України в Полтавській області – начальником відділу у справах іноземців та осіб без громадянства ОСОБА_3 04.11.2019 прийнято рішення №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання.

Ухвалою суду від 21.01.2020 підготовче провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДМС України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення закрито; призначено справу №440/4484/19 до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 15:00 год 28.01.2020.

Позивач та його представник у судовому засіданні 28.01.2020 позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання 28.01.2020 явку свого уповноваженого представника не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши доводи позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

14.07.2019 громадянин Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув до України через ОСОБА_2 з метою воз`єднання з сім`єю (а.с. 71).

18.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до УДМС України в Полтавській області із заявою про видачу посвідки на тимчасове проживання на підставі пункту 14 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (а.с. 59).

Згідно свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 , виданого Крюківським відділом реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області 12.08.2009, Манія Зурабі має дружину ОСОБА_4 (а.с. 67 зі звороту).

29.07.2019 УДМС України в Полтавській області громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 документований посвідкою на тимчасове проживання №800077874 терміном дії до 26.07.2020, остання вручена йому під підпис 06.08.2019 (а.с. 59 зі звороту).

31.10.2019 до УДМС України в Полтавській області надійшло подання ГУНП в Полтавській області про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , оскільки дії іноземця загрожують національній безпеці України, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні (а.с. 77-78).

Відповідно до подання громадянин Грузії ОСОБА_1 є "кримінальним авторитетом" на прізвисько " ОСОБА_5 ", здійснює негативний вплив на криміногенну ситуацію на території Полтавської області, дотримується "злодійських" традицій та поширює їх серед молоді, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі, в тому числі за кордоном, здійснює контроль за діяльністю етнічних злочинних груп, учасники якої причетні до вчинення різного виду кримінальних правопорушень, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі України, Грузії та Російської Федерації, які можуть використовуватися спеціальними службами суміжної іноземної держави для здійснення діяльності з метою нанесення шкоди державній безпеці України, що несе загрозу національній безпеці та громадському порядку в Україні.

З огляду на це, 04.11.2019 заступником начальником УДМС України в Полтавській області – начальником відділу у справах іноземців та осіб без громадянства ОСОБА_3 прийнято рішення №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 (а.с. 74).

Копію рішення від 04.11.2019 №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання направлено на адресу ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та начальника Автозаводського РВ у місті Кременчуці УДМС України в Полтавській області Коль Олени, про що свідчать листи УДМС України в Полтавській області від 05.11.2019 №5301.3-18371/53.3-19, №5301.3-18370/53.3-19 та від 04.11.2019 №5301.3/34456-19 (а.с. 74 зі звороту, 75-76).

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Відповідно до частини 3 статті 3 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з частиною 14 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.

За змістом статті 5 зазначеного Закону іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п`ятнадцятій, вісімнадцятій та двадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".

Окрім документів для відповідної категорії осіб, визначених частинами першою - сімнадцятою цієї статті, іноземці та особи без громадянства подають для отримання посвідки на тимчасове проживання такі документи:

1) чотири кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

2) паспортний документ іноземця або особи без громадянства з відповідною довгостроковою візою та копією сторінки паспортного документа з такою візою, крім випадків, якщо особа не зобов`язана отримувати таку візу відповідно до цього Закону, інших законів України або міжнародних договорів України. Іноземці або особи без громадянства, зазначені у частині двадцятій статті 4 цього Закону, можуть подавати паспортний документ, термін дії якого закінчився або який підлягає обміну, у разі якщо за отриманням нового документа особа зобов`язана звернутися до органів державної влади країни громадянської належності або країни попереднього постійного проживання, якщо така країна вчинила акт агресії проти України або не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України, зокрема, голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй "Про територіальну цілісність України" від 27 березня 2014 року N 68/262;

3) копії сторінок паспортного документа іноземця або особи без громадянства з особистими даними з перекладом на українську мову, засвідченим в установленому порядку;

4) документ, що підтверджує сплату державного мита та адміністративного збору за видачу, оформлення або продовження строку дії посвідки.

Уповноважений орган повертає паспортний документ особі одразу після прийняття заяви про видачу або продовження строку дії посвідки.

Технічний опис, зразки бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, порядок їх оформлення, виготовлення та видачі встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, 25.04.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №322 "Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання".

Відповідно до пунктів 1-5 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок) посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Посвідка виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України та які: 1) досягли 16-річного віку або не досягли 16-річного віку, але самостійно прибули в Україну з метою навчання, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто; 2) не досягли 16-річного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, - на підставі заяв-анкет осіб, зазначених у частинах другій - тринадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", до яких вони прибули з метою возз`єднання сім`ї.

Посвідка видається строком на один рік, крім випадків, визначених цим пунктом.

Посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.

Перелік документів, які мають подаватися іноземцем або особою без громадянства для оформлення посвідки міститься в пунктах 32, 32 Порядку.

Пункти 37-38 Порядку визначають, що рішення про оформлення посвідки приймається територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих документів та відсутності підстав для відмови в її видачі.

Після прийняття рішення про оформлення посвідки або відмову в її оформленні матеріали формуються в окрему справу, яка зберігається протягом 15 років.

Згідно з пунктами 63-66 Порядку посвідка скасовується територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

1) отримання даних з баз даних Реєстру, відповідних автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз інших державних органів або інформації від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця або особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

3) коли іноземця або особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

4) коли дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

5) коли уповноваженим державним органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства чи їх примусове видворення за межі України або про заборону подальшого в`їзду в Україну;

6) отримання особою паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України), посвідки на постійне проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано додатковий захист;

6-1) якщо з`ясується, що в іноземця або особи без громадянства припинилися підстави для перебування на території України, або якщо після оформлення посвідки з`ясується, що юридичний факт підтверджений/засвідчений відповідним документом, зазначеним у частинах четвертій - сімнадцятій статті 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", який подавався іноземцем або особою без громадянства для оформлення посвідки, визнано недійсним, скасованим, нікчемним або таким, що не відбувся;

6-2) отримання від іноземця або особи без громадянства заяви про скасування виданої посвідки;

7) в інших випадках, передбачених законом.

Рішення про скасування посвідки приймається керівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС чи його заступником протягом п`яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для її скасування.

Копія рішення про скасування посвідки видається територіальним органом / територіальним підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві або особі без громадянства під розписку або надсилається такій особі і приймаючій стороні рекомендованим листом не пізніше ніж через п`ять робочих днів з дня його прийняття.

Територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС протягом п`яти робочих днів з дня прийняття рішення про скасування посвідки інформує про це ДМС та Адміністрацію Держприкордонслужби.

Як слідує зі змісту оскаржуваного рішення заступника начальника УДМС України в Полтавській області – начальника відділу у справах іноземців та осіб без громадянства ОСОБА_3 від 04.11.2019 №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 підставою для її скасування слугувало надходження 31.10.2019 до УДМС України в Полтавській області подання ГУНП в Полтавській області від 30.10.2019 №4010/115/01/14-2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 77-78).

За змістом вказаного подання за отриманими даними гр. Грузії ОСОБА_1 є "кримінальним авторитетом" на прізвисько " ОСОБА_5 ", здійснює негативний вплив на криміногенну ситуацію на території Полтавської області, де постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з інформацією УСБУ в Полтавській області (лист від 24.10.2019 №66/5/19-5271) гр. Манія Зурабі дотримується "злодійських" традицій та поширює їх серед молоді, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі, в тому числі за кордоном, здійснює контроль за діяльністю етнічних злочинних груп, учасники якої причетні до вчинення різного виду кримінальних правопорушень, має широке коло зв`язків у кримінальному середовищі України, Грузії та Російської Федерації, які можуть використовуватися спеціальними службами суміжної іноземної держави для здійснення діяльності з метою нанесення шкоди державній безпеці України, що несе загрозу національній безпеці та громадському порядку в Україні. Відтак, ГУНП в Полтавській області вважає достатніми підстави для прийняття рішення щодо скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до підпунктів 1 та 4 пункту 63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322, оскільки це є необхідним для національної безпеки та громадського порядку в Україні.

З приводу посилань ГУНП в Полтавській області у поданні від 30.10.2019 №4010/115/01/14-2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на інформацію УСБУ в Полтавській області, викладену у листі від 24.10.2019 №66/5/19-5271 (а.с. 79), суд зазначає, що за змістом вказаного листа викладена у ньому інформація отримана УСБУ в Полтавській області в ході здійснення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на забезпечення національної безпеки України. При цьому, лист не містить даних про проведення управлінням будь яких перевірок з приводу підтвердження чи спростування отриманої інформації. Навпаки, вказаний лист УСБУ в Полтавській області від 24.10.2019 №66/5/19-5271 був направлений до ГУ НП в Полтавській області не з метою доведення підтвердженої документально інформації про ОСОБА_1 , а лише з пропозицією до ГУНП в Полтавській області розглянути можливість здійснення спільних з УСБУ в Полтавській області заходів щодо перевірки та реалізації повідомленої управлінню інформації та, як наслідок, встановлення законності чи незаконності перебування ОСОБА_1 на території України.

З метою з`ясування наявності обставин, зазначених в поданні ГУНП в Полтавській області від 30.10.2019 №4010/115/01/14-2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд звернувся до ГУНП в Полтавській області з ухвалою про витребування доказів від 18.12.2019, в якій зобов`язав останнє надати до суду: витяги з ЄРДР по всіх зареєстрованих кримінальних провадженнях відносно ОСОБА_1 ; належним чином завірені копії всіх повідомлень про підозру відносно ОСОБА_1 та розписки про отримання ним зазначених документів; належним чином завірені копії всіх обвинувальних актів відносно ОСОБА_1 та розписки про отримання ним зазначених документів; належним чином завірені копії всіх вироків суду, якими засуджено ОСОБА_1 за вчинення кримінальних правопорушень; довідку про судимість ОСОБА_1 .

У відповідь на зазначену ухвалу ГУНП в Полтавській області листом від 10.01.2020 №90/115/02/24-2020 проінформувало суд про те, що відповідно до відомостей Реєстру досудових розслідувань, досудові розслідування відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розпочаті слідчими територіальних підрозділів ГУНП в Полтавській області відсутні. При цьому, надати запитувану судом інформацію немає можливості, оскільки відповідно до Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості з Реєстру досудових розслідувань надаються Держателем (Генеральною прокуратурою України) з додержанням вимог КПК України та Закону України "Про захист персональних даних". Водночас, відповідно до вимог наказу МВС України від 29.11.2016 №1256, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2017 за №22/29890, надання фізичним особам довідок про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, є послугою, віднесеною до компетенції Головного сервісного центру МВС України, тому ГУНП в Полтавській області надати їх не може. З 01.02.2017 надання довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством, здійснюються територіальними сервісними центрами МВС України та Департаментом інформації МВС України. З 22.09.2017 довідка про відсутність судимості надається також онлайн (а.с. 120-121).

Слід зазначити, що аналогічного змісту відповідь ГУНП в Полтавській області надало й на адвокатський запит адвоката позивача Г. Бойченко від 29.11.2019, що підтверджується листом управління від 10.12.2019 №153аз (а.с. 100, 115).

Поряд з цим, суд також вважає за доцільне зауважити, що прийняттю спірного рішення УДМС України в Полтавській області про скасування посвідки на тимчасове проживання від 04.11.2019 №614 передувало прийняття рішення УДМС України в Миколаївській області про скасування дозволу ОСОБА_1 на імміграцію в Україну від 11.05.2019 №б/н.

При цьому, в якості підстави для прийняття вказаного рішення, як і у випадку зі спірним рішенням, слугувало надходження подання ГУНП в Полтавській області від 15.04.2019 №1653/115/01/14-2019 з інформацією про пов`язаність ОСОБА_1 з кримінальним середовищем та необхідність прийняття рішення про скасування останньому дозволу на імміграцію з метою забезпечення національної безпеки та громадського порядку в Україні (а.с. 18).

В результаті оскарження позивачем рішення УДМС України в Миколаївській області про скасування дозволу ОСОБА_1 на імміграцію в Україну від 11.05.2019 №б/н в судовому порядку, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №440/2067/19 рішення УДМС від 11.05.2019 №б/н визнано протиправним та скасовано, в тому числі й з підстав відсутності документальних доказів пов`язаності ОСОБА_1 з кримінальним середовищем.

За викладених обставин, враховуючи відсутність будь яких документальних доказів, що підтверджують внесення відносно ОСОБА_1 відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення ним кримінальних правопорушень, відсутність будь яких повідомлень про підозри, обвинувальні акти та кримінальні справи в судах відносно останнього, суд доходить висновку, що у спірному випадку при прийнятті рішення від 04.11.2019 №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання УДМС України в Полтавській області не дослідило та не врахувало всіх обставин необхідності його прийняття. Тобто, спірне рішення, на переконання, суду прийняте управлінням безпідставно та необґрунтовано.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення від 04.11.2019 №614 про скасування посвідки на тимчасове проживання обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд вважає за доцільне стягнути на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань УДМС України в Полтавській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1344,70 грн.

Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу адвоката, суд зазначає наступне.

Згідно статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Судом встановлено, що 16.11.2019 між ОСОБА_1 (клієнт) та Г. Бойченко (адвокат) укладено договір про надання правової допомоги, за умовами якого адвокат бере на себе зобов`язання щодо здійснення захисту прав, свобод і законних інтересів клієнта, представництво його інтересів та надання всіх видів правової допомоги, передбачених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" у будь яких справах, участь в яких приймає клієнт, а також у будь яких справах чи при вирішенні будь яких питань рішення по яких стосуються та впливають на права клієнта і виконання ним обов`язків (а.с. 15).

Пунктом 8 вказаного договору визначено, що розмір гонорару адвоката визначається додатковою угодою сторін.

Так, матеріали справи містять додаткову угоду від 16.11.2019 №1 до договору від 16.11.2019 №148236, відповідно до якої розмір гонорару адвоката складає 10000,00 грн (а.с. 129).

Разом з тим, зі змісту наданого представником позивача до матеріалів справи акту приймання-передання виконаних робіт та наданої правової допомоги ОСОБА_1 від 28.01.2020 слідує, що в суму гонорару в розмірі 10000,00 грн адвокат безпідставно включила також час, витрачений нею на проїзд з м. Горішні Плавні до м. Полтави та з м. Полтави до м. Горішні Плавні для участі в судових засіданнях, оскільки за приписами Кодексу адміністративного судочинства України період часу, витрачений адвокатом на проїзд до/з суду, за своєю суттю не є наданням адвокатом правничої допомоги клієнту.

Відтак, вказані обставини свідчать про те, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката не є співмірним з об`ємом фактично виконаних адвокатом робіт, а саме, часом, витраченим адвокатом на надання безпосередньо правничої допомоги, а тому суд вважає, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката у цьому випадку має бути зменшений до 5000,00 грн, які підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань УДМС України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 37829297) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про скасування посвідки на тимчасове проживання від 04 листопада 2019 року №614.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 37829297) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1344,70 грн (одна тисяча триста сорок чотири гривні сімдесят копійок) та витрати на правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн (п`ять тисяч гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07 лютого 2020 року.

Суддя О.В. Гіглава