Рішення № 87414438, 28.01.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
580/3426/19
Номер документу
87414438
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 року справа № 580/3426/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.,

за участю:

секретаря судового засідання – Гоголевої Ю.В.,

представника позивача Державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” - адвоката Трояна Ю.О. (за ордером),

представника відповідача Головного управління ДПС у Черкаській області – Щербини Н.І. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, далі – позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, далі – відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області № 1923014600136 від 14.08.2019 про відмову у включенні державного підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до реєстру неприбуткових установ та організацій;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Черкаській області включити державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 23.02.2018 № 76 створено та затверджено статут державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області”. Відповідно до п.6 Статуту підприємство є неприбутковою організацією. Позивач звернувся до ГУ ДФС у Черкаській області із реєстраційною заявою форми 1-РН, до якої додав копії установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016р. «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру». Відповідно рішення № 1923014600136 від 14.08.2019 відповідач відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Не погоджуючись з рішенням реєстраційного органу, позивач звернувся до суду.

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, додатково наголосила, що позивачем було подано реєстраційну заяву за формою №1-РН для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Головне управління розглянувши подану заяву та наявну інформацію було прийнято рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій за № 1923014600136 від 14.08.2019, так як установчі документи не відповідають п.133.4 ст. 133 ПКУ.

Разом з тим, відповідно до пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України. Згідно з п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), зокрема утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

У пункті 4 Статуту передбачено, що підприємство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства інфраструктури України, Державного агентства автомобільних доріг України, розпорядженнями органу управління майном, рішеннями Черкаської обласної ради, а також Статутом. Проте, у Статуті позивача не зазначено на підставі якого закону буде утворена неприбуткова організація та відбудеться регулювання її діяльності (некомерційної/некомерційної господарської діяльності). Отже, на переконання відповідача, позивачем не були дотримані вимоги, встановлені п.п.133.4.1 п.133.4 ст. 133 ПК України стосовно відповідності вимогам щодо утворення організацій в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність такої організації, а тому підприємство не може бути визнане неприбутковим у розумінні ПК України та як наслідок включене до Реєстру.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Матеріалами справи встановлено, що державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” є юридичною особою публічного права, що створене відповідно до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 23.02.2018 № 76 та затверджено статут підприємства.

Відповідно до п. 6 Статуту державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” є неприбутковим підприємством.

08 серпня 2018 року державним підприємством “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення підприємства до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України та постанови Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» до Головного управління ДФС у Черкаській області.

У відповідності до рішення № 1923014600136 від 14.08.2019 відповідач відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підставою відмови зазначено: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам установленим пунктом 133.4 ст. 133 ПК України.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” звернулося до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п.п. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Пунктами 6, 7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. № 440, встановлено, що контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Пунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

З матеріалів справи встановлено, що підставою прийняття оскаржуваного рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам установленим п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України. Фактично вищезазначене рішення відповідача від 14.08.2019 взагалі невмотивоване. Тобто, відповідачем у зазначеному рішенні лише було вказано норму, положення якої недотримано (порушено) позивачем, проте які саме недоліки в установчих документах було виявлено відповідачем під час прийняття рішення в самому рішенні не зазначено.

Лише під час розгляду даної справи представник відповідача пояснила конкретні підстави для прийняття оскаржуваного рішення податковим органом. Зокрема, під час розгляду даної справи з`ясувалося, що приймаючи рішення від 14.08.2019 про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідач виходив з того, що редакція п. 4 Статуту підприємства вважалась відповідачем такою, що не відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Пунктом 4 Статуту передбачає, що «Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства інфраструктури України, Державного агентства автомобільних доріг України, розпорядженнями органу управління майном, рішеннями Черкаської обласної ради, а також цим статутом». Проте, у Статуті не зазначено на підставі якого закону буде утворена неприбуткова організація та відбудеться регулювання її діяльності (некомерційної/некомерційної господарської діяльності).

Судовим розглядом встановлено, що відповідач вважає, що Статут підприємства суперечить п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України стосовно відповідності вимогам щодо утворення організацій в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність такої організації, та тому не можуть бути визнанні неприбутковими організаціями у розумінні Податкового кодексу України.

Тобто, зважаючи на викладені обставини, 14.08.2019 відповідачем прийнято рішення про відмову у включенні державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Відповідно до п.п. 133.4.6. п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Аналіз вищевказаної норми вказує, що Податковий кодекс України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому позивач у організаційно-правовій формі "державне підприємство", при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.

Із врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновків про безпідставність доводів відповідача про відмову у включенні в Реєстр неприбуткових організацій з підстав невідповідності організаційно-правової форми підприємства, що відображена у рішенні № 1923014600136 від 14.08.2019.

Доводи відповідача, що державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” не є неприбутковим підприємством у розумінні п.п 133,4.1 п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України, оскільки "державне підприємство" створюється з метою ефективного управління державним майном з ціллю отримання прибутку та, відповідно не може мати статус неприбуткової організації, та відповідно до вимог ст. ст. 73-75 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління та діють як державні комерційні підприємства (код ОПФ - 140), суд вважає необґрунтованими з таких підстав.

Відповідно до ст. 52 Господарського кодексу України, некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.

Згідно із п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Аналіз вищевказаних норм вказує, що за визначенням Податкового кодексу України неприбуткова організація може отримувати прибутки, які використовуються виключно на певні цілі, визначені законом, а Господарським кодексом України некомерційне господарювання визначено як таке, що не має на меті одержання прибутку.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство як самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч. 2 ст. 62 ГК України).

Згідно із ст. 73 Господарського кодексу України, державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства.

Статтею 74 Господарського кодексу України встановлено, що державне комерційне підприємство є суб`єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання чи оперативного управління.

На підставі ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб`єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Суд зазначає, що п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України, встановлено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Таким чином, Податковий кодекс України є спеціальним законодавчим актом у сфері правовідносин, що виникають з питань оподаткування.

Статтею 5 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є відносинами з питань оподаткування, а тому до них застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу України.

Так, при вирішенні питання щодо включення позивача до вказаного Реєстру, застосовується критерій визначення неприбуткового підприємства, визначеного п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, а не Господарським кодексом України.

Статутом позивача підтверджено дотримання критеріїв визначення неприбуткового підприємства, визначеного п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України. Як вбачається із Статуту державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області”, підприємство є юридичною особою, суб`єктом господарювання зі статусом неприбуткової організації. У відповідності Статуту, підприємство є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовується на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах та дорожньої інфраструктури в межах Черкаської області. Підприємство утримується в межах кошторису видатків, затверджених органом управління майном за рахунок: коштів, передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг виходячи із законодавчо встановлених нормативів на утримання підприємства; коштів, передбачених у вартості експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення згідно з розрахунками за Методикою, затвердженою Укравтодором. Основною метою діяльності підприємства позивача є здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, дорожньої інфраструктури в межах Черкаської області та технічний нагляд за її станом. У разі припинення юридичної особи – державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” активи передаються органу управління майном або зараховуються в дохід бюджету.

Слід також узяти до уваги той факт, що використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2. ст. 133 ПКУ згідно підпунктом 133.4.4. ст. 133 ПКУ є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов`язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів наявність правових підстав для відмови позивачу у включенні його до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відтак, такі дії податкового органу вчинені останнім всупереч норм законодавства, що регулює дані правовідносини.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб`єктом владних повноважень у справі було ГУ ДПС у Черкаській області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 3 842 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області № 1923014600136 від 14.08.2019 про відмову у включенні державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” до реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920) включити державне підприємство “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” (код ЄДРПОУ 42009566) до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920) на користь державного підприємства “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” (код ЄДРПОУ 42009566) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 06.02.2020.

Суддя С.М. Гарань