
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
07 лютого 2020 р. № 400/4707/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Г.В. Лебедєвої, ознайомившись з позовною заявою Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради до Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4", головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Мотуза Сергія Васильовича та лікаря Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Ємчури Оксани Романівни про визнання дій протиправними; скасування листка непрацездатності від 24.10.2019 р. серії АДМ № 994264,-
ВСТАНОВИВ:
23 грудня 2019 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради до Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" про визнання дій протиправними; скасування листка непрацездатності від 24.10.2019 р. серії АДМ № 994264.
Ухвалою суду від 28.12.2019 року судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.
04.02.2020 року за вх. №3106 через канцелярію суду від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява, в якій у якості відповідачів зазначено Комунальне некомерційне підприємство Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4", головний лікар Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Мотуз Сергій Васильович та лікар Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Ємчура Оксана ОСОБА_1 .
Розглянувши уточнену позовну заяву, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити з наступних підстав.
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.4 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін “суб`єкт владних повноважень” означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З наведених вище визначень слідує, що обов`язковою ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення ним у спірних правовідносинах владних управлінських функцій, а ознакою адміністративної справи є публічно-правовий характер спірних правовідносин.
У спорі, за вирішенням якого звернулася Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради, відповідачі не є суб`єктами владних повноважень.
Комунальне некомерційне підприємство Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" є юридичною особою публічного права. Відповідно до п. 1 Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.07.2016 № 801, Центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги (далі - ЦПМСД) є закладом охорони здоров`я (далі - ЗОЗ), що створюється з метою забезпечення потреб населення у первинній медичній допомозі (далі - ПМД).
На підставі п.2 Положення ЦПМСД відповідно до покладених на нього завдань забезпечує: надання населенню ПМД; проведення заходів масової та індивідуальної профілактики інфекційних захворювань; раннє виявлення та профілактику неінфекційних захворювань, визначення груп підвищеного ризику; раннє виявлення та профілактику інфекційних захворювань, у тому числі соціально небезпечних; проведення санітарно-просвітницької роботи, навчання населення здоровому способу життя, основам надання самодопомоги та взаємодопомоги; проведення скринінгу захворювань, раннє виявлення яких веде до зменшення інвалідизації і смертності населення; надання паліативної допомоги пацієнтам на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань, яка включає комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів, моральну підтримку членів їх сімей; здійснення відбору хворих для отримання санаторно-курортного лікування відповідно до показань; проведення експертизи тимчасової втрати працездатності; підготовку медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію; виписку рецептів для пільгового забезпечення лікарськими засобами окремих груп населення та за певними категоріями захворювань відповідно до чинного законодавства; управління та контроль якості надання медичної допомоги у своїх підрозділах; наступність та послідовність медичного обстеження, лікування та реабілітації пацієнтів у взаємодії з іншими ЗОЗ відповідно до медичного маршруту пацієнта, направлення пацієнтів для отримання інших видів медичної допомоги. Створення на базі амбулаторій умов для проведення виїзних прийомів лікарями-спеціалістами ЗОЗ вторинного рівня; взаємодію своїх структурних та відокремлених структурних підрозділів з дошкільними навчальними закладами, навчальними закладами, соціальними службами, правоохоронними органами, підприємствами, установами та організаціями, засобами масової інформації, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування в інтересах збереження та зміцнення здоров`я населення; реалізацію права громадян вільно вибирати лікаря, що надає ПМД, у тому числі лікаря загальної практики - сімейного лікаря, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець, що перебуває з ЦПМСД у цивільно-правових відносинах, лікаря-терапевта дільничного, лікаря-педіатра дільничного ЦПМСД; надання роботодавцю повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві або про наявність підозри про гостре професійне захворювання; аналіз стану фінансового забезпечення ЦПМСД, його підрозділів та розробку фінансових планів; здійснення закупівлі лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичного обладнання та інвентарю, інших засобів, необхідних для функціонування ЦПМСД та його підрозділів; утримання будівель, споруд і технічних засобів ЦПМСД та його підрозділів у належному стані; технічне обслуговування медичного обладнання у підрозділах ЦПМСД; контроль за використанням матеріально-технічних ресурсів у підрозділах ЦПМСД; облік матеріальних цінностей, у тому числі медичного обладнання та інвентарю; планування та організацію проведення планово-попереджувальних ремонтів, ремонтно-будівельних робіт на об`єктах ЦПМСД та організацію налагоджувальних робіт при підготовці до експлуатації медичної апаратури та обладнання; спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб ЦПМСД та працівників, зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою.
Заклад охорони здоров`я - це інституція, метою якої є надання пацієнтам кваліфікованої медичної допомоги, зареєстрованої у встановленому законом порядку, яка одержала ліцензію на право надання певного виду (видів) медичної допомоги і в якій на професійній основі працює колектив медичних та інших працівників, здійснюючи свою професійну діяльність або це- юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, основним завданням якої є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Систему охорони здоров`я України складає мережа закладів охорони здоров`я різного спрямування, видів і потужності, а також органи виконавчої влади загальної і спеціальної компетенції
Згідно з ст. 16 Основ безпосередню охорону здоров`я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров`я.
Відповідно до ст. 35 Основ закладами охорони здоров`я надається первинна (загальна), вторинна (спеціалізована), третинна (високо-спеціалізована) медична допомога. Первинна лікувально-профілактична допомога надається переважно за територіальною ознакою лікарями загальної практики чи сімейними лікарями.
Судом встановлено, що Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради звернулася до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4", головного лікаря Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Мотуза Сергія Васильовича та лікаря Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" ОСОБА_2 , предметом спору у відносинах між якими є протиправна, на думку позивача, видача листка непрацездатності від 24.10.2019 р. серії АДМ № 994264.
У даному випадку Центр первинної медико-санітарної допомоги №4 перебуває у статусі лікувального закладу, який виконує суто медичні функції.
Крім того, позивач оспорює листок непрацездатності від 24.10.2019 р. серії АДМ № 994264, яким було звільнено від роботи ОСОБА_3 з 24.10.2019 року по 29.10.2019 року, який за своїм змістом не є рішенням суб`єкта владних повноважень, а є медичним документом про стан здоров`я особи, рівень її працездатності та етиологію наявного захворювання та є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю.
Отже аналіз норм чинного законодавства, в контексті аналізу спірних відносин, дає грунтовні підстави стверджувати, що спір виник із суб`єктами, жоден з яких не є суб`єктом владних повноважень, що виконує владні управлінські функції, в тому числі і щодо делегованих повноважень, і стосується цей спір здоров`я фізичної особи, що становить її особисте немайнове праве, захист якого здійснюється, зокрема, за нормами цивільного законодавства (ст. 275 ЦК України) та підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства відповідно до положень ст.15 ЦПК України.
Тобто між сторонами існує спір про право, який має приватно-правовий характер, що в свою чергу виключає розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки даний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), як зазначено у п.1 ч.1 ст.4 КАС України, а тому встановлена ст.19 КАС України компетенція адміністративних судів на цей спір не поширюється.
Вищенаведене є підставою для відмови у відкритті провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.170 КАС України, із тексту якої слідує, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява, у відповідності до ч. 3 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, разом з усіма доданими до неї матеріалами підлягає поверненню особі, яка подала позовну заяву.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 19, 170, 243, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження по адміністративній справі №400/4707/19, за позовною заявою Адміністрації Центрального району Миколаївської міської ради до Комунального некомерційного підприємства Миколаївської міської ради "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" про визнання дій протиправними; скасування листка непрацездатності від 24.10.2019 р. серії АДМ № 994264 - відмовити.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз`яснити позивачу, що даний спір є цивільно-правовим спором та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства в Центральному районному суді м. Миколаєва за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г.В. Лебедєва