Рішення № 87413299, 06.02.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
340/83/20
Номер документу
87413299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2020 року справа № 340/83/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з заявою до Управління про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії за період, починаючи з 04 вересня по 31 грудня 2019 року.

Водночас просив суд зобов`язати відповідача виплатити нараховану пенсію у повному обсязі.

У позовній заяві зазначає, що відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення.

Однак, припинив виплату частини суми збільшення на підставі приписів нормативно-правового акту Уряду України.

Вважає, що дії Управління протиправні, оскільки згаданий підзаконний акт суперечить Основному Закону України та іншим законам.

Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.22-23).

Стверджує, що позивач пропустив строк звернення до суду.

Водночас зазначає, що, зменшуючи виплату збільшення пенсії, керувалось приписами нормативно-правового акту Уряду України.

Ухвалою суду від 15 січня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.1-2).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Управлінні з 05 листопада 2005 року (а.с.25).

ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 березня 2019 року Управління зобов`язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням її розміру у 90% грошового забезпечення (а.с.26-33).

Рішення суду набрало законної сили 09 квітня 2019 року.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року Управління зобов`язано провести виплату ОСОБА_1 нарахованої пенсії з 05 березня 2019 року в повному обсязі без врахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 постанови Уряду України №103 (а.с.40-45).

04 серпня 2019 року Уряд України прийняв постанову «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова) №804, яка набрала чинності 04 вересня 2019 року.

Постановою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Приймаючи рішення, апеляційний суд не аналізував приписи Постанови, оскільки суд першої інстанції прийняв рішення 04 вересня 2019 року (а.с.34-39).

Управління виконало рішення суду апеляційної інстанції, обмежившись кінцевою датою перерахунку 03 вересня 2019 року (а.с.22-23).

Починаючи з 04 вересня 2019 року, пенсія знову виплачувалась у меншому розмірі ніж нарахована з урахуванням приписів Постанови.

Про зменшення розміру виплати пенсії, починаючи з вересня по грудень 2019 року, позивач дізнався з відповіді Управління від 03 січня 2020 року (а.с.15).

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом 14 січня 2020 року (а.с.3-7).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, позивач прагне виплати пенсії у нарахованому розмірі та сплати додаткових коштів за періоди, що минули.

Стверджує, що отримує пенсію у меншому розмірі з вини Управління.

Відповідно до приписів частини 2 статті 55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, до спірних правовідносин не поширюється строк звернення до суду.

Водночас звернення до суду мало місце упродовж 6 місяців, починаючи з місяця, в якому, на думку позивача, допущено порушення.

Таким чином, позивач звернувся до суду у строк, який встановлено приписами частини 2 статті 122 КАС України.

Аналіз фактичних обставин справи вказує, що відповідач перерахував пенсію в сторону збільшення, а потім зменшив виплату підвищення, керуючись приписами Постанови.

Таким чином, зменшивши виплату збільшення пенсії ОСОБА_1 упродовж з 04 вересня по 31 грудня 2019 року, Управління частково припинило її виплату на підставі підзаконного нормативно-правового акту.

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право на отримання пенсії є конституційним правом людини і громадянина.

Відповідно до приписів пунктів 1 та 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Приписами частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 2) встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Припис пункту 5 частини 1 цієї ж норми Закону 2 надає право припиняти виплату пенсії лише у випадку, коли це встановлено законом, а не підзаконним нормативно-правовим актом.

Законодавець, приймаючи статтю 49 Закону 2, не делегував право встановлювати інші випадки припинення виплати пенсії іншим владним суб`єктам.

Це доводиться тим, що закони приймаються виключно Парламентом України.

У разі делегування таких повноважень це б суперечило сукупності приписів пунктів 1 та 6 частини 1 статті 92 Конституції України.

Приписами частини 4 статті 63 Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Сукупний аналіз цієї норми Закону, Конституції України та Закону 2 вказує на наступне.

У відповідача на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виник обов`язок провести його в сторону збільшення.

Водночас Управління не мало права припиняти виплату частини збільшення суми пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що до спірних правовідносин не може бути застосовано підзаконний акт Уряду України в частині, яка суперечить Основному Закону, Закону і Закону 2.

Суд, керуючись приписами частини 3 статті 7 КАС України, застосовує правові акти, які мають вищу юридичну силу і узгоджуються між собою.

Такий правовий висновок суду є очевидним, що не могло не розуміти Управління.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, у суб`єкта владних повноважень існує первинний обов`язок перевіряти дії на відповідність Конституції України.

Приписами частини 2 статті 8 Основного Закону встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Таким чином, Управління, частково припиняючи виплату нарахованої пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту, діяло всупереч приписів статей 8, 19 та 92 Конституції України.

Тому, відповідач допустив протиправні дії, які призвели до виплати ОСОБА_1 основної пенсії за період з 04 вересня по 31 грудня 2019 року у розмірі, що є меншим від нарахованого.

За таких обставин позов належить задовільнити.

Сторони не понесли судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 04 вересня по 31 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 за період з 04 вересня по 31 грудня 2019 року нараховану пенсію без застосування припису постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №804 з урахуванням раніше отриманих коштів за цей же період.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині сплати заборгованості з виплати пенсії за вересень 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей