Ухвала суду № 87414512, 05.02.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2020
Номер справи
825/784/15-а
Номер документу
87414512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

05 лютого 2020 року Чернігів Справа № 825/784/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:

головуючий суддя Клопот С.Л.,

судді Заяць О.В., Лобан Д.В.

перевіривши клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області про поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області та, змінивши позовні вимоги, просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Державної фіскальної служби України від 16.02.2015 №549-0 «Про звільнення ОСОБА_1 » та наказ Головного управління ДФС у Чернігівській області від 17.02.2015 №22-о «Про оголошення наказу Державної фіскальної служби України від 16.02.2015 №549-о «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області;

- стягнути з Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з врахуванням коефіцієнта з дня звільнення по день ухвалення судового рішення, а саме за 1243 робочих днів 1492707 грн. 58 коп. (із 14 березня 2015 року по 01 березня 2020 року) і за кожний робочий день з 01 березня 2020 року - 1866 грн. 78 коп.

Ухвалою суду від 16.03.2015 відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.03.2015 зупинено провадження у справі до прийняття рішення Конституційним Судом України за конституційним поданням Верховного Суду України та 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України від 16.09.2014 №1682 «Про очищення влади».

03.02.2020 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадженняпо справі.

Вирішуючи питання про можливість поновлення провадження у справі, колегія суддів враховує таке.

Відповідно до частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

Згідно із положеннями статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено інші правила, ніж встановлені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов`язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Відповідно до частини третьої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно із статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України. Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії. У такому випадку суд після винесення рішення у справі звертається до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України. Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору України.

Відповідно до частини другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно із статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року №ETS N 005, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 зазначено, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.

Під час дослідження матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що питання щодо конституційності окремих положень Закону України «Про очищення влади» на даний час не вирішено.

При цьому, суд вважає, що розгляд даної справи та прийняття рішення по суті в межах даного позову можливе за відсутності рішення Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих норм та положень Закону України «Про очищення влади», оскільки на дату прийняття оспорюваних наказів відповідачами та їх оскарження в судовому порядку, Закон України «Про очищення влади» чинний, дія окремих його положень не зупинена.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно із пунктом 5 частини першої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, є підставою для провадження за виключними обставинами.

Пунктом 11 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку, що існують підстави для поновлення провадження у справі, так як на даний час, відповідно до вимог статей 3, 7, 236, 361 Кодексу адміністративного судочинства України, для вирішення справи по суті відсутня потреба очікувати вирішення Конституційним Судом питання щодо конституційності окремих положень Закону України «Про очищення влади».

При цьому, колегія суддів зазначає, що Законом України від 03.10.2017 №2147-VII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який набрав чинності 15.12.2018, Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції. Відповідно до пункту 10 частини першої Перехідних положень розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, враховуючи предмет і підстави позову, а також положення статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду даної справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.

Від позивача також надійшло клопотання про заміну відповідачів на належних.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд враховує таке.

Так, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб (пункт 3 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України).

Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 18 грудня 2018 року за №1200 утворено Державну податкову службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 19 червня 2019 року за № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» Головне управління ДФС у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області, яке визначено правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне вищевказане клопотання позивача щодо заміни відповідачів на належних задовольнити.

Керуючись ст. ст. 156, 158-160 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

У Х В А Л И В:

1. Провадження у справі №825/784/15-а – поновити.

2. Призначити справу до розгляду колегією суддів під головуванням судді Клопота С.Л. в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання 02 березня 2020 року о 13:30 год. в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Київська, 23, м. Чернігів, 14000.

3. Замінити первісних відповідачів на належних, а саме: на Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 01001) та Головне управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966, м. Чернігів, вул. Реміснича,11).

4. Копію ухвали суду у справі надіслати учасникам справи

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.Л. Клопот

Суддя О.В. Заяць

Суддя Д.В. Лобан