Рішення № 87414619, 21.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
826/14269/18
Номер документу
87414619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2020 року м. Київ № 826/14269/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П. при секретарі судового засідання Основі О.В.,

за участі:

представника позивача - Бойко Людмили Миколаївни (ордер серії КС № 479000 від 31.01.2019),

представника відповідача - Корнейчука Олега Ленгеновича (довіреність від 20.02.2019 №2179/9/28-10-10-18)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА"

до Офісу великих платників Державної фіскальної служби

про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки)

від 15.05.2018 № Ю-66-17У та від 13.09.2018 № Ю-66-17У,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників Державної фіскальної служби, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) віл 15.05.2018 № Ю-66-17У.

21.09.2018 позивачем через канцелярію суду подано заяву про зміну предмету позову (збільшення позовних вимог), якою позовні вимоги доповнено вимогою щодо визнання протиправною та скасування вимоги Офісу великих платників Державної фіскальної служби про сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2018 № Ю-66-17. Зазначене збільшення прийнято судом.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача були відсутні правові підстави для видання оскаржуваних вимог, оскільки в період з 03.07.2000 по 19.09.2016 позивач перебував на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС та місто Донецьк включено до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністру України від 02.12.2015 № 1275-р, з огляду на що відповідно до пункту 94 розділу VII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивач звільняється від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 вказаного Закону на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив в якому зазначив про те, що пункт 94 розділу VII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" не піллягає застосуванню у зв`язку з набранням 01.01.2016 чинності Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», пунктом 28 розділу І якого виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" в період з 03.07.2000 по 19.09.2016 перебувало на податковому на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС та місто Донецьк.

19.09.2016 Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" взято на податковий облік до Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

23.03.2017 Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" взято на податковий облік до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

15.05.2018 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби сформовано податкову вимогу № Ю-66-17 в якій зазначено про те, що станом на 30.04.2018 заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 139 213 248,38 грн. з яких недоїмка - 87 317205,48 грн., штрафи - 28 570 450,30 грн. та пеня - 23 325 592,30 грн.

13.09.2018 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби сформовано податкову вимогу № Ю-66-17 в якій зазначено про те, що станом на 31.08.2018 заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 139 216 619,10 грн. з яких недоїмка - 87 317205,48 грн., штрафи - 28 571 096,33 грн. та пеня - 23 32 8317,29 грн.

Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" не погоджуючись з вимогами № Ю-66-17 від 15.05.2018 та від 13.09.2018 звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами третьою та четвертою статті 25 вказаного Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції"

Підпункт 8 пункту 4 статті 11 вказаного внесені зміни до Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", зокрема: доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 93 (з 13.03.2015 пункт 94).

Пунктом 94 розділу VII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Таким чином, факт перебування платника єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція є підставою для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання обов`язків, встановлених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції. При цьому недоїмка, що виникла у вказаних платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Посилання відповідача на втрату чинності пункту 94 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у зв`язку з набранням 01.01.2016 чинності Закону України від 24.12.2015 г№ 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», пунктом 28 розділу І якого виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», - є безпідставним, оскільки положення підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а змін безпосередньо до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) пункту 94 розділу VIII цього Закону внесено не було.

На теперішній час жодних рішень про виключення з чинної редакції закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" пункту 94 розділу VIII прийнято не було.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (втратив чинність), від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено місто обласного значення м. Донецьк (Донецька міська рада).

В період з 03.07.2000 по 19.09.2016 позивач перебував на податковому на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС та місто Донецьк.

Зазначений факт визнається сторонами та підтверджується листом відповідача від 02.04.2019 № 452/14/28-10-47-03-40.

Заборгованість щодо сплати єдиного внеску визначена в оскаржуваних вимогах утворилась за період з 28.08.2018 по дату винесення вимог, що підтверджується копіями листа відповідача від 20.03.2019 № 306/14/28-10-47-09, витягу з ІКП, рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне нарахування) єдиного внеску від 04.10.2017 № 0007964105 з розрахунком, від 01.03.2017 № 0001264105 з розрахунком, звітів про нарахування єдиного внеску з додатками.

З огляд на зазначене, відповідачем вимоги від 15.05.2018 № Ю-66-17У та від 13.09.2018 № Ю-66-17 У , в частині вимоги сплатити недоїмку, штрафи та пеню за період у якому позивач перебував на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, тобто органу доходів і зборів, розташованому на території населеного пункту, де проводилася така операція, винесені з порушенням вимог пункту 93 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а отже у відповідній частині є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" (86065, Донецька обл., м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, 1, код ЄДРПОУ 00174846) до Офісу великих платників Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) від 15.05.2018 № Ю-66-17У та від 13.09.2018 № Ю-66-17У - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними та скасувати вимоги Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 15.05.2018 № Ю-66-17У та від 13.09.2018 № Ю-66-17У в частині вимоги сплатити недоїмку, штрафи та пеню за період у якому Публічне акціонерне товариство "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" перебувало на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС.

3. В решті позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути з Офісу великих платників Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 39440996) до Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України (01021, м.Київ, вул. Липська, буд. 18/5, код ЄДРПОУ 26255795)), судовий збір у розмірі 10 510 (десять тисяч п`ятсот десять грн.) 00 коп.

5. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА" (86065, Донецька обл., м. Авдіївка, проїзд Індустріальний, 1, код ЄДРПОУ 00174846) до Державного бюджету України (стягувач: Державна судова адміністрація України (01021, м.Київ, вул. Липська, буд. 18/5, код ЄДРПОУ 26255795)) судовий збір у розмірі 10 510 (десять тисяч п`ятсот десять грн.)

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов