Рішення № 87447679, 07.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2020
Номер справи
420/6529/19
Номер документу
87447679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6529/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов`язання вчинити певні дії,–

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове держави пенсійне страхування"; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 10 жовтня 2019року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2003року ОСОБА_1 призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням положень якого для обчислення пенсії враховується посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, премії, премії до державних свят та інші види виплат. Крім того, після призначення пенсії як державному службовцю, ОСОБА_1 продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Отже, враховуючи те, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії по інвалідності за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016, 2017, та 2018 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, так як звернення за визначенням пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” відбулося у 2019році.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№44384/19 від 26.11.2019р.), наголошуючи, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а також набула права на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з чим, за бажанням пенсіонера, ГУ ПФУ в Одеській області перевело її з одного виду пенсії на інший при загальному стажі роботи 40років 9місяців 22дні, та середньомісячній заробітній платі 11343,84грн. Також, відповідач стверджує про відсутність порушених прав, свобод, та охоронюваних законом інтересів позивача, оскільки діяло виключно на підставі положень чинного законодавства України, у зв`язку з чим розрахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6529/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 16.12.2019р. з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від повноважних представників позивача – Голікової Тетяни Матвіївни, та відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли клопотання (від 22.01.2020р. вхід.№2900/20, від 21.01.2020р. вхід.№2709/20) про розгляд справи без їх участі, розгляд даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 15.10.2019р. ОСОБА_1 звернулась до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченко О.Є. із заявою щодо призначення пенсії за віком, розрахунок якої провести із урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду вищеозначеної Заяви ОСОБА_1 від 15.10.2019р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на ім`я заявника надіслано Лист від 29.10.2019р. №2629/Г-11, яким адресата повідомлено, що ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”. Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019році” з 01.03.2019р. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, взятої за 2014-2016роки (4404,35грн.) з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Згідно із заявою від 10.10.2019р. ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” при страховому стажі 40 років 9 місяців, середньомісячному заробітку 11343,84грн., та її розмір становить 4935,41грн., де: 4622,61грн. – розмір пенсії за віком; 312,80грн. – доплата за понаднормативний стаж.

Не застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, слугувало підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове держави пенсійне страхування"; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 10 жовтня 2019року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, з 2003р. ОСОБА_1 призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

10.10.2019р. ОСОБА_1 звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням територіального органу Пенсійного фонду України №951380828835 від 21.10.2019р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком у розмірі 4935,41грн.

При цьому, відповідно до розрахунку заробітку для призначення пенсії, котрий є невід`ємною частиною рішення №951380828835 від 21.10.2019р., середній заробіток за три попередні роки ГУ ПФУ в Одеській області застосовано за 2014-2016роки.

Відповідно до п.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Згідно з п.15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1 поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.

При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхованого стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший, у зв`язку з чим, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії, має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої вказаним законом.

Водночас, у межах спірних правовідносин, мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Отже, у випадку призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно з ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, однак, при переведенні ОСОБА_1 з пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ГУ ПФУ в Одеській області протиправно не застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2016, 2017 та 2018роки.

Крім того, судом встановлено, що після призначення пенсії як державному службовцю, ОСОБА_1 продовжувала працювати, та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.06.1998р.

Відтак, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове держави пенсійне страхування"; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 10 жовтня 2019року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 правомірні, документально підтверджені, обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове держави пенсійне страхування".

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 10 жовтня 2019року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.