Рішення № 87446583, 30.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2020
Номер справи
160/7611/19
Номер документу
87446583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року Справа № 160/7611/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБоженко Н.В. за участі секретаря судового засіданняТрошиної А.С. за участі: представника відповідача Мигаленко І.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

08 серпня 2019 року Комунальне підприємство «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області № 0058131245 від 24.11.2017 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами перевірки Комунального підприємства «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради відповідачем складено акт від 10.11.2017 № 21914/04-36-12-45/03341339. На підставі якого, було прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.11.2017 № 0058131245, яким зобов`язано позивача сплатити штраф у розмірі 20 % за платежем «надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємства ЖКГ» у сумі 87 424, 21 грн. Позивач зазначає, що між позивачем та відповідачем були укладені договори про розстрочення боргу від 25.01.2016 № 1 на суму 92 368, 64 грн. (термін погашення з 10.02.2016 по 09.12.2016), від 15.06.2016 № 19 на суму 31 714, 91 грн. (термін погашення з 11.07.2016 по 20.12.2016), від 15.03.2017 № 26 на суму 214 341, 37 грн. (термін погашення з 20.04.2017 по 20.12.2017). Між тим, підставою для нарахування санкцій, відповідно до розрахунку відповідача стало начебто несвоєчасне виконання умов договору, проте позивач зазначає, що підприємство виконувало умови зазначених договорів своєчасно, що підтверджується платіжними дорученнями. З огляду на вищезазначене, позивач вважає податкове повідомлення-рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/7611/19. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справи матеріалами (письмове провадження).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

02 жовтня 2019 року представником відповідача за довіреністю було надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради з питань несвоєчасної сплати збору за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства, якою встановлено, що несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов`язання зі збору за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства згідно розрахунків з рентної плати за спеціальне використання води за ІV квартал 2015 року від 09.02.2016 № 9275476477, за ІІ квартал 2016 року № від 04.08.2016 № 9136504799, за ІІІ квартал 2016 року від 07.11.2016 №9210077839 та договорів про розстрочення податкового боргу від 25.01.2016 № 1, від 15.06.2017 № 19, від 15.03.2017 № 26 на загальну суму 553 106, 75 грн., в т.ч. із затримкою строків сплати до 30 календарних днів на суму 115 985, 73 грн., із затримкою строків сплати більше 30 календарних днів на суму 437 121, 02 грн. (акт перевірки від 10.11.2017 № 21914/04-36-12-45/03341339). За результатами розгляду матеріалів перевірки Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства від 24.11.2017 року № 0058131245 у сумі 87 424, 21 грн. (437 121,02 грн. *20%). Згідно інтегрованої картки платника податків по коду платежу 13020401 (рентна плата за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ) станом на 25.01.2016 року рахується податковий борг в сумі у розмірі 144 683, 04 грн. Між позивачем та відповідачем укладено договори про розстрочення податкового боргу від 25.01.2016 року №1 на суму 92 368,64 грн., від 15.06.2016 року №19 на суму 31 714,91 грн., від 15.03.2017 року № 26 на суму 214 341,37 грн. Так, підприємство сплачуючи розстрочені суми рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ, частково погашало попередню суми боргу, і як наслідок не сплачувало у повному обсязі нараховані розстрочені суми податкових зобов`язань, що призвело до виконання нового боргу. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Отже, прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства від 24.11.2017 № 0058131245 у сумі 87 424, 21 грн. є законним і правомірним.

Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що надані заяви по суті справи та докази не дають можливості вирішити спір по суті в межах спрощеного провадження, з огляду на що, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року було призначено розгляд адміністративної справи № 160/7611/19 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Частиною 6 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи та 11 грудня 2019 року подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника за наявними у справі доказами, позовну заяву просив задовольнити.

30 січня 2020 року в судове засідання з`явився представник відповідача, в судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просив відмовити, посилаючи на правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Комунальне підприємство «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради зареєстровано в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 03341339) з 21.08.2001 року.

З матеріалів справи вбачається, що 25.01.2016 року між Нікопольською об`єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Дніпропетровській області та Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради було укладено договір про розстрочення податкового боргу № 1, яким розстрочена сплата податкового боргу на загальну суму 92 368, 64 грн. під проценти з строком з 25.01.2016 року до 09.12.2016 року (щомісячний платіж становив 8 397, 15 грн.).

15 червня 2016 року між Нікопольською об`єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Дніпропетровській області та Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради було укладено договір про розстрочення податкового боргу № 19, яким розстрочена сплата податкового боргу на загальну суму 31 714, 91 грн. під проценти з строком з 15.06.2016 року до 09.12.2016 року (щомісячний платіж становив 5 285, 82 грн.).

15 березня 2017 року між Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради було укладено договір про розстрочення податкового боргу № 26, яким розстрочена сплата податкового боргу на загальну суму 214 341, 37 грн. під проценти з строком з 15.03.2017 року до 20.12.2017 року.

За результатами проведеної на підставі п.п. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, в порядку п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 Податкового кодексу України головним державним ревізором – інспектором відділу адміністрування податку на прибуток, місцевих податків та зборів, екологічного податку та рентної плати території обслуговування Нікопольської ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області Мухаметовою Н. В. камеральної перевірки з питань порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов`язання зі збору за спеціальне використання води за І півріччя 2015 року, 3 квартали 2015 року та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ за ІV квартал 2015 року та ІІ, ІІІ, ІV квартал 2016 року платником - Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради складено акт «Про результати камеральної перевірки Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради (код ЄДРПОУ 03341339) з питань несвоєчасної сплати збору за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства від 10.11.2017 № 21914/04-36-12-45/03341339.

Зазначеною перевіркою термінів сплати узгодженого грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради (код ЄДРПОУ 03341339) встановлено порушення вимог, визначених п. 57.1 ст. 57, п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум грошового зобов`язання зі збору за спеціальне використання води та рентної палати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 24.11.2017 року № 0058131245, яким позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% за платежем «надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ» у сумі 87 424, 21 грн., на підставі п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України із зазначенням календарних днів затримки сплати грошового зобов`язання в сумі 437121,02 грн.

Таким чином, не погодившись із висновками контролюючого органу в акті перевірки та винесеним на підставі останнього податковим повідомленням-рішенням, Комунальне підприємство «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із даним позовом.

Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 14.1.152 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс) передбачено, що погашення податкового боргу - це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи

Згідно з п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пункт 38.1 статті 38 Податкового кодексу встановив, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Так, згідно з п.п. 257.1 ст. 257 Кодексу, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Згідно з п.п 257.2 ст. 257 Кодексу, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

Норма п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу передбачає, що сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Так, за результатами проведеної камеральної перевірки з питань порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов`язання зі збору за спеціальне використання води за Й півріччя 2015 року, 3 квартали 2015 року та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ за ІV квартал 2015 року та ІІ, ІІІ, ІV квартал 2016 року платником - Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради складено «Про результати камеральної перевірки Комунальним підприємством «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради (код ЄДРПОУ 03341339) з питань несвоєчасної сплати збору за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства встановлено порушення вимог, визначених п. 57.1 ст. 57, п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум грошового зобов`язання зі збору за спеціальне використання води та рентної палати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ.

Детальний розрахунок порушення строків сплати вказаних грошових зобов`язань з кількістю днів затримки наведений в акті перевірки.

Згідно даних інтегрованої картки платника податків по коду платежу 13020401 (рентна плата за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ) станом на 25.01.2016 року за позивачем рахувався податковий борг в сумі у розмірі 144 683, 04 грн.

Так, з 25.01.2016 року позивачу надано розстрочення податкового боргу та укладено договір про розстрочення податкового боргу № 1 від 25.0.2016 року, яким розстрочена сплата податкового боргу на загальну суму 92 368, 64 грн. під проценти з строком з 25.01.2016 року до 09.12.2016 року (щомісячний платіж становив 8 397, 15 грн.), тобто залишок податкового боргу станом на 26.01.2016 року склав 52 314,40 грн.

Згідно з черговістю платіжними дорученнями з 26.01.2016 по 25.02.2016 було зменшено залишок боргу минулих років по Розрахунку збору за спеціальне водокористування в частині використання води від 04.11.2015 № 9225223304, термін сплати 19.11.2015 року у сумі 19 394, 07 грн.

За період з 25.02.2016 по 16.03.2016 платіжними дорученнями було зменшено боргу минулих років по розстроченню грошового зобов`язання згідно Договору про розстрочення грошового зобов`язання від 19.02.2015 року № 7 у сумі 8 839, 04 грн.

За період з 16.03.2016 по 16.03.2016 підприємством платіжними дорученнями у сумі 15 242, 28 грн. було погашено борг минулих років по розстроченню грошового зобов`язання згідно Договору про розстрочення від 19.08.2015 № 46.

За період з 05.04.2016 по 13.04.2016 платіжними дорученнями було зменшено боргу минулих років по розстроченню грошового зобов`язання згідно Договору про розстрочення грошового зобов`язання від 19.02.2015 року № 7 у сумі 8 839, 01 грн.

За період з 26.1.2016 по 13.04.2016 податковий борг минулих років погашено платіжними дорученнями у сумі 52 314, 40 грн.

В тому числі, згідно даних інтегрованої картки платника податків погашення розстроченої суми податкового боргу по Договору розстрочення від 25.01.2016 № 1 згідно черговості почалося з 13.04.2016 і в термін до 12.01.2017 року було погашено у сумі 83 971, 50 грн. Кількість затримки днів сплати розстроченої суми рухається з 19.11.2015 року.

Станом на 15.06.2016 року в ІКП рухається борг у сумі 65 303, 51 грн.

15.06.2016 року позивачу надано розстрочення грошового зобов`язання по Розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води від 09.02.2016 № 9275476477 по терміну сплати 19.02.2016 року, складено Договір про розстрочення грошового зобов`язання від 15.06.2016 № 19, термін дії 15.06.2016-09.12.2016 на суму 31 714 грн. (з розбивкою щомісячного платежу у сумі – 5 285, 82 грн.)

Погашення згідно черговості платіжними дорученнями проведено в ІКП: 08.08.2016 по 12.08.2016 – 5 285, 82 грн.; 12.09.2016, 13.09.2016 – 5 285, 82 грн.; 09.12.2016 по 12.12.2016 – 5 285, 82 грн.; 12.01.2017 по 17.01.2018 – 5 285, 82 грн.

Надалі, між позивачем та відповідачем укладено договір розстрочення податкового боргу від 15.07.2017 року № 26 на суму 214 341,37 грн. під проценти строком з 15 березня 2017 року по 20 грудня 2017 року.

Таким чином, позивач сплачуючи розстрочені суми рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ, частково погашало попередні суми податкового боргу, і як наслідок, не сплачувало у повному обсязі нараховані розстрочені суми податкових зобов`язань.

Відповідно до п.87.9. ст.87 Податкового кодексу, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 затверджено Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі Порядок), відповідно до якого інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Відповідно до п. 4 Розділу ІІІ Порядку, при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення.

Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган ДФС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Аналогічні вимоги містились в Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежем, що контролюються органами державної податкової служби від 17.12.2010 року № 953, затверджені наказом ДПС України та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.12.2010 року № 1350/18645.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Враховуючи викладене, на платника податків покладено обов`язок здійснити встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов`язання. Не сплачене у встановлений законом строк грошове зобов`язання визначається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.110.1 ст.110 Кодексу, платники податків несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За змістом статті 109 Кодексу податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Суд вказує, що фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов`язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори (п. 113.1 ст. 113 Кодексу).

Відповідно до статті 126 Кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Зазначена норма, як випливає з її змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення встановленого Податковим кодексом України строку сплати узгодженого податкового зобов`язання.

Отже, передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених п.126.1 ст. 126 Кодексу, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов`язання у встановлені законом строки.

Зазначена норма є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках прострочення встановленого Податковим кодексом України строку сплати узгодженого податкового зобов`язання.

Виходячи з вищевикладеного суд дійшов висновку, що незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов`язання, такий платник після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення.

Крім того, передбачена п. 126.1 ст. 126 Кодексу відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення, а не від способу і порядку погашення податкового боргу.

Тобто, правопорушення, відповідальність за яке встановлена п. 126.1 ст.126.1 Кодексу, полягає в несвоєчасній сплаті суми узгодженого грошового зобов`язання. Відповідне порушення є закінченим у момент збігу передбаченого податковим законодавством строку сплати узгодженого, але не сплаченого платником податків грошового зобов`язання, а розмір штрафу визначається нормативно та фактично залежить від тривалості прострочення до моменту погашення боргу (до 30 днів або понад 30 днів).

За таких обставин, суд зазначає, що відповідачем правомірно було зроблено висновок про порушення позивачем строків сплати узгоджених грошових зобов`язань з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства.

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення (п. 116.1 ст. 116 Кодексу).

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Кодексу за несвоєчасну сплату податку розраховано штрафну санкцію на загальну суму 87 424, 21 грн. (20% погашеної суми податкового боргу – 437 121, 02 грн.).

З урахуванням наведених положень законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про наявність складу податкового правопорушення, яке полягає у несвоєчасній сплаті позивачем узгодженої суми грошового зобов`язання за умови наявності податкового боргу.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів суду правомірність свого рішення, у зв`язку з чим позовні вимоги заявою Комунального підприємства «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Нікопольської міської ради є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Комунального підприємства "Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Нікопольської міської ради до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24 листопада 2017 року №0058131245 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 07 лютого 2020 року.

Суддя Н.В. Боженко