Рішення № 87413569, 06.02.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
360/5145/19
Номер документу
87413569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5145/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарової О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому позивач просить:

- стягнути кошти з позивача в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 79613,04 грн за період з 25.11.2017 по 26.08.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 08.10.2019 відповідач має податкову заборгованість у сумі - 79613,04 грн за період з 25.11.2017 по 26.08.2019. Податковий борг складається з:

- орендної плати з фізичних осіб - 79038,37 грн - нараховано відповідно до договору оренди від 28.12.2015 року та переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі, по узгодженим податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2017 № 4020474-0000 на суму - 20284,99 грн та № 6445-0000 на суму - 18183,40 грн по строку сплати 25.11.2017; - нараховано відповідно до договору оренди від 28.12.2015 та переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі, по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 27.06.2018 № 120648-1308-1230 на суму - 20284,99 грн по строку сплати 26.08.2018; - нараховано відповідно до договору оренди від 28.12.2015 та переліку орендарів, з якими укладено договори оренди землі, по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 18.02.2019 № 187619-5506-1230 на суму - 20284,99 грн по строку сплати 26.08.2019;

- земельного податку з фізичних осіб - 410,54 грн - нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 07.06.2018 № 8074099-1308-1230 на суму - 205,27 грн по строку сплати 26.08.2018 року; - нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 18.06.2019 № 115837-5506-1230 на суму - 205,27 грн по строку сплати 26.08.2019;

- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 164,13 грн нараховано по узгоджених податкових повідомленнях-рішеннях від 22.02.2018 № 49060-13 на суму - 45,83 грн, № 49061-13 на суму - 29,69 грн, № 49059-13 на суму - 0,35 грн.

На 01 січня 2017 року мінімальна заробітна плата складала 3200,00 грн 0,001% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування, (площа оподаткування 1432,07 кв.м х 0,032 (3200,00 х 0,001,%) = 45,83 грн); (площа оподаткування 927,8 кв.м х 0,032 (3200,00 х 0,001,%) = 29,69 грн.); (площа оподаткування 10,8 кв.м х 0,032 (3200,00 х 0,001,%) = 0,35 грн.);

- нараховано по узгоджених податкових повідомленнях-рішеннях від 16.04.2019 № 0027760-5506-1224 на суму - 53,32 грн, № 0027761-5506-1224 на суму - 34,54 грн, № 0027762-5506-1224 на суму - 0,40 грн.

На 01 січня 2018 року мінімальна заробітна плата складала 3723,00 грн 0,001% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування, (площа оподаткування 1432,07 кв.м х 0,03723 (3723,00 х 0,001,%) = 53,32 грн.); (площа оподаткування 927,8 кв.м х 0,03723 (3723,00 х 0,001,%) = 34,54 грн); (площа оподаткування 10,8 кв.м х 0,03723 (3723,00 х 0,001 %) = 0,40 грн).

Головним управлінням ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 05.04.2018 № 6198-17, яку направлено відповідачу поштою з рекомендованим повідомленням про вручення 11.04.2018.

Ухвалою від 10 грудня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

Ухвалою від 14 січня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті (арк. спр. 76).

Представник позивача надав до суду клопотання про проведення судового засідання без його участі (арк. спр. 81), в якому також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 78).

Поштове відправлення, направлене на адресу відповідача, повернуто у зв`язку з не врученням адресату (арк. спр. 80).

У відповідності до частини одинадцятої статті 126 КАС України вважається, що така повістка вручена належним чином.

Керуючись положеннями статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 13.06.2001 зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності (фізична особа-підприємець) та перебуває на обліку в Новопсковській ДПІ Старобільського управління Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04 грудня 2019 року № 1006049891 (арк. спр. 53-54, 59-60).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (абзаци другий, третій пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України).

Правові засади плати за землю встановлені Розділом XIII Податкового кодексу України.

Відповідно до абзацу першого пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Згідно з абзацом першим пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (пункт 287.2 статті 287 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Платником орендної плати, згідно з пунктом 288.2 статті 288 Податкового кодексу України, є орендар земельної ділянки.

Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни; платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 Податкового кодексу України).

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України).

У відповідності до статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно з приписами пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

28 грудня 2015 року між позивачем та Білолуцькою селищною радою укладено договір оренди землі не сільськогосподарського призначення терміном 5 років визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8043,70 грн за 1 рік в розмірі 3 % від суми нормативної грошової оцінки (арк. спр. 21-22).

Зазначена інформація кореспондується з інформацією, зазначеною у листі Білолуцької селищної ради Новопсковського району Луганської області від 04.06.2019 № 02-21/1865 (арк. спр. 18).

16 травня 2017 року Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкові повідомлення-рішення форми «Ф» № 6445-0000 та № 4020474-0000, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 18183,40 грн та 20284,99 грн відповідно (арк. спр. 12, 13).

Податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 16 травня 2017 року № 6445-0000 та № 4020474-0000 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та отримано відповідачем 24.06.2017 (арк. спр. 14).

27 червня 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 120648-1308-1230, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 20284,99 грн (арк. спр. 15).

Податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.06.2018 № 120648-1308-12 отримано відповідачем 27.06.2018 (арк. спр. 15).

18 лютого 2019 року Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 187619-5506-1230, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 20284,99 грн (арк. спр. 11).

Податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 18 лютого 2019 року № 187619-5506-1230 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та повернуто 10 березня 2019 року Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв`язку з неврученням адресату (арк. спр. 17).

07 червня 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 8074099-1308-1230, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов`язання із земельного податку з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 205,27 грн (арк. спр. 26).

18 червня 2019 року Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 115837-5506-1230, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов`язання із земельного податку з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 205,27 грн (арк. спр. 27).

Податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 07.06.2018 № 8074099-1308-1230 та від 18.06.2019 № 115837-5506-1230 отримані відповідачем 27.06.2019 (арк. спр. 26, 27).

На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг з орендної плати з фізичних осіб та земельного податку не погашений, що підтверджено розрахунками податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб та земельного податку з фізичних осіб (арк. спр. 8, 23) та інтегрованою карткою платника за 2017-2019 роки (арк. спр. 9-11, 24-25).

Порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки регламентований статтею 266 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до підпункту 266.5.1. пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Податкове зобов`язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункт а) підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 Податкового кодексу України).

Враховуючи зазначене, судом встановлено, що позивачем як контролюючим органом складено та вручено відповідачу податкові повідомлення-рішення:

- форми «Ф» від 22.02.2018 № 49059-13, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 0,35 грн за 2017 рік (арк. спр. 35);

- форми «Ф» від 22.02.2018 № 49060-13, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 45,83 грн за 2017 рік (арк. спр. 35);

- форми «Ф» від 22.02.2018 № 49061-13, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 29,69 грн за 2017 рік (арк. спр. 35);

- форми «Ф» від 16.04.2019 № 0027760-5506-1224, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 53,32 грн за 2018 рік (арк. спр. 36);

- форми «Ф» від 16.04.2019 № 0027761-5506-1224, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 34,54 грн за 2018 рік (арк. спр. 36);

- форми «Ф» від 16.04.2019 № 0027762-5506-1224, яким відповідачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктами житлової нерухомості, визначено податкове зобов`язання на суму 0,4 грн за 2018 рік (арк. спр. 36);

Податкові повідомлення - рішення форми «Ф» від 22.02.2018 № 49059-13, № 49060-13, № 49061-13 отримані відповідачем 07 липня 2018 року особисто (арк. спр. 35).

Податкові повідомлення - рішення форми «Ф» від 16.04.2019 № 0027760-5506-1224, № 0027761-5506-1224, № 0027762-5506-1224 отримані відповідачем 27 червня 2019 року особисто (арк. спр. 36).

На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості не погашений, що підтверджено розрахунком податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (арк. спр. 32) та інтегрованою карткою платника за 2018-2019 роки (арк. спр. 33, 34).

Наявність у ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 79613,04 грн, у тому числі податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у сумі 79038,37 грн; із земельного податку з фізичних осіб в розмірі - 410,54 грн; з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в розмірі 164,13 грн станом на час розгляду даної справи підтверджена розрахунками податкового боргу (арк. спр. 8, 23, 32) та інтегрованою карткою платника податків за вказаними видами платежів за 2017-2019 роки (арк. спр. 9-11, 24-25, 33-34).

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Головним управлінням ДФС у Луганській області на адресу ОСОБА_1 надіслано податкову вимогу форми «Ф» від 05 квітня 2018 року № 6198-17 (арк. спр. 52), яка була повернута поштовою службою у зв`язку з не врученням адресату, тобто за нормами податкового законодавства вимога вважається врученою.

Оскільки податкова вимога від 05 квітня 2018 року № 6198-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 ПК України).

З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДПС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у загальному розмірі 79613,04 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 43143746) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 79613,04 грн задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 79613 (сімдесят дев`ять тисяч шістсот тринадцять) гривень 04 копійки за період з 25 листопада 2017 року по 26 серпня 2019 року до місцевого бюджету, в тому числі:

- з орендної плати з фізичних осіб у сумі 79038 (сімдесят дев`ять тисяч тридцять вісім) гривень 37 копійок;

- із земельного податку з фізичних осіб у сумі 410 (чотириста десять) гривень 54 копійки;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власником об`єктів житлової нерухомості у сумі 164 (сто шістдесят чотири) гривні 13 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова