
Справа № 420/5128/19
УХВАЛА
03 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання – Любімова О.Є.
за участі сторін:
позивача – ОСОБА_1 (особисто за пенсійним посвідченням)
представника відповідача – Львової Н.В. (за посвідченням та довіреністю)
розглянувши у підготовчому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
29 серпня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій щодо створення наказу від 20.08.2019 року №814, Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах; скасування наказу від 20.08.2019 року №814; визнання нечинною для адміністративних судів Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої наказом від 20.08.2019 року №814; зобов`язання протягом одного місяця видати новий наказ, яким затвердити окрему інструкцію з діловодства в адміністративних судах України після обговорення проекту, врахування пропозицій адміністративних судів щодо інструкції за участі позивача.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2019 року зазначений адміністративний позов було залишено без руху, як поданий без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору. Продовжено строк для усунення недоліків адміністративного позову.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року адміністративний позов, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, повернуто позивачу через не усунення у встановлений строк недоліків позову.
Ухвала про повернення позовної заяви від 27 вересня 2018 року оскаржена позивачем до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року скасовано. Справу направлено до Одеського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/5128/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій щодо створення наказу від 20.08.2019 року №814, Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах; скасування наказу від 20.08.2019 року №814; визнання нечинною для адміністративних судів Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої наказом від 20.08.2019 року №814; зобов`язання протягом одного місяця видати новий наказ, яким затвердити окрему інструкцію з діловодства в адміністративних судах України після обговорення проекту, врахування пропозицій адміністративних судів щодо інструкції за участю позивача; стягнення моральної шкоди в розмірі суми судового збору - 1921,00 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 173 КАС України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Під час підготовчого провадження, дослідивши зміст позовних вимог та матеріали позовної заяви, суд встановив підстави для передачі адміністративної справи № 420/5128/19 до іншого адміністративного суду за підсудністю, з огляду на наступне.
Так, предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги щодо оскарження Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року №814, з метою вдосконалення порядку ведення діловодства в місцевих та апеляційних судах України.
Тобто, оскаржена Інструкція за своєю правовою природою є нормативно-правовим актом, дія якого поширюється на територію всієї країни, та який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування під час регулювання однотипних відносин з ведення діловодства в місцевих та апеляційних судах України.
За визначенням п. 18 ч. 11 ст. 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
У свою чергу, за правилами виключної підсудності, визначеної частиною першою статті 27 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб`єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Таким чином, адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів суб`єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
У відповідності з ч. 1 ст. 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.
Інструкція з діловодства в місцевих та апеляційних судах прийнята Державною судовою адміністрацією України, повноваження якої поширюються на всю територію України з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19.
З викладеного вбачається, що адміністративна справа № 420/5128/19 про оскарження Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року №814, підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.
У підготовчому засіданні 03 лютого 2020 року судом постановлено на обговорення учасників справи питання щодо передачі адміністративної справи № 420/5128/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва, якому ця справа підсудна за виключною підсудністю.
Позивач заперечував проти передачі адміністративної справи № 420/5128/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва, посилаючись на те, що про наявність виключної підсудності не зазначено відповідачем у відзиві; провадження у справі відкрито саме Одеським окружним адміністративним судом, тому справа надалі має розглядатись цим судом. Також позивач зазначила, що розгляд справи в Окружному адміністративному суді м. Києва перешкоджатиме її участі у розгляді справи, у зв`язку з територіальною віддаленістю.
Представник відповідача зазначив, що Інструкція з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року №814, з 01.01.2020 року діє на території України у всіх судах, для яких вона прийнята, тобто є нормативно-правовим актом, тому справу необхідно передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Щодо заперечень позивача проти передачі адміністративної справи № 420/5128/19 за підсудністю, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
За приписами ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до параграфу 3 глави 2 КАС України, за територіальною юрисдикцією підсудність адміністративних справ визначається: за вибором позивача (ст. 25 КАС України), за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача (ст. 26 КАС України), виключна підсудність (ст. 27 КАС України), підсудність справ, у яких однією із сторін є суд або суддя (ст. 28 КАС України).
У відповідності з приписами ст. 25 КАС України, за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом, вирішуються адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань).
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Тобто, територіальна підсудність справ за вибором позивача застосовується у разі оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань).
Натомість, оскаржена Інструкція з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року №814, є нормативно-правовим актом, який з 01.01.2020 року діє на території України у всіх судах, для яких вона прийнята (місцевих та апеляційних судів), відтак підсудність адміністративної справи з приводу оскарження цієї Інструкції визначається за правилом виключної територіальної підсудності, передбаченої статтею 27 КАС України.
Враховуючи викладене, адміністративна справа № 420/5128/19 не може бути розглянута адміністративним судом за вибором позивача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З урахуванням викладеного, встановивши після відкриття провадження у справі у підготовчому провадженні, що адміністративна справа № 420/5128/19 належить до територіальної юрисдикції (виключна підсудність) Окружного адміністративного суду м.Києва, суд вважає необхідним передати цю справу на розгляд цього суду.
При цьому, слід зазначити, що наслідком порушення встановленої законом підсудності є скасування рішення суду з направленням справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Згідно з ч. 6 ст. 29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 19, 25, 27, 29, 248, 256, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу № 420/5128/19 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди - передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано судом 07 лютого 2020 року.
Суддя О.В. Глуханчук