Рішення № 87425345, 28.01.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
904/4758/19
Номер документу
87425345
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2020 Справа № 904/4758/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.

за позовом Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради, м.Кам`янське Дніпропетровська область

до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, м.Дніпро

про стягнення 3819,86 грн.

Представники:

Від Позивача: представник не з`явився

Від Відповідача: Плахтій О.С., довіреність № 167 від 02.01.2020, представник

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Адміністрація Дніпровського району Кам`янської міської ради (далі-Позивач) 17.10.19р. звернулась з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь заборгованість із відшкодування послуг теплопостачання в розмірі 3819,86 грн. та суму судового збору.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за Договором укладеним між Адміністрацією Дніпровського району Кам`янської міської ради та Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

21.10.2019 ухвалою суду залишено позовну заяву без руху для усунення Адміністрацією Дніпровського району Кам`янської міської ради недоліків позовної заяви.

08.11.2019 ухвалою суду у зв`язку із усуненням недоліків позовної заяви, прийнято позов до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, відкрите провадження у справі та призначено судове засідання.

05.12.2019 ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та справу призначено до розгляду в підготовчому засіданні.

14.01.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті.

Позивач в судове засідання призначене на 28.01.2020 не з`явився, про дату та час слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням (арк.с. 115).

Відповідно до ч.1, п. 3 ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи неявку представника Позивача, належним чином сповіщеного про судове засідання, без повідомлення причин неявки, а також те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника Позивача.

В судовому засіданні 28.01.2020 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиції інших учасників справи

29.11.2019 канцелярією суду зареєстрований поданий представником Відповідача відзив на позовну заяву (арк.с. 48-51), в якому Відповідач вказує про те, що Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області належним чином виконало умови Договору в повному обсязі на суму 15075,90 грн на відшкодування послуг теплопостачання за період з 15.10.2018 по 31.12.2018. Між Позивачем та Відповідачем не було внесено змін або доповнень до Договору, у зв`язку з чим у Відповідача відсутні законні підстави для оплати заборгованості із відшкодування послуг теплопостачання в розмірі 3819,86 грн.

20.12.2019 до канцелярії суду надійшла від представника Позивача відповідь на відзив (арк.с. 73-75), в який просить суд задовольнити позовну заяву та стягнути з Відповідача на свою користь заборгованість із відшкодування послуг теплопостачання в розмірі 3819,86 грн та суму судового збору.

Також представник Позивача надав 20.12.2019 письмові пояснення: на вимоги ухвали суду щодо обсягів споживання тепла у грудні 2018 та щодо підтвердження рахунків про надання послуг за теплопостачання, які були виставлені Позивачу у грудні 2018, які стосуються орендованого Відповідачем приміщення (арк.с. 76)

Представник Відповідача 11.01.2020 надав до справи письмові пояснення (арк.с. 101-103).

4. Перелік обставин, які є предметом доказування у справі

Враховуючи предмет та підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі, належать: наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань Відповідача по суті спору, доведеність суми боргу та наявність правових підстав для застосування до Відповідача відповідальності за порушення грошових зобов`язань по суті спору.

5. Перелік доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі

Позивачем на підтвердження обґрунтованості позовних вимог надано копії таких документів: наказ департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради від 04.07.18 №02/145;

розрахунок заборгованості із відшкодування вартості послуг з теплопостачання; акти про постачання теплової енергії №12-0000045 від 21.12.2018, №12-0000044 від 22.12.2018 та №12-0000185 від 28.12.2018 та розшифровка за грудень 2018; акт відшкодування комунальних послуг, спожитих орендарем, які підлягають компенсації балансоутримувачу від 19.12.2018; рахунки-фактури №12-0000045 від 21.12.2018, №12-0000044 від 22.12.2018, №12-0000185 від 28.12.2018; рішення Кам`янської міської ради від 04.10.2019 №1554-36/VII.

6. Обставини, які встановлені судом

Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області орендує нежитлове приміщення комунальної форми власності загальною площею 25764кв.м. по пр.Перемоги м.Кам`янську , яке перебуває на балансі Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради.

21.09.2018 між Адміністрацією Дніпровського району Кам`янської міської ради (далі-Балансоутримувач) та Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (далі-Орендар) укладено Договір №221 про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання послуг теплопостачання Орендарю (далі-Договір).

Відповідно до умов цього Договору:

1.1. Орендар здійснює витрати пов`язані з утриманням орендованого майна, а саме частини будівлі площею 257,64 кв.м, шляхом відшкодування Балансоутримувачу понесених витрат за послуги теплопостачання, пропорційно до займаної Орендарем площі в будівлі, з урахуванням прибудинкової території, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим договором. Орендар користується частиною приміщення, площею 257,64 кв.м, розміщеним на І поверсі будівлі за адресою просп. Перемоги, 63, балансовою вартістю 26515,70 грн (далі – орендоване Приміщення);

1.2. Орендоване Приміщення використовується для розміщення Дніпровського районного відділу у м.Дніпродзержинську ГУ ДМС України в Дніпропетровській області (бюджетної організації);

2.1. Сума договору на період з 15.10.2018 по 31.12.2018 з відшкодування послуг з теплопостачання складає 15075,90 грн, з можливістю подальшого коригування;

3.1. Балансоутримувач Будівлі зобов`язується забезпечити:

3.1.1. Надання Орендою послуг за діючими розцінками і тарифами;

3.1.2. Інформування Орендаря про зміни тарифу на послуги;

3.2. Орендар зобов`язується:

3.2.4. Відшкодувати Балансоутримувачу послуги з теплопостачання у повному обсязі, при несвоєчасному внесенні плати сплачувати пеню із розрахунку не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент виникнення заборгованості від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки;

6.1. Цей Договір набуває чинності з моменту підписання цього Договору і діє до 31.12.2018 року включно. Відповідно до ст. 631 пункт 3 ЦК України ст. 180 пункт 7 ГК України Сторони домовились, що умови передбачені цим договором застосовуються до правовідносин, що склалися між Сторонам починаючи з 19.07.2018;

6.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку дії Договору, а в частині фінансових зобов`язань Орендаря – до повного виконання зобов`язань;

6.3. Зміни або доповнення до цього Договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядають протягом одного місяця з дати їх отримання іншою стороною.

Відповідно до Додатку до договору №221 від 21.09.2018 (арк.с. 38) сторони визначили розрахунок використання послуг теплопостачання на період з 15.10.218 по 31.12.218.

Рішенням Кам`янської міської ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення, що надаються комунальним підприємством Кам`янської міської ради «Тепломережі» № 302 від 25.10.2017 р. тариф за 1 Гкал для потреб бюджетних установ з 01.12.2017 р. складає 1654,91 грн. з ПДВ.

Для розрахунку взято кількість Гкал використаних Орендарем за період з 16.10.2017 по 31.12.2017, а саме 9,1098 Гкал.

Розрахунок:

9,1098 x 1654,91 = 15075,90 грн,

де 1654,91 – діючий тариф на теплопостачання, грн.

Відповідач відшкодував послуги по теплопостачанню 15075,90 грн за актами №№306, 330 від 18.12.2018 та 19.12.2018 щодо відшкодування комунальних послуг, спожитих орендарем, які підлягають компенсації балансоутримувачу (арк.с.52,53).

КП КМР "Тепломережі" виставило для оплати Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради рахунки-фактури №12-0000044 від 12.12.2018, №12-0000045 від 21.12.2018 та №12-0000185 від 28.12.2018 (арк.с. 21-22).

Відповідно до актів про постачання теплової енергії №12-0000045 від 21.12.2018, №12-0000044 від 22.12.2018 та №12-0000185 від 28.12.2018 (арк.с. 18-19) наданих адміністрації Дніпровського району міської ради комунальним підприємством КМР "Тепломережі" та згідно розшифровки за опалення приміщень за адресою проспект Перемоги, 63, сума, яка підлягає відшкодуванню Орендарем за грудень 2018 року склала 9878,46 грн без ПДВ (арк.с. 20).

Розмір заборгованості визначено як різницю між попереднім нарахуванням відповідно до акту відшкодування комунальних послуг від 19.12.2018 та даними розшифровки за площею орендованого ГУДМС приміщення.

Акт відшкодування комунальних послуг, спожитих орендарем, які підлягають компенсації балансоутримувачу від 18.12.2018 (арк.с. 23) свідчить про споживання комунальних послуг (теплопостачання) в орендованому приміщенні в грудні 2018 року. Вартість спожитих комунальних послуг склала 8034,29 грн без ПДВ.

У грудні 2018 року нарахування за спожиту теплову енергію проводилися:

- за період з 01 по 05 грудня 2018 року - згідно рішення виконавчого комітету від 24.10.2018 №305, тариф за 1 Гкал для бюджетних установ складав 1785,93 грн. без ПДВ;

- за період з 06 по 31 грудня - згідно рішення виконавчого комітету від 28.11.2018 №342, тариф за 1 Гкал для бюджетних установ складав 1769,14 грн. без ПДВ (2122,97 грн. з ПДВ).

На підтвердження понесених витрат з теплопостачання Позивач надав (арк.с.76-96):

копію договору №160л/18 пара, гаряча вода та пов`язана продукція (централізоване опалення) від 18.01.2018;

копію договору №160л/18/1 на відпуск теплової енергії від 28.12.2018;

копію додаткової угоди №2 від 16.11.2018 до договору № 160л/18;

копію додаткової угоди №3 від 06.12.2018 до договору №160л/18;

копію розшифровки за опалення приміщень за адресою просп. Перемоги,63.

Доказів погашення зазначеної заборгованості Відповідач до суду не надав.

7. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування

Згідно з і ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є:

1) договори та інші правочини;

2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;

3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

4) інші юридичні факти.

Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.

Відповідно до ст. 193 ГК України та ст. 525 526 ЦК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання, відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Відповідно до наказу Фонду Державного майна України №1765 від 22.08.2000 «Щодо роз`яснень і рекомендацій до методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» витрати на утримання орендованого майна не входять до орендної плати і повинні окремо компенсуватись орендарем.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» до плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов`язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.

Необхідність несення витрат, пов`язаних з утриманням орендованого майна визначена і в наказі департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради від 04.07.18 №02/145 «Про пролонгацію договору оренди».

За положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов`язку в натурі, стягнення збитків та застосування штрафних санкцій.

Враховуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що вимоги Позивача про повне відшкодування його витрат з теплопостачання є обґрунтованими, оскільки компенсація цих витрат є обов`язком Відповідача як орендаря об`єкта комунальної форми власності, а також порядок відшкодування узгоджено договором. Заперечення Відповідача проти позову, посилаючись на те, що витрати визначені договором і додаткова сума не узгоджувались шляхом укладення додаткової угоди, відхилюються судом, Так, суд погоджується із аргументами Позивача, який посилається на умови п. 2.1 та 3.2.4 договору, якими передбачено можливість коригування вартості послуг з теплопостачання та обов`язок орендаря відшкодувати балансоутримувачу ці послуги повністю. Для суду цілком очевидно, що витрати з теплопостачання визначаються по факту теплоспоживання, тобто їх неможливо встановити заздалегідь та остаточно при укладенні договору. При цьому сторони договору не встановили як необхідність укладення додаткової угоди щодо збільшення розміру відшкодування, так й форму корегування вартості послуг з теплопостачання. Слід також зазначити, що предметом договору сторін не є надання Позивачем послуг, що б в такому випадку й вимагало відповідного договірного узгодження збільшення вартості послуг як істотної умови договору. У справі предметом договору сторін є компенсація витрат балансоутримувача, тому предметом доведення у справі є наявність та розмір цих витрат та їх зв`язок із орендою спірного приміщення Відповідачем. Так, Позивач надав документи, що підтверджують розмір понесених ним витрат та ґрунтовно пояснив, яким чином він визначив частину із них, що припадає на орендоване Відповідачем приміщення (арк.с.76-96). Посилання Відповідача на те, що договір закінчив свою дію, суд вважає необґрунтованим, оскільки згідно з пунктом 6.2 договору його умови зберігають силу в частині фінансових зобов`язань Орендаря - до їх повного виконання.

8. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Оскільки матеріалами справи доводиться факт понесення Позивачем витрат з теплопостачання на спірну суму та їх неоплату Відповідачем, у зв`язку з цим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул.В.Липинського, буд. 7, код ЄДРПОУ 37806243) на користь Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради (51937, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, просп.Перемоги, 63, код ЄДРПОУ 04052502) заборгованість із відшкодування послуг теплопостачання в розмірі 3819,86 грн та суму судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду в двадцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 07.02.2020

Суддя Н.Б. Кеся