
Справа № 420/862/20
УХВАЛА
06 лютого 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши заяву представника позивачів про забезпечення позову за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення № 538-VII від 31.01.2020 року, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення № 538-VII від 31.01.2020 року.
04.02.2020р. (вх. № 5181/20) представником позивачів через канцелярію суду подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 538-VII від 31.01.2020 року «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».
В обґрунтування заяви зокрема зазначено, що Рішення Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 538-VII від 31.01.2020 року «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» є протиправним та не чинним, прийняте без врахування думки мешканців села щодо позиції відносно вищевказаного об`єднання.
У зв`язку з викладеним, на думку позивача, вказане рішення є протиправним.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч.2 ст. 150 КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За приписами ч.2 ст. 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч.1 ст. 154 КАС України).
Забезпечення позову може застосовуватися лише з підстав, визначених статтею 150 КАС України.
Забезпечення позову – це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. При цьому заходи забезпечення позову вживаються судом з метою охорони прав та інтересів позивача на час розгляду справи та не можуть вирішувати спірні правовідносини по суті.
З наведеного вбачається, що підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини: 1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; 2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; 3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; 4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Ці підстави є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог. Тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, наявних в справі встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Тобто інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
Судом не встановлено будь-яких явно очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення.
Наведені позивачем підстави для вжиття заходів забезпечення позову, шляхом: зупинення дії рішення Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 538-VII від 31.01.2020 року «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» до ухвалення судом рішення по справі, яке набуде законної сили до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі, не знаходять свого підтвердження на час вирішення питання щодо вжиття заходів забезпечення позову, оскільки будь-яких доказів на підтвердження правової позиції позивача до суду не надано
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, дані про неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів, та відсутні підстави вважати вказану постанову такою, що має очевидні ознаки протиправності, на даній стадії розгляду справи суд дійшов висновку, що заява позивача про забезпечення позову є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 243, 256, 295, 297 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника позивачів про забезпечення позову за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення № 538-VII від 31.01.2020 року шляхом: зупинення дії рішення Петродолинської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 538-VII від 31.01.2020 року «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» - відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України, та може бути оскаржена у відповідності до ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскаржується в порядку та строки ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Тарасишина