Ухвала суду № 87447730, 07.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
420/7030/19
Номер документу
87447730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7030/19

УХВАЛА

07 лютого 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку.

Ухвалою суду від 02.12.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам ст.ст.4, 19, 94, 160, 161 КАС України. Позивачу був наданий10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

23 грудня 2019 року до суду від представника позивача надійшов супровідний лист з додатками, а саме до суду надано оригінал довіреності на представлення інтересів Позивача, заява про поновлення строків звернення до суду з відповідними доказами, квитанція про сплату судового збору за другу вимогу.

Оскільки заявником частково усунуто недоліки, які встановлені в ухвалі суду від 02.12.2019 року, ухвалою суду від 28.12.2019 року продовжено строк виконання ухвали від 02.12.2019 року.

30.01.2020 року від представника позивача, надійшов супровідний лист з додатками.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов до висновку про те, що дана справа не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на наступне.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України далі - КАС України) адміністративне судочинство - це діяльність вирішення адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно - правовий спір, це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).

Під час визначення предметної юрисдикції справ, суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим, приватноправові відносини відрізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Зокрема, Позивач просить суд:

- Визнати протиправним рішення органу виконавчої влади, розпорядження Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області від 16.09.2005 року ЯА 855575, на підставі якого виданий державний акт від 16.12.2005 року ЯА 855575 на ім`я ОСОБА_2 та скасувати його.

Судом встановлено із позову та додатків, які надані до позову, що згідно державного акта на право приватної власності на землю від 23 квітня 2002 року, виданого на підставі рішення 19 сесії XXIII скликання Марківської сільскої ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області від 22 жовтня 2001 року №159-6 ОСОБА_1 передано в приватну власність 7,25 га земельна, ділянка, яка розташована на території Марківської сільскої ради.

ОСОБА_1 30.01.2019 року звернувся до Державного кадастрового реєстратора відділу у Роздільнянському районі Головного управління Держгеокадастру з Одеській Області з проханням зареєструвати земельну ділянку площею 7,2545 га. з вищевказаними відомостями.

Рішенням №РВ-5100990772019 від 12.02.2019 року Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_1 відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру по причині невідповідності електронного документа, а саме мається перетин ділянок з ділянкою №5123983900:01:001:0051. Площа співпадає на 25.094%.

Після неодноразових усних та письмових звернень до відділу Держгеокадастру в Роздільнянському районі стало відомо, що частка земельної ділянки числиться за фізичною особою ОСОБА_2 .

Після звернення ОСОБА_1 за консультацією в Держгеокадастр, який видав інформацію щодо отримання витягу через адміністративні послуги, з якого встановлено, що підставою для виникнення права власності ОСОБА_2 відносно земельної ділянки з кадастровим номером 5123983900:01:001:0051, є розпорядження голови Роздільнянської державної адміністрації Роздільнянського району Одеської області від 16.12.2005 ЯА855575.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Так, відповідно до висновків постанови Великої палати Верховного суду України від 26.06.2018 у справі №902/517/17, якщо у результаті прийняття рішення порушено право особи на земельну ділянку, спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.

Крім того, можливість захисту Позивачем своїх цивільних прав передбачена безпосередньо положеннями Цивільного кодексу України (далі - ЦК України),

Так, частиною 2 ст. 16 ЦК України передбачено право особи захистити своє цивільне право шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з ч. 6 ст. 170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Враховуючи викладене, розгляд позовних вимог ОСОБА_1 віднесено до юрисдикції суду у порядку цивільного судочинства, оскільки спір відноситься до спорів про право на земельну ділянку, яка перетиняється з земельною ділянкою, кадастровий номер 5123983900:01:001:0051, яка належить на підставі права власності ОСОБА_2 , відповідно до розпорядження голови Роздільнянської державної адміністрації Роздільнянського району Одеської області від 16.12.2005 ЯА855575, що в свою чергу, виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, суд вважає, що вказана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170, 241- 243 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі 420/7030/19 за позовом ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку.

Роз`яснити позивачу, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.