
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2020 року м. Київ № 826/12291/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу:
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області провизнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області в якому просить суд (з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 04.09.2018) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2018 з урахуванням виплаченого.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ), при перерахунку пенсії в квітні 2018 року йому не враховано всіх складових грошового забезпечення, що призвело до звуження обсягу його прав. Також позивач вказує, що в силу ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ (надалі - Закон 2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові видів грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких і має здійснюватись обчислення пенсій військовослужбовцям. Натомість, позивач вказує, що перерахунок пенсії в 2018 році відбувся на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахування пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" від 21.02.2018 № 103 (надалі - Постанова № 103), норми якої не відповідають правовим актам вищої сили, а саме - Закону № 2262-ХІІ, Закону № 2011-ХІІ та Конституції України є дискримінаційним по відношенню до осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018, оскільки передбачає обчислення пенсії виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення та у неповному обсязі - лише 50% суми підвищення до пенсії попереднього розміру у період з 01.01.2018. Також позивач зазначає, що виплата пенсії частинами не узгоджується з нормами ст. 52 Закону № 2262-ХІІ.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувані від останнього докази та відповідні матеріали.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечив та зазначив, що відповідачем зроблено перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 103 та Порядку № 45. Вказує, що Київським обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій не зазначені надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія, надбавка за особливі умови служби, отже вимога про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2018 року з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії, надбавки за особливі умови служби, які не зазначені в довідці Київського обласного військового комісаріату, не підлягають задоволенню, так як функція з визначення складових грошового забезпечення покладена на орган з якого звільняється особа. Також зазначає, що види грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії вказані в п. 5 Порядку № 45 (в редакції на момент виникнення права на перерахунок).
Також від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Клопотання відповідач обґрунтовує необхідністю всебічним дослідженням поданих доказів та надання усних пояснень сторін.
Відповідно до ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін суд залишає без задоволення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, якому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ФК 70238 пенсія була призначена з 01.01.2007 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі 3260, 00 грн, оклад за військове звання у сумі 1020, 00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% у сумі 1926, 00 грн. Підвищення складає 1427,79 грн., з них виплачується:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 713,90 грн;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1070,84 грн;
з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення: 1427,79 грн.
Позивач вважає, що перерахунок пенсії здійснено відповідачем без урахування всіх складових грошового забезпечення, чим було порушено його право на соціальне забезпечення, у зв`язку з чим, звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови №704 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45).
Так, п. 1 Постанови №103 (в редакції на момент виникнення права на перерахунок) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Закономособам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У силу п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 5 Порядку 45 (в редакції на момент виникнення права на перерахунок) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Виходячи з аналізу наведених норм, суд зазначає, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливості проходження військової служби, премія не входять до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
До того ж, суд звертає увагу позивача, що не включення всіх видів грошового забезпечення, які позивач отримував раніше, до складу пенсії, не зменшило його пенсійного забезпечення, оскільки відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення пенсіонерів, що не призвело до звуження прав позивача.
Також суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходження довідок встановленого зразка.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Постанови №103 Київським міським військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області здійснено перерахунок пенсії позивача та, яка не містила відомостей про зазначені вище виплати.
Таким чином, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області - виконано покладені на нього, положеннями Порядку №45 та Постанови №103, обов`язки з перерахунку пенсії позивача, з огляду на надану Київським міським військовим комісаріатом довідку.
Водночас, зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач фактично висловлює незгоду із зазначенням у виданій Київським міським військовим комісаріатом довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, лише трьох складових розмірів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років 45%), без врахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби, премії. Проте, такі дії Київського міського військового комісаріату не є предметом оскарження у межах даної адміністративної справи, а тому окремій оцінці та дослідженню не підлягають. Слід також зазначити, що позивач, у разі незгоди з діями Київського міського військового комісаріату щодо формування даної довідки, не позбавлений права на оскарження останніх у встановленому чинним законодавством порядку.
Суд вважає, що права позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області не порушено, оскільки перерахування пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці.
Органи Пенсійного фонду України не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а нарахування пенсії здійснюють на підставі наданих їм відповідними уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, таким чином відповідач не мажу при перерахунку пенсії врахувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії у разі їх відсутності у відповідній довідці. У разі незгоди з діями Київського міського військового комісаріату щодо формування довідки про розмір грошового забезпечення, позивач не позбавлений права на оскарження таких дій у встановленому чинним законодавством порядку.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача здійснити заходи щодо перерахунку та виплати пенсії виходячи зі складу грошового забезпечення, враховуючи надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018, з урахуванням виплаченого.
Щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області в частині виплаті ОСОБА_1 пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) починаючи з 01 квітня 2018 року з урахуванням виплаченого суд зазначає таке.
Відповідно до п. 2 Постанови № 103 (в редакції на момент виникнення права на перерахунок) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (п. 2 Постанови №103).
Отже, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії та порядок її виплати у відповідності до Постанови №103, яка станом на час здійснення перерахунку була чинна, та підлягала застосуванню.
В свою чергу, частиною 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по адміністративній справі № 826/3858/18 було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вказане рішення було залишене без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.
Однак суд звертає увагу позивача, що відповідно до абз. 4 п. 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» визнання акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Згідно вимог ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, згідно вказаних приписів Кодексу адміністративного судочинства України рішення по адміністративній справі №826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, тобто - 05.03.2019.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) починаючи з 05.03.2019.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку
Відповідно до ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Враховуючи ст. 139 КАС України та наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 352,40 грн.
Керуючись статтями 2, 19, 77, 90, 241-246, 250, 255, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (військове АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40 м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548) про зобов`язання вчинити дій задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Ярославська, 40 м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (військове містечко АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) починаючи з 05 березня 2019 року з урахуванням виплаченого.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (військове АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 352 (триста п`ятдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області ( вул. Ярославська, 40 м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.С. Мазур