Рішення № 87447108, 04.02.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2020
Номер справи
280/4147/19
Номер документу
87447108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

04 лютого 2020 року 12 год. 06 хв.Справа № 280/4147/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участю секретаря судового засідання Серебрянникової О.А., та сторін

від позивача: Шусєв О.С., Моїсеєнко І.В.,

від відповідача: Школова Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 - А, код ДРФО НОМЕР_1 )

до відповідача - Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення від 13.08.2019 №0006244001

ВСТАНОВИВ:

27 серпня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення форми «С» від 13.09.2019 №0006244001 на суму 17000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що контролюючим органом було протиправно винесено податкове повідомлення - рішення №0006244001 від 13.09.2019 у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень на підставі акту перевірки від 23.07.2019, який зареєстровано за № 0384/08/01/40/3095018056.

Відповідно до даного рішення вбачається, що фактичною перевіркою , яка була здійснена контролюючим органом, встановлено порушення позивачем ч. 20 ст. 15, ч.6 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995. Проте Позивач не згоден з податковим повідомленням - рішенням, оскільки згідно результатів перевірки, алкогольний напій (сидр яблуко 0,5 літра, вміст спирту 5,0-6.9 % об.) за ціною 12, 50 грн (у пластиковому стакані) перевіряючими було придбано у людини, яка немає відношення до підприємницької діяльності Позивача, не є найманим працівником або іншою особою, яка має відношення до господарської діяльності Позивача. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.

13.08.2019 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження та призначено судове засідання на 25 вересня 2019 року об 16 год. 00 хв.

20.09.2019 через канцелярію суду (вх. №39261) від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечував та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення прийнято контролюючим органом згідно законодавства України. Також зазначив, що в ході перевірки встановлено продаж на розлив для споживання на місці алкогольного напою сидр «Яблуко» в пластиковому стакані об`ємом 0,5 л з вмістом спирту 5,0-6,9% об. за ціною 12,50 грн на загальну суму 12,50 грн без ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, без статусу громадського харчування при встановленій мінімальній роздрібній ціні на такий напій 14,90 грн, а також поштучно 2 сигарети Rotmans Demi click капсула мандарин вміст смол 6мг, нікотину 0,5 мг за ціною 3,00 грн за одну сигарету, що є порушенням вимог Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995. З наведених підстав просить суд відмовити у задоіоленні позову.

Ухвалою суду від 25.09.2019 зупинено провадження по справі для примирення сторін до 27.11.2019 о/об 14 год. 00 хв.

У судовому засіданні 27.11.2019 були допитані свідки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які надалі показання по суті справи.

Ухвалою суду від 27.11.2019 зупинено провадження по справі для примирення сторін до 04.02.2020 о/об 09 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 04.02.2020 поновленно провадження по справі та призначено судове засідання на 04.02.2020.

У судовому засіданні 04.02.2020 були допитані свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які надалі показання по суті справи.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд іх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просила суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до пп.80.2.2 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (далі ПК України), на підставі наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.07.2019 №2527 і направлень №1097, №1098, фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку об`єкту господарювання кіоску за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_7 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

До початку перевірки позивачу пред`явлені службові посвідчення осіб, які зазначені в направленнях на проведення фактичної перевірки, оригінали направлень та вручено копію наказу. Зазначені факти підтверджено розписками до направлень, які заповнені та підписані особисто ОСОБА_8 О ОСОБА_9 . о 17-17 год. 16.07.2019.

Відповідно до наказу та направлень, право на проведення перевірки діє з 16 07.2019 протягом 10 діб. Перевірка розпочата 16.07.2019 о 17-17 год. та закінчена 23.07 2019. На письмовий запит про надання документів, який вручено 16.07.2019 особисто позивачеві, не надано первинні документи що свідчать про походження реалізованого товару, не надано ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та не надано документ про реєстрацію потужностей на об`єкті господарювання кіоску за адресою: АДРЕСА_3 Запоріжжя, вул АДРЕСА_2 , 3. Факти підтверджено фіскальними чеками №0003, №0004, №0005, роздрукованим 16.07.2019 через реєстратор розрахункових операцій МINI-500.02 МЕ, фіскальний номер 3000109157, заводський номер ПБ 52100789, а також письмовими поясненнями позивача від 16.07.2019.

В ході перевірки встановлено продаж на розлив для споживання на місці алкогольного напою сидр «Яблуко» в пластиковому стакані об`ємом 0,5 л з вмістом спирту 5,0-6,9% об. за ціною 12,50 грн на загальну суму 12,50 грн без ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, без статусу громадського харчування при встановленій мінімальній роздрібній ціні на такий напій 14,90 грн, а також поштучно 2 сигарети Rotmans Demi click капсула мандарин вміст смол бмг, нікотину 0,5 мг за ціною 3,00 грн за одну сигарету.

За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 23.07.2019 за №0384/08/01 /40/3095018056.

На підставі акту фактичної перевірки, ГУ ДФС у Запорізькій області 13.08.2019 прийняті податкові повідомлення-рішення, які вручені особисто позивачу 13.08.2019, а саме: №0006214001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 6800,00 грн за порушення п.8 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995; №0006224001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 10000,00 грн за порушення п. 1 Постанови КМ України №957; №0006234001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 6800,00 грн за порушення ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995; №0006244001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн за порушення ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995; №0006254001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 510,00 грн за порушення п. 177.10 ст. 177, ст. 85 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись із податковим повідомленням - рішенням №0006244001 - про нарахування штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн за порушення ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне врегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютнових виробів та пільного» № 481/95-ВР від 19.12.1995 позивач звернувся до суду із даним позовом.

Заслухавши представників сторін, свідків по справі, розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, крім правил оподаткування товарів митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

За приписами підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Відповідно до ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення фактичної перевірки за умови пред`явлення таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу,

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Лише непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику

податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки (абз.5 п.81.1. ст. 81 ПК України).

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення (абз.7 п.81. 1. ст. 81 ПК України)

До проведення перевірки наказ, направлення та службові посвідчення пред`явлені позивачу, що підтверджено його особистими підписами в розписках до направлень.

Таким чином, фахівцями податкового органу дотримано всіх вимог статті 81 ПК України.

Матеріалами судової справи встановлено, що акт фактичних перевірок підписано та отримано особисто позивачем, про що свідчить його особистий підпис на останній сторінці акту.

Таким чином, при оформленні результатів перевірки дотримано всіх вимог діючого законодавства, що свідчить про правомірність дій фахівців контролюючого органу.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначеноЗаконом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі – Закон №481).

Відповідно до статті 16 Закону №481 контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами.

Частиною чотирнадцятою статті 15 Закону №481 передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно пункту 11 частини 1 статті 15-3 Закону №481, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях торгівлі.

Статтею 17 Закону №481 визначено, що за порушення норм цього Законущодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до приписів частини 2 статті 17 Закону №481, до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800,00 гривень;

оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Як зазначено у висновках акту про результати фактичної перевірки позивача від 23.07.2019 №0384/08/01/40/3095018056, в ході перевірки встановлено продаж на розлив для споживання на місці алкогольного напою сидр «Яблуко» в пластиковому стакані об`ємом 0,5 л з вмістом спирту 5,0-6,9% об. за ціною 12,50 грн на загальну суму 12,50 грн без ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, без статусу громадського харчування при встановленій мінімальній роздрібній ціні на такий напій 14,90 грн, а також поштучно 2 сигарети Rotmans Demi click капсула мандарин вміст смол бмг, нікотину 0,5 мг за ціною 3,00 грн за одну сигарету.

На письмовий запит про надання документів, який вручено 16,07,2019 особисто позивачеві, не надано первинні документи що свідчать про походження реалізованого товару, не надано ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та не надано документ про реєстрацію потужностей на об`єкті господарювання кіоску за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бочарова, 3.

Факти підтверджено фіскальними чеками №№0003,0004,0005, роздрукованим 16.07.2019 через реєстратор розрахункових операцій МЩІ-500.02 МЕ, фіскальний номер 3000109157, заводський номер ПБ 52100789, а також письмовими поясненнями позивача від 16.07.2019 (далі мовою оригіналу):

«Я, ОСОБА_1 здійснюю діяльність в кіоску за адресою Бочарова МЗ.

16.07.2019 було реалізовано один бокал сидру Яблоко вміст спирту 5-6,9% в пластиковому бокалі 0,5 л 12,50 грн на розлив для споживання на місці та 2 шт. сигарет Rotmans Demi click капсула мандарин вміст однієї сигарети 6 мг нікотину 0,5 мг за ціною 3 грн за одну шт. при цьому розрахункові документи (чеки) було надано. Товар повернуто в цілості та в повному об`ємі, гроші за товар повернуто. Статусу громадського харчування на момент перевірки відсутній так як не знав і не володів інформацією, в най коротший термін планую звернутися до відповідного органу для його отримання. На сидр не могу предоставить так как нет времени искать».

Однак на думку позивача, зазначений алкогольний напій був прибдачний представниками контролюючогго органу у людини, яка немає відношення до підприємницької діяльності позивача, не є його найманим працівником або іншою особою, яка має відношення до господарської діяльності Позивача.

З цього приводу, у судовому засіданні, 27.11.2019 був допитаний свідок ОСОБА_4 яка надала насутпні пояснення.

Зі слів ОСОБА_4 вона 16.07.2019 приблизно о 16 год. 00 хв. прийшла свого зайомого ОСОБА_1 для спілкування. Однак, проте через 40 хвилин ОСОБА_1 потрібно було відлучитись з кіоску за особистими справами. Враховуючи те, що Позивач мав намір продовжити спілкування зі своє знайомою, він попросив її доглянути своє робоче місце, аби не витрачати час на його закриття. Зі слів ОСОБА_4 випливає, що в той час коли не було ОСОБА_10 , до кіоску зашли люди, які хотіли купити цигарки та стакан сидру, на що вона їм повідомила, що не може нічого продати, оскільки не є продавцем в цьому кіоску, та потрібно дочекатись господаря. Оскільки, особа які підійшли до кіоску не називали свої посади та мету відвідування, вони запропонували пригостити їх цигарками та бокалом сидру, оскільки побачили, що вона тримає в руках пачку цигарок та п`є з пляшки, яку вона принесла з собою, сидр. Не розуміючи, що вказані особи її провокують, свідок ОСОБА_4 поклала їм дві цигарки та налила стакан сидру. Ці особи подякували їй та поклали на прилавок гроші.

Допитаний у судовому засідання 27.11.2019 свідок ОСОБА_3 надав тотожні пояснення та окремо зазначив, що ОСОБА_4 налила свій спиртний напій «Сидр» та дала свої цигарки, потім видала чек.

Допитаний у судовому засідання 27.11.2019 свідок ОСОБА_2 надала тотожні пояснення та окремо зазначила, що ОСОБА_4 налила свій спиртний напій «Сидр» та дала свої цигарки, за що отримала гроші. Скільки вона не бачила, так як їй зателефонувала її мати і вона пішла додому.

У судовому засіданні 04.02.2020 був допитаний свідок ОСОБА_5 яка надала наступні пояснення.

Разом зі своєю колегою вона підійшла до кіоску за адресою: АДРЕСА_2 . Поряд з зазначеним кіоском знаходились, холодильні вітрини з пивом, стільці та столи, за якими сиділи люди та вживали напої. Біля кіоску була черга з двох чи трьох чоловіків, які придбавали пиво. Реалізацію товару здійснювала дівчина. Перед початком фактичної перевірки та на підставі п. 80.4. ст. 80 Податкового кодексу України моєю колегою ОСОБА_6 було проведено контрольну розрахункову операцію, а саме було придбано 1 бокал сидру Яблуко об`ємом 0,5 л в пластиковому стакані на розлив для споживання на місці, з вмістом спирту 5,0-6,9% за ціною 12 грн 50 коп, та 2 сигарети ротманс демі клик капсула мандарин за ціною 3 грн 00 коп. кожна. ОСОБА_6 розрахувалась з дівчиною за придбаний товар. При цьому реалізатор розрахунковий документ (чек) не видала. ОСОБА_5 , спитала дівчину (реалізатора) чому вона не видала чек, на що вона відповіла, що касовий апарат відсутній. Після даної відповіді вони запитали хто в даному кіоску здійснює діяльність, іі відповідь: «ФОП ОСОБА_1 ». Також біля холодильників з пивом перебував торговий агент та переглядав наявність товару. Даний торговий агент теж підтвердив нам, що в даному кіоску здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Після цього, ОСОБА_5 та її колега, ОСОБА_6 , представилися їй, пред`явили службові посвідчення, надали для ознайомлення копію наказу на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 та направлення на проведення фактичної перевірки. Після цього, особа, що здійснювала розрахункову операцію, відповіла що зателефонує ОСОБА_1 . Так як на вулиці було спекотно та двері до даного кіоску були відчинені і ми запитали у дівчини дозволу зайти до приміщення та зачекати ОСОБА_1 всередині. В кіоску дівчина знаходилась сама. Також в зазначеному кіоску на столі свідок побачила реєстратор розрахункових операцій та знову попросили видати фіскальний чек на реалізований на товар. На що дівчина відповіла, що не вміє ним користуватися та вже зателефонувала ФОП ОСОБА_1

ОСОБА_11 присіла на стільчик, свідок ОСОБА_5 стояла поруч. Хвилин через 5-10 до кіоску зайшов ФОП ОСОБА_1 при цьому він спокійно доїдав морозиво в стаканчику. ОСОБА_5 та ОСОБА_11 одразу представилися та пред`явили службові посвідчення, надали для ознайомлення завірену належним чином копію наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.07.2019 №2527 на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 та направлення від 16.07.2019 №1097, №1098 на проведення фактичної перевірки.

Після цього, вони запропонували все ж таки видати їм розрахункові документи за придбаний товар, але з`ясувалось ,що дані товарні позиції не були внесені до касового апарату в зв`язку з цим ФОП ОСОБА_1 зателефонував до сервісного центру з обслуговування РРО з проханням допомогти закодувати вищезазначений товар, щоб в подальшому не порушувати чинне законодавство України. Через деякий час ФОП ОСОБА_1 все ж таки видав чеки, з наступним змістом а саме: Чек №0003 від 16.07.2019 в 17 год. 11 хв. - Сидр 0,5 яблоко за ціною 12 грн 50 коп., Чек №0004 від 16.07.2019 в 17 год. 17 хв – Сигарет за ціною 03 грн 00 коп., Чек №0005 від 16.07.2019 в 17 год. 17 хв - Сигарет за ціною 03 грн 00 коп.

У судовому засіданні 04.02.2020 був допитаний свідок ОСОБА_12 яка надала аналогічні пояснення.

Згідно п.п. 20.1.13. п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право «доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об`єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу…).

З направленнями від 16.07.2019 №1097, №1098 ознайомився особисто ФОП ОСОБА_1 , завірену належним чином копію наказу від 16.07.2019 №2527 «Про проведення фактичної перевірки» отримано під розписку ФОП ОСОБА_1 , докази чого містяться в матеріалах адімістративної справи.

Як встановлено матеріалами адміністративної справи, на момент проведення фактичної перевірки у ФОП ОСОБА_1 були наявні наступні ліцензії:

- ліцензія направо торгівлі алкогольними напоями (пиво) за №08300312201900630 від 03.07.2019, термін дії з 05.07.2019 по 05.07.2020;

- ліцензія на право торгівлі тютюновими виробами за №08300311201902191 від 10.07.2019, термін дії з 14.07.2019 по 14.07.2020.

В ході проведення перевірки 23.07.2019 в вищезазначеному об`єкті торгівлі встановлено реалізацію 1 бокалу сидру Яблуко об`ємом 0,5 л, з вмістом спирту 5,0-6,9% за ціною 12 грн 50 коп в пластиковому стакані на розлив для споживання на місці без наявності відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. При цьому розрахунковий документ (чек) було видано.

Суд зазначає, що сидр – це слабоалкогольний напій, утворюється у результаті бродіння яблучного соку, насиченого киснем (2-8,5 спирту), та присвоєно товарну позицію за кодом УКТЗЕД 2206, а тому відноситься до алкогольних напоїв та до підакцизній групі товарів.

Відповідно ст. 1 розділу 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (зі змінами та доповненнями) визначено поняття алкогольних напоїв, а саме «алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Частиною 20 статті 15 Закону №481 визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за здійснення оптової або роздрібної торгівлі, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000,00 гривень.

Статтею 16 Закону №481 визначено, що контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до пп. 19-1.1.13. пп. 19-1.1. ст.19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом

Відповідно до пп. 19-1.1.13. пп. 19-1.1. ст.19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом.

Відповідно до абзацу сьомого статті 1 Закону №481 алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Згідно підпункту 14.1.26 пункту 14.1 статті 14 ПК України, виноробна продукція - вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне та інші виноматеріалп, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів та ягід.

Разом з тим відповідно до розділу 3 "Терміни та визначення понять" ДСТУ 483666:200" "Сидри. Загальні технічні умови", сидр - натуральний слабоалкогольний напій і об`ємною часткою етилового спирту від 1,2 % до 8,5 % (за об`ємом), який виробляють методом повного або часткового спиртового бродіння свіжих яблучних соків із подальшим можливим насиченням діоксидом вуглецю ендогенного або екзогенного походження, а сидровий матеріал - напівфабрикат, зброджений яблучний сік, що використовують для виробництва сидру.

Згідно розділу IV Закону України від 19.09.2013 № 584-VII"Про митний тариф України" сидр та перрі з кодом товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 31 00, 2206 00 51 00, 2206 00 81 00 віднесено до товарної позиції 2206 "Інші зброджені напої".

Підпунктом 215.3.1 пунктом 215.3 статті 215 ПК України сидр та перрі (без додання спирту) з УКТ ЗЕД 2206 00 31 00, 2206 00 51 00, 2206 00 81 00 виділено в окрему позицію "Сидр та перрі (без додання спирту)" та віднесено до товарної позиції 2206 "Інші зброджені напої".

Відповідно до ч.14 ст. 15 Закону №481, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензія видається за заявою суб`є кта господарювання (ч. 21 ст. 15 Закону №4ХІ).

У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами) (ч. 22 ст. 15 Закону №481).

У заяві про видачу ліцензії па роздрібну торгівлю єикогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгіаіі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби (ч. 23 ст. 15 Закону №481).

Поняття «місце торгівлі» визначено статтею 1 Закону №9481 - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельноїо площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів

Суб`єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр та перрі (без додання спирту) без отри мання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі цими алкогольними напоями (ч. 13 ст. 15 Закону №481).

Аналіз зазначених норм свідчить про наявність особливостей для кожного виду роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Зважаючи на перелічені ознаки роздрібної торгівлі алкогольними напоями, ліцензія для сидру не може бути прирівняна до ліцензії на роздрібну торгівлю пивом, тому що вимагас обмеження щодо торгівельної площі та системи оподаткування.

В ході проведення перевірки 16.07.2019 року в вищезазначеному об`єкті торгівлі встановлено реалізацію 1 бокалу сидру Яблуко об`ємом 0,5 л в пластиковому стакані на розлив для споживання на місці, з вмістом спирту 5,0-6,9% за ціною 12 грн 50 коп при встановленій мінімальній роздрібній ціни на такі напої 14,90 грн. При цьому розрахунковий документ (чек) було видано. Приписамистатті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"встановлено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів;

6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;

7) подавати до органів доходів і зборів звітність, пов`язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв`язку.

Суб`єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв`язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані.

Суб`єкти господарювання, які використовують такі реєстратори розрахункових операцій, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв`язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в фіскальній пам`яті зазначених реєстраторів розрахункових операцій.

Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв`язку встановлюється органами доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;

9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій;

10) друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;

11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість;

14) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування без порушення раніше здійсненого належним чином опломбування реєстратора розрахункових операцій, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій через центри сервісного обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

15) надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимогЗакону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування;

16) у разі виявлення несправностей реєстратора розрахункових операцій, а також пошкодження засобів контролю протягом робочого дня, в якому виявлено несправності чи пошкодження, письмово або засобами електронного зв`язку в довільній формі повідомити центр сервісного обслуговування, а також протягом двох робочих днів після дня виявлення несправностей чи пошкодження письмово або засобами електронного зв`язку в довільній формі повідомити про це контролюючий орган, у якому суб`єкт господарювання зареєстрований платником податків.

Однак як зясувалось ,що дані товарні позиції не були внесені до касового апарату в зв`язку з цим ФОП ОСОБА_1 зателефонував до сервісного центру з обслуговування РРО з проханням допомогти закодувати вищезазначений товар, щоб в подальшому не порушувати чинне законодавство України

Окрім того, ФОП ОСОБА_1 , який був присутній під час проведення фактичної перевірки, було надано можливість ознайомлення з усіма матеріалами перевірки та надання пояснень. Акт перевірки вручено особисто під підпис ФОП ОСОБА_1 23.07.2019.

За таких обставин, оскільки позивачем контролюючому органу не надано належних та допустимих доказів, якими б спростовувались виявленні під час проведення перевірки порушення, то відповідачем обґрунтовано прийнято спірне податкове повідомлення – рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При цьому, суд вважає за потрібне наголосити на необхідності дотримуватися й позиції, висловленої у рішенні Європейського Суду з прав людини у п. 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».

Позивач не надав суду належних та достатніх доказів на підтвердження своїх позовних вимог.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні та допустимі докази на спростування вищенаведених у позові обставин, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовної заяви Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 - А, код ДРФО НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення від 13.08.2019 №0006244001 - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 07.02.2020.

Суддя Р.В. Сацький