Рішення № 87412869, 29.01.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
160/10623/19
Номер документу
87412869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб –порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

29 січня 2020 року Справа № 160/10623/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Державної служба геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2018 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш», -

ВСТАНОВИВ:

30.10.2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служба геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вугілля-Маш”, в якій позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2018 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю “Вугілля-Маш”.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 р. провадження у справі №160/10623/19, після залишення ухвалою суду від 31.10.2019 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито, та призначено справу до розгляду у порядку підготовчого провадження, за правилами загального позовного провадження.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.

ТОВ «Вугілля-Маш» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4816 від 11.12.2008 р. з метою видобування кам`яного вугілля, який продовжено строком на 13 (тринадцять) років до 11.12.2021 р.

Листом ДФС України від 15.07.2016 р. №12166/5/99-99-12-03-04-16 надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого входить і ТОВ «Вугілля-Маш».

Наказом Державної служби геології та надр України № 379 від 25.10.2016 р. зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано відповідачу строк до 01.12.2016 року для усунення порушень законодавства.

Однак, у зв`язку з надходженням листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №04/34-12134 від 21.11.2016 р. з клопотанням щодо недопущення припинення видобування вугілля, безперешкодного проходження осінньо-зимового опалювального сезону 2016-2017 p.p. і забезпечення споживачів теплом та електроенергією Наказом Державної служби геології та надр України №445 від 29.11.2016 р. частково змінено наказ Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 в частині зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених в додатках до цього наказу з 15 грудня 2016 р.

Наказом Держгеонадр №467 від 12.12.2016 р. у зв`язку з надходженням листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 21.11.2016 р. №04/34-12134, Донецької обласної військово-цивільної адміністрації від 15.11.2016 № 1вх01-07829-08/02 з клопотанням щодо недопущення припинення видобування вугілля, безперешкодного проходження осінньо-зимового опалювального сезону 2016-2017 рр. і забезпеченням споживачів теплом та електроенергією та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 09.12.2016 р. №6/2016) частково змінено наказ Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» та встановлено, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 травня 2017 р.

Враховуючи лист Донецької обласної військово-цивільної адміністрації від 15.03.2017 р. № 01/13-0437 та пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 13.05.2017 р. №6/2017), наказом Держгеонадр №232 від 17.05.2017 р. частково змінено наказ Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» та встановлено, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 вересня 2017 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що у встановлений строк, відповідач порушення не усунув, зазначених вимог наказів не виконав.

Листом ДФС України від 27.12.2018 р. №24458/5/99-99-12-03-04-16 надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ «Вугілля-Маш».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що надрокористувач, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» порушило п. 3 Особливих умов на користування надрами № 4816 від 11.12.2008 р. в частині своєчасної сплати обов`язкових платежів до Державного бюджету України.

Позивач зазначає, що останнім було подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур`єр» (№93 від 21.05.2019 р.) з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом.

Державною службою геології та надр України було направлено на адресу ТОВ «Вугілля-Маш» лист №17087/01/14-19 від 19.08.2019 р. з проханням надати до Державної служби геології та надр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.

На підставі викладеного вище, повноважний представник позивача зазначає, що з огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.

В судове засідання, призначене на 20.01.2020 р., сторони у справі не з`явились.

28.12.2019 р., шляхом поштового зв`язку, на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду повноважним представником позивача було подано клопотання від 28.12.2019 р. вх.77127/19 про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження, із зазначенням про підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач до зали судового засідання свого представника не направив, відомості про вручення судової повістки в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі.

Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 – 211, 217, 224 – 228 КАС України безпосередньо 29.01.2020 року.

Суд зазначає, що будь-яких заяв, клопотань та відзиву на позовну заяву від представника відповідача на адресу суду не надходило. Відтак, позиція відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» стосовно пред`явленої позовної заяви суду невідома.

Враховуючи подане представником позивача клопотання про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 – 211, 217, 224 – 228 КАС України безпосередньо 29.01.2020 р.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

11.12.2008 р. Державна служба геології та надр України видала ТОВ «Вугілля-Маш» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4816, з метою видобування кам`яного вугілля, продовжено строку на 13 (тринадцять) років до 11.12.2021 р. (а.с.12).

Особливими умовами дозволу № 4816 від 11.12.2018 визначено: виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 06.12.2012 р. №2788; виконання умов: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 17.04.2008 №3424 екологічна карта б/н; Мінвуглепром лист від 08.07.2008 №866/02/05-01; Держгідромнагляд – лист від 04.06.2008 р. №01/02-07.12/4801; обов`язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. №615.

Невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4816 від 11.12.2018 р. є угода № 4816 від 20.12.2013 р. про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, згідно умов якої Держгеонадра надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а надрокористувач зобов`язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом № 4816, цією угодою № 4816 та нормами діючого законодавства (а.с.13-15).

Відповідно до пункту 3.1 угоди № 4816 умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою, видобування корисних копалин кам`яного вугілля (антрациту) протягом строку дії дозволу визначається в програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є додатком 2 та невід`ємною частини цієї Угоди.

У Програмі робіт з видобування корисних копалин (антрацит) в межах поля діючої шахтоділянки «Кошарська №2» сторонами погоджено наступні види та строки робіт:

1. Внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами - 1, строк проведення робіт - IV квартал 2013 року;

2. Укладення договору про здійснення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов Дозволу та Угоди про умови користування надрами – 1 строк проведення робіт - IІ квартал 2014 року;

3. Проходження гірничих виробок – п/м вартість робіт – 5050, строк проведення робіт - IV квартал 2013 року;

4. Продовдення видобування т.т./рік -10, вартість робіт – 8478, строк проведення робіт – протягом дії дозволу.

В матеріалах справи міститься лист Державної фіскальної служби України «Про надання інформації» від 15.07.2016 р. №12166/5/99-99-12-03-04-16 на лист Державної служби геології та надр України від 06.06.2016 р. №9939/13/14-16, в тексті якого зазначено, що Державна фіскальна служба України надала перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для вибодування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців).

Відповідно до додатку до листа ДФС від 15.07.2016 р. №12166/5/99-99-12-03-04-16 в переліку суб`єктів господарювання, що несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців) станом на 01.06.2016 р. (уточнений), підприємство – Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» міститься у даному переліку із зазначенням дати виникнення податкового боргу – 19.08.2014 р. та суми податкового боргу станом на 01.06.2016 р. у розмірі – 23,45 грн.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами з 01 грудня 2016 року згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.

Відповідно до додатку 1 до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена» Товариством з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» порушено ст.28 Кодексу України про надра та зупинено згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 р. №615 на підставі пп.3 п.22 Порядку, про що винесено відповідне рішення №4/2016 від 13.10.2016 р. та зупинено дію дозволу з 01.12.2016 р.

15.11.2016 р. за №1 вх 01-07829-08/02 Донецька обласна військово-цивільна адміністрація направила на адресу Державної служби геології на надр України лист з пропозицією ініцюювати розстрочення або відстрочення погашення податкового боргу зі сплати податку за користування надрами.

21.11.2016 р. Міністерством енергетики та вугільної промисловості України було направлено на адресу Т.в.о. Голови Державної служби геології на надр України Бояркіну М.О. лист від 21.11.2016 р. №04/34-12134 з проханням не зупиняти дію спеціальних дозволів на користування надрами державних вугледобувних підприємств, та сприяти в межах компенсації внесенню відповідних змін до податкового законодавства стосовно користування надрами для підприємств вугільно-промислового комплексу.

29.11.2016 р. Державною службою геодезії та надр України винесено наказ від 29.11.2016 р. №445 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379», яким на часткову зміну наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку до цього наказу набирає чинності з 15 грудня 2016 року.

12.12.2016 р. Державною службою геології та надр України винесено наказ «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379» від 12.12.2016 р. №467, яким на часткову зміну наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 травня 2017 р.

Наказ Держгеонадр від 29.11.2016 р. №445 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379» визнати таким, що втратив чинність.

Додатком 1 до наказу Держгеонадр від 12.12.2016 №467 є Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» порушено ст.28 Кодексу України про надра та зупинено згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 р. №615 на підставі пп.3 п.22 Порядку, про що винесено рішення №6/2016 від 09.12.2016 р. про зупинення дії дозволу з 01.05.2017 р.

15.03.2017 р. за №01/13-0437 Донецькою обласною військово-цивільною адміністрацією направлено на адресу Прем`єр-міністра України лист «Про припинення дії спеціальних дозволів на надрокористування» з пропозицією розстрочити існуючі борги з рентної плати за користування надрами окремим законодавчим актом.

Державною службою геології та надр України винесено наказ від 17.05.2017 р. №232 «Про внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379», яким наказано на часткову зміну наказу Держгеонадр від 25.10.2016 р. №379 «Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами» встановити, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, зазначених у додатку 1 до цього наказу набирає чинності з 01 вересня 2017 року.

Наказ Держгеонадр від 12.12.2016 р. №467 «Щодо внесення змін до наказу Держгеонадр від 25.10.2016 №379» визнати таким, що втратив чинність.

Додатком 1 до наказу Держгеонадр від 17.05.2017 р. №232 є Витяг з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, в якому зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» порушено ст.28 Кодексу України про надра та зупинено згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 р. №615 на підставі пп.3 п.22 Порядку, про що винесено рішення №6/2017 від 13.05.2017 р., яким зупинено дію дозволу з 01.09.2017 р.

Листом ДФС України від 27.12.2018 р. №24458/5/99-99-12-03-04-16 надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ «Вугілля-Маш».

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Держгеонадрами подано оголошення до офіційного вісника «Урядовий кур`єр» (№93 від 21.05.2019 р.) з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.

Суд зазначає, що станом на 29.01.2020 р. матеріали справи інформації щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами не містять.

Держгеонадра направило лист №17087/01/14-19 від 19.08.2019 р. на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.

Станом на 29.01.2020 р. матеріали справи не містять будь-якої позиції щодо згоди / незгоди від Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш».

Правовідносини сторін, що виникають у сфері регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється нормами Кодексу України про надра, питань надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються нормами Кодексу України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 тощо.

Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право:

1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;

2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу;

3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини;

4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами;

5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід (у разі його необхідності) або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов`язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.

У разі отримання інвестором за угодою про розподіл продукції відмови від користувача надр у наданні згоди на проведення робіт у межах гірничого відводу, наданого такому користувачу надр для видобутку корисних копалин, крім гірничих відводів для видобутку кам`яного та бурого вугілля, антрациту та залізних металічних руд, незалежно від підстав для такої відмови, таку згоду може бути надано спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, за умови, що одночасне користування надрами кількома надрокористувачами в межах одного гірничого відводу не створить загрози життю і здоров`ю людей і не завдасть шкоди надрам та/або промисловим об`єктам, розміщеним у межах зазначеного гірничого відводу.

Відповідно до ст. 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Статтею 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (частина друга статті 26 Кодексу України про надра).

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані «Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі – Порядок № 615).

Відповідно до пункту 22 Порядку №615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

5) наявності підстав, передбачених Законом України «Про санкції»;

6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Здійснивши системний аналіз чинного законодавства України, що регулює дані спірні правовідносини суд зазначає наступне.

Будь-яких належних та допустимих доказів в розумінні ст. ст. 73-78 КАС України доказів, які б свідчили про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» повідомило Держгеонадра України про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами матеріали справи станом на 29.01.2020 р. не містять.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 11 грудня 2008 року № 4816 та ч. 2 розділу 7 Угоди про умови користування надрами, було подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» цього обов`язку не виконало ні у встановлений законом термін, ані під час розгляду справи в суді.

Згідно з частиною 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

При цьому, в контексті наведеного вище, суд зазначає наступне.

З метою дотримання ст.8 КАС України щодо забезпечення рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, недопущення будь-яких привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу, зазначених у ч.2 ст.8 КАС України, а також на виконання ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11 КАС України щодо керування судом при вирішенні справи принципом верховенства права, здійснення розгляду і вирішення справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, розгляд справи судом неодноразово відкладався: з 11.12.2019 р. на 20.01.2020 р.; з 20.01.2020 р. на 29.01.2020 р. з метою дотримання процесуальних прав, в тому числі і відповідача – ТОВ «Вугілля-Маш», забезпечення його права на участь у судовому засіданні, надання останнім доказів в обґрунтування власної позиції відповідно до заявленого адміністративного позову.

Проте, відповідач - ТОВ «Вугілля-Маш», жодними процесуальними правами як сторона у справі не скористався, як не з`явились у судові засідання (11.12.2019 р.; 20.01.2020 р.; 29.01.2020 р.), так і не надавши будь-яких доказів на спростування позиції позивача, викладеної в заявленому позові.

Відтак, враховуючи термін розгляду справи, передбачений відповідно до ст. 193 КАС України щодо розгляду і вирішення справи за правилами загального позовного провадження, судом було винесено дане рішення за доказами, наявними в матеріалах справи.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви Державної служба геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2018 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш».

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.

Відповідно до платіжного доручення № 821 від 09.09.2019 р. позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1 921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн., 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи задоволення позовних вимог Державної служба геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2018 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш», та зважаючи на те, що позивач є суб`єктом владних повноважень та останній не поніс витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд приходить до висновку, що судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 193, 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Державної служба геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2018 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш», - задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4816 від 11.12.2008 р. наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Вугілля-Маш».

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова