Рішення № 87413135, 24.01.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2020
Номер справи
240/11241/19
Номер документу
87413135
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/11241/19

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Скорик С.В.,

за участю: представника позивача - Макаренка І.Я.,

представника відповідача - Ткачука А.О.,

третя особа у судове засідання не з`явилася,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області, третя особа - секретар Чуднівської міської ради Житомирської області Костяков Сергій Михайлович, про визнання протиправними та скасування рішень та поновлення на посаді,

встановив:

25 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чуднівської міської ради Чуднівського району, Житомирської області, у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Чуднівської міської ради 8 сесії VII скликання від 22 жовтня 2019 року “Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_1 ” та поновити на посаді секретаря Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області;

- визнати протиправним та скасувати рішення 8 сесії VII скликання Чуднівської міської ради від 22 жовтня 2019 року “Про обрання секретаря Чуднівської міської ради”.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що була обрана секретарем Чуднівської міської ради Житомирської області, у подальшому у зв`язку із достроковим припиненням обов`язків міського голови на позивача були покладені повноваження Чуднівського міського голови з моменту дострокового припинення повноважень міського голови до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах. Рішенням Чуднівської міської ради було достроково припинено повноваження секретаря міської ради ОСОБА_1 та обрано на посаду нового секретаря. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що порушує її права, інтереси та свободи, а також є безпідставним та таким, що прийняте з порушенням правових актів. Крім того, позивачем зазначено, що відповідач при скликанні чергової сесії вийшов за межі повноважень, оскільки скликання такої сесії не передбачено чинним законодавством, крім того порушено Регламент Чуднівської міської ради. Депутатами у листі про проведення позачергової сесії не зазначено мотивовані причини проведення такої сесії, не додано матеріали та проекти рішень, які підлягали розгляду на сесії, разом з додатками та документами. Виконавчому комітету не надано для реєстрації та оприлюднення на офіційному сайті проектів рішень, які планувались виноситись на розгляд. Також не приймалось рішення про скликання сесії ради та не доводилось до відома депутатів і населення із зазначенням місця проведення та питань, які передбачалось внести на розгляд ради. Крім того, сесію міської ради проводить і відкриває голова або секретар ради, а дана сесія була проведена депутатом міської ради, що є порушенням вимог частини 11 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування”. Позивачем також зазначено, що позачергова сесія, яка відбулась 22 жовтня 2019 року у Чуднівській міській раді, проводилася негласно, без забезпечення права кожного бути присутнім на позачерговій сесії, так як не приймалось рішення про скликання сесії та не доводилось до відома всіх депутатів і населення Чуднівської ОТГ. Крім цього, згідно статті 15 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, підготовка сесії міської ради проводиться за планом, який затверджується рішенням міської ради. Таким чином, на думку позивача рішення 8 сесії VII скликання Чуднівської міської ради від 22 жовтня 2019 року «Про обрання секретаря Чуднівської міської ради», яким обрано на посаду секретаря Чуднівської міської ради Костякова С ОСОБА_2 прийняте з порушенням частини 5 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», так як постійні комісії міської ради попередньо не розглядали кандидатури осіб, зокрема ОСОБА_3 , на обрання секретарем Чуднівської міської ради.

Також, позивач зазначає, що підписання рішення Чуднівської міської ради 8 сесії VII скликання від 22 жовтня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_1 » головуючим Кучмійом І.В. - є прямим порушенням вимог закону. Одночасно, позивачем зазначено, що в рішенні не зазначені підстави, згідно яких достроково припиненні повноваження секретаря Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С. Позивач на сесії присутня не була, оскільки перебувала на лікарняному.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначенно підготовче судове засідання на 27 листопада 2019 року на 11:00.

22 листопада 2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.45-53), у якому відповідач проти заявлених позивних вимог заперечував. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивача звільнено з посади уповноваженим на те органом та з дотриманням порядку та вимог чинного законодавства, та за наявності достатніх на те, правових підстав.

У підготовче засідання 27 листопада 2019 року прибув представник позивача.

Представник відповідача у підготовче засідання 27 листопада 2019 року не прибув, подав через відділ документального забезпечення суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю у іншому судовому засіданні (а.с.108).

У підготовчому засіданні суд ухвалами від 27 листопада 2019 року, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, залучив до участі у справі третю особу секретаря Чуднівської міської ради Костякова С.М. та відклав підготовче засідання на 6 грудня 2019 року 15:30 у зв`язку із задоволенням клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 27 листопада 2019 року (а.с.119-120).

Ухвалою суду від 27 листопада 2019 року витребувано у відповідача додаткові докази.

У підготовче засідання 6 грудня 2019 року прибули представник позивача та представник відповідача.

Представником відповідача заявлено клопотання про допит свідків (а.с.127).

Представником відповідача заявлено клопотання про долучення документів до матеріалів справи на виконання ухвали суду про витребування документів.

У підготовчому засіданні суд ухвалами від 6 грудня 2019 року, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, долучив до матеріалів справи подані представником відповідача документи, відмовив у задоволенні клопотання представника позивача про допит свідків, відклав розгляд справи на 18 грудня 2019 року на 10:00 для надання додаткових документів, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 6 грудня 2019 року (а.с.124-125).

17 грудня 2019 року на адресу суду надійшло клопотання від представника відповідача про долучення до матеріалів справи додаткових документів (а.с.166-167).

У підготовчому засіданні суд ухвалами від 18 грудня 2019 року, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, долучив до матеріалів справи подані представником відповідача документи та закрив підготовче провадження і призначив справу до розгляду по суті на 24 січня 2020 року на 10:00, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 18 грудня 2019 року (а.с.200).

Представник позивача у судовому засіданні 24 січня 2020 року заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, що зазначені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні 24 січня 2020 року проти заявлених вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити повністю, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву.

Третя особа — ОСОБА_3 у судове засідання 24 січня 2020 року не прибув, подав клопотання про проведення судового засідання у справі, призначеного на 24 січня 2020 року без його участі. Крім того, у клопотанні вказав, що проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні. При прийнятті судового рішення просить врахувати доводи, що викладені у відзиві на адміністративний позов (а.с.204).

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням Чуднівської міської ради від 15 січня 2019 року №4 «Про затвердження протоколів лічильної комісії та обрання секретаря Чуднівської міської ради» ОСОБА_1 була обрана секретарем Чуднівської міської ради (а.с.12).

Рішенням Чуднівської міської ради 2-ї сесії VII скликання від 8 лютого 2019 року №18 «Про дострокове припинення повноважень Чуднівського міського голови Чуднівського району Житомирської області» на Вербельчук Г.С ОСОБА_4 були покладені повноваження Чуднівського міського голови з моменту дострокового припинення повноважень міського голови до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах або до дня відкриття першої сесії міської ради, обраної на чергових місцевих виборах та надано право першого підпису платіжних, розпорядчих та інших документів - Чуднівської міської ради на час тимчасового здійснення повноважень міського голови (а.с.13).

21 жовтня 2019 року на адресу Чуднівської міської ради надійшов лист від депутатів Чуднівської міської ради про скликання позачергової сесії Чуднівської міської ради згідно з частиною 7 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 11 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання на 22 жовтня 2019 року 9-00. (а.с.15). (а.с.15).

21 жовтня 2019 року листом було повідомлено першого адресата про те, що розпорядженням Чуднівського міського голови від 15 жовтня 2019 року №163 «Про скликання 8-ї сесії Чуднівської міської ради 7 скликання, скликано 8-сесію Чуднівської міської ради 7 скликання на 25 жовтня 2019 року 9-00. (а.с.14). (а.с.14).

Рішенням Чуднівської міської ради 8 сесії VII скликання від 22 жовтня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С.» достроково припинені повноваження секретаря Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С. та рішенням 8 сесії VII скликання Чуднівської міської ради від 22 жовтня 2019 року «Про обрання секретаря Чуднівської міської ради» обрано на посаду секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_3 (а.с.16).

Вважаючи вказані рішення Чуднівської міської ради 8 сесії VII скликання від 22 жовтня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_1 » та «Про обрання секретаря Чуднівської міської ради» протиправними та такими, що порушують її права, свободи та інтереси, прийнятими всупереч норм права, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування Україні”.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження міського голови вважаються достроково припиненими у разі його смерті.

За правилами частини другої статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” у разі звільнення з посади міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження міського голови здійснює секретар відповідної міської ради. Секретар міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Частиною п`ятою статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Рішенням 8 позачергової сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 22 жовтня 2019 року "Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С.” повноваження секретаря Чуднівської міської ради Чуднівської району Житомирської області Вербельчук Г.С. припинено (а.с.65).

Доводи позивача про порушення групою депутатів Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області порядку скликання та проведення позачергової сесії міської ради та, як наслідок, протиправність рішень, прийнятих на цій сесії 22 жовтня 2019 року, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства та суперечать їм.

Так, згідно з частиною сьомою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Аналогічні за змістом положення закріплені у статті 9 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням 2-ї сесії VII скликання Чуднівської міської ради від 8 лютого 2019 року за №19 (а.с.86).

Зі змісту позовної заяви та долучених до неї копій документів вбачається, що шістнадцять депутатів Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області ініціювали скликання позачергової сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області на 9 годину II жовтня 2019 року у приміщенні Чуднівської міської ради, шляхом надіслання відповідного повідомлення до Чуднівської міської ради, яке в Чуднівській міській раді зареєстроване 21 жовтня 2019 року за вх.№2350/02-17 (а.с.54).

Того ж дня вказане повідомлення розглянуто в.о. міського голови секретарем Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С., яким депутату Чуднівської міської ради Костякову С ОСОБА_2 надано відповідь від 21 жовтня 2019 року за вих. №02-18/1357, якій вказано, що відповідно до частини 7 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” депутати міської ради не мають повноважень скликати позачергову сесію міської ради (а.с.55).

Таким чином в.о. міського голови Чуднівської міської ради Вербельчук Г.С. відмовила у скликанні позачергової сесії на вимогу 16 депутатів, тобто не менше 1/3 депутатів від складу ради (26 депутатів).

Положеннями частин дев`ятої та десятої зазначеної статті Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” врегульовано, що у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Після відмови у скликанні позачергової сесії, восьма позачергова сесія VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області була скликана у строк передбачений статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні”, а саме - не пізніше як за день до сесії.

Аналіз викладеного дає підстави стверджувати, що восьма позачергова сесія VIІ скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області скликана з дотриманням вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Частинами дванадцятою та тринадцятою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

З документів, які містяться у матеріалах справи, а саме: списку депутатів Чуднівської міської ради, присутніх на позачерговій 8 сесії Чуднівської міської ради 22 жовтня 2019 року; протоколу від 22 жовтня 2019 року; протоколу лічильної комісії №1; списку депутатів, що отримали бюлетені для таємного голосування; протоколу засідання лічильної комісії від 22 жовтня 2019 року №2; протоколу лічильної комісії №3 (а.с.56-62, 64, 66, 68), встановлено, що 22 жовтня 2019 року у засіданні восьмої позачергової сесії VІІ скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області взяли участь шістнадцять депутатів, що є достатнім для визнання сесії повноважною.

Згідно з частиною 15 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Відповідно до вимог частини 16 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, а у випадку, передбаченому частиною сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Також, відповідно до положень статті 31 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються міським головою, у разі його відсутності відповідно секретарем міської ради, а у випадку, передбаченому статтею 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні" - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Зважаючи на вищевказані вимоги частин 15, 16 статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та статтю 31 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, головуючий на пленарному засіданні восьмої позачергової сесії VIІ скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області депутат Кучмій І.В. вправі був підписати прийняті на ній рішення, як “Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_1 .” так і "Про обрання секретаря Чуднівської міської ради".

Вищевказані обставини, а також те, що позивач упродовж робочого дня 21 жовтня 2019 року перебувала у приміщенні Чуднівської міської ради та надала письмову відповідь депутату ОСОБА_3 на колективне повідомлення депутатів про скликання 22 жовтня 2019 року позачергової сесії міської ради для розгляду питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради, дають підстави стверджувати, що позивач була обізнана з фактом скликання восьмої позачергової сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області та порядком денним зазначеного заходу.

Неприбуття позивача на засідання восьмої позачергової сесії VІІ скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області не може вважатись об`єктивною причиною непроведення вказаної сесії саме 22 жовтня 2019 року - у день, визначений більшістю депутатів Чуднівської міської ради.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання щодо обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Положеннями частини 5 статті 50 цього Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Положеннями частин 1-3 статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим законом. Рішення ради виймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього ікону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

Повноваження позивача були припинені відповідно до положень частини 5 статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, яка є спеціальною нормою, що регулює порядок припинення повноважень секретаря міської ради, а тому є нормою прямого застосування, належною та достатньою підставою для зазначення її в оскаржуваному рішенні Чуднівської міської ради та як підстави для звільнення з зазначеної посади.

Дана норма також узгоджується з положеннями статті 20 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, згідно яких, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, цим та іншими законами України.

Так, 22 жовтня 2019 року на позачерговій сесії Чуднівської міської ради на 8 сесії VII скликання було прийнято рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради Вербельчук ОСОБА_5 . ОСОБА_6 .”.

Оскільки відповідач наділений повноваженнями достроково припиняти повноваження секретаря міської ради та про дату та час проведення позачергової сесії позивач, як секретар міської ради та в.о. голови Чуднівської міської ради повідомлена належним чином, за день до проведення такої сесії, яка ініційована третиною депутатів ради, то процедура прийняття рішень не порушена, та відповідає Регламенту Чуднівської міської ради, а також вимогам Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Щодо тверджень позивача про відсутність підстав для дострокового припинення його повноважень, в тому числі й в оскаржуваному рішенні Чуднівської міської ради “Про дострокове припинення повноважень секретаря Чуднівської міської ради ОСОБА_1 ”.

То, як вже було зазначено, відповідно до частини 5 статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. При цьому зазначення причин припинення повноважень законом не вимагається, а підставою для припинення повноважень визначено рішення відповідної ради.

Стосовно доводів позивача, що дострокове припинення її повноважень, як секретаря міської ради відбулось у період перебування її на лікарняному, то суд зазначає, що предметом спору у даній справі є правомірність прийняття рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 , як секретаря міської ради та призначення на посаду секретаря ОСОБА_3 .

Вірність записів у трудовій книжці позивача, зроблених на виконання рішення про дострокове припинення повноважень, має бути предметом розгляду у іншій справі та підставою для подання іншого позову щодо зміни запису у трудовій книжці.

Щодо доводів позивача про прийняття рішення "Про обрання секретаря Чуднівської міської ради" з порушенням частини 5 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні”, так як постійні комісії попередньо не розглядали кандидатури осіб, зокрема ОСОБА_3 , на обрання секретарем Чуднівської міської ради, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини 5 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, ствердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки і цих питань.

Згідно з положеннями частини 8 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії, який скликає і веде засідання комісії, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

У частині 15 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” зазначено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що стверджується радою.

Відповідно до вимог пунктів 4, 6, 7 частини 3 статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, секретар міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради; за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень.

Частиною 3 статті 11 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання також визначено, що всі проекти рішень підлягають розгляду на засіданнях відповідних постійних комісій міської ради.

Водночас, частиною 4 статті 11 цього Регламенту визначено, що якщо матеріали з якогось питання не пройшли попереднього розгляду в постійних комісіях, то тільки у виняткових випадках за рішенням сесії вони можуть бути включені до порядку денного.

Статтями 39 та 36 Регламенту встановлено, що діяльність постійних комісій координується секретарем міської ради; функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються Положенням про постійні комісії, що затверджується радою.

При цьому слід зазначити, що відповідно до рішення першої сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області "Про утворення постійних комісій міської ради” від 15 січня 2019 року за №5 міською радою утворено 5 постійних комісій міської ради: 1) з питань бюджету та комунальної власності; 2) з питань соціально-економічного розвитку, інвестиційної діяльності, середнього та малого бізнесу, діяльності житлово-комунального господарства; 3) з гуманітарних питань та соціального захисту населення; 4) з питань агропромислового розвитку, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища; 5) з питань регламенту, депутатської етики, місцевого самоврядування, законності, правопорядку і прав людини (а.с.70).

З огляду на функціональну спрямованість утворених комісій можливо зробити висновок про те, що попередньо розглядати кандидатури осіб, які пропонуються для обрання відповідною радою, готувати висновки з цих питань повинна була постійна комісія з питань регламенту, депутатської етики, місцевого самоврядування, законності, правопорядку і прав людини.

Відповідно до рішення першої сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області “Про склад постійних комісій та обрання голів постійних комісій” від 15 січня 2019 року за №6, до складу постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, місцевого самоврядування, законності, правопорядку і прав людини Чуднівської міської ради були обрані депутати ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , яка тим же рішенням обрана головою вищевказаної постійної комісії. Заступником голови постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, місцевого самоврядування, законності, правопорядку і прав людини Чуднівської міської ради у послідуючому було обрано ОСОБА_7 (а.с.71-73).

Положенням про постійні комісії Чуднівської міської ради VIІ скликання, затвердженим рішенням першої сесії VII скликання Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області від 15 січня 2019 року за №7 визначено функції і повноваження, організацію роботи постійних комісій, функціональну спрямованість постійних комісій Чуднівської міської ради (а.с.74-83).

Згідно з пунктів 3.3.-3.5. Положення про постійні комісії Чуднівської міської ради VII скликання керівництво діяльністю постійних комісій міської ради організація їх роботи покладається на голів постійних комісій, які скликають і ведуть засідання комісії. Заступник голови постійної комісії заміщає голову комісії у разі його відсутності, виконує за дорученням голови окремі його функції, і також завдання щодо організації роботи постійної комісії міської ради.

Водночас, у розділі IV Положення про постійні комісії Чуднівської міської ради (Функціональна спрямованість постійних комісій) до компетенції жодної з постійних комісій не віднесено повноважень по розгляду питань щодо попереднього обговорення кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, та підготовки висновку з цих питань.

Аналізуючи вищевказані вимоги чинного законодавства України, положення Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, Положення про постійні комісії Чуднівської міської ради VII скликання суд дійшов висновку, що ініціювати проведення засідання постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, місцевого самоврядування, законності, правопорядку і прав людини Чуднівської міської ради з метою попереднього обговорення кандидатури для обрання секретарем міської ради повинна була саме ОСОБА_1 , як секретар міської ради та виконуюча обов`язки міського голови.

Однак, позивач ухилилась від координації діяльності вищевказаної постійної комісії, доручення про проведення засідання цієї комісії з метою обговорення причин дострокового припинення її повноважень як секретаря міської ради та попереднього обговорення кандидатури для обрання секретарем міської ради ні голові постійної комісії ОСОБА_11 , ні її заступнику ОСОБА_7 не надала.

При цьому, такі обставини включення до порядку денного позачергової сесії питання про обрання секретаря міської ради без попереднього обговорення його кандидатури на засіданні постійної комісії узгоджуються з положеннями частини статті 11 Регламенту Чуднівської міської ради VII скликання, відповідно до якщо матеріали з якогось питання не пройшли попереднього розгляду в постійних комісіях, то тільки у виняткових випадках за рішенням сесії вони можуть бути включені до порядку денного.

Отже, за результатами судового розгляду, судом не встановлено порушень процедури при прийнятті відповідачем оскаржуваних позивачем рішень.

За таких обставин, враховуючи викладене, оскаржувані позивачем рішення Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, по визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чуднівської міської ради Чуднівського району Житомирської області (вул.Героїв Майдану, 146, м.Чуднів, Житомирська область, код ЄДРПОУ 04344952), третя особа - секретар Чуднівської міської ради Житомирської області Костяков Сергій Михайлович (вул.Героїв Майдану, 146, м.Чуднів, Житомирська область), про визнання протиправними та скасування рішень та поновлення на посаді.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 05 лютого 2020 року.

Суддя Д.М. Гурін