
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/12440/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Шуляк Т.А.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Геращенко Т.В.,
представника відповідача - Кулик О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
20 грудня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо складання та надіслання ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії від 24 вересня 2019 року №162.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй була призначена житлова субсидія у період жовтень 2018 року - січень 2019 року, за її заявою, яку було подано позивачем 9 листопада 2018 року. Разом із заявою про призначення житлової субсидії, позивачем була подана декларація, у якій позивачем зазначено інформацію про те, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50000 грн не було. Оскільки позивач вважала, що придбала квартиру у с.Петропавлівська Борщагівка, Київської області, відповідно до договору купівлі продажу від 20 травня 2016 року, тому звертаючись до відповідача 9 листопада 2018 року із заявою про призначення субсидії, позивач була впевнена, що термін у 12 місяців перед зверненням про призначення субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50000 гривень, давно минув, оскільки саме у момент оформлення договору купівлі-продажу у травні 2016 року, позивачем була сплачена повністю грошова сума у розмірі 512673,60 грн вартості за вищевказану квартиру. Однак 24 вересня 2019 року на адресу позивача надійшло від відповідача у якому було зазначено, що позивач має переплату по субсидії. На думку позивача відповідачем невірно тлумачиться норма права, що стосується права позивача на отримання субсидії, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 29 січня 2020 року на 14:00.
17 січня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволення позову відмовити (а.с.35-38). В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач, звернувшись із заявою про призначення житлової субсидії від 9 листопада 2018 року не повідомила про набуття права власності на квартиру, яке відбулось у межах 12 місяців перед зверненням. Таким чином, на думку відповідача, гр. ОСОБА_1 неправомірно отримала житлову субсидію, а тому має відшкодувати кошти по переплаченій житловій субсидії.
У судовому засіданні 29 січня 2020 року позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 29 січня 2020 року проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні за безпідставністю, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія у період жовтень 2018 року - січень 2019 року, за її заявою, яку було подано 9 листопада 2018 року.
Разом із вказаною заявою позивач подала декларацію, у розділі V декларації зазначила інформацію про те, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50000 грн не було (а.с.39-40). Такі відомості позивач зазначила, оскільки вважала, що вона придбала квартиру у с.Петропавлівська Борщагівка, Київської області, відповідно до договору купівлі-продажу від 20 травня 2016 року, тому звертаючись до відповідача 9 листопада 2018 року із заявою про призначення субсидії, позивач була впевнена, що термін у 12 місяців перед зверненням про призначення субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50000 гривень, давно минув, оскільки саме у момент оформлення договору купівлі-продажу у травні 2016 року (а.с.21-26), позивачем була сплачена повністю грошова сума у розмірі 512673,60 грн за вищевказану квартиру.
Відповідно до повідомлення №162 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 24 вересня 2019 року, відповідачем повідомлено позивача про те, що у зв`язку з проведенням верифікаційних даних, наданих заявниками для отримання житлової субсидії відповідно до пунктів 4, 6 абзаців четвертого та шістнадцятого пункту 22 постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого, пічного побутового палива» зі змінами та доповненнями та у зв`язку з отриманням інформації про набуття права власності на квартиру, придбану в новобудові с.Петропавлівська Борщагівка, Київської області, на суму що перевищує 50 тисяч гривень позивачем, яка отримує субсидію за адресою: АДРЕСА_1 . Як зазначено у вищевказаному повідомленні, переплату по субсидії за період з жовтня 2018 року до січня 2019 року у сумі 8764,26 грн буде знято з особових рахунків виконавців комунальних послуг. Переплату готівкової субсидії за період з лютого до квітня 2019 року у розмірі 6424,45 грн, терміном до 1 листопада 2019 року відповідач просить повернути на його розрахунковий рахунок, а у разі несплати вказаних коштів відповідач звернеться до суду (а.с.13-14).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, та такими, що порушують права позивача, вона звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходив з наступного.
У ході проведеної Міністерством соціальної політики України верифікації даних, наданих заявниками для отримання житлової субсидії, була виявлена інформація про набуття гр. ОСОБА_1 права власності на квартиру, придбану в новобудові с.Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святошинського р-ну, Київської області на суму, що перевищує 50 тис. грн.
Дану інформацію Міністерство соціальної політики України направило до Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради для реагування та прийняття відповідних рішень.
2 вересня 2019 року головним спеціалістом підрозділу контролю за правильністю призначення соціальних допомог управління праці, сім`ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради був зроблений запит інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна та отримано підтверджуючу інформацію щодо набуття права власності гр. ОСОБА_1 .
Державна реєстрація права власності на квартиру АДРЕСА_2 , Київської області відбулася 13 листопада 2017 року (а.с.30).
Враховуючи підпункт 4 пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (зі змінами) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія не призначається, якщо:
будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Отже, незважаючи на укладення договору купівлі-продажу майнових прав №С1-Б к2/66 від 20 травня 2016 року (а.с. 21) та передачу майнових прав (а.с. 20) і грошових коштів 20 травня 2016 року (а.с. 15), позивач набула лише майнових прав на майбутню квартиру.
Право власності на побудовану квартиру позивач набула лише з моменту державної реєстрації права власності 13 листопада 2017 року (а.с. 30).
Звертаючись 9 листопада 2018 року із заявою про призначення житлової субсидії гр. ОСОБА_1 не повідомила про набуття права власності на квартиру, яке відбулося 13 листопада 2017 року, тобто у межах 12 місяців перед зверненням, що підтверджується поданою особисто позивачем декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.39-40).
У зв`язку з набуттям права власності у листопаді 2017 року право на призначення субсидії гр. ОСОБА_1 набувала у грудні 2018 року, а не у листопаді 2018 року.
Відповідно до пункту 119 постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (зі змінами) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію.
У зазначеному вище випадку на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
4 вересня 2019 року Управління праці, сім`ї та соціального захисту населення підготувало і надало до міської комісії з питань надання соціальних допомог подання за №113 про припинення нарахування субсидії гр. ОСОБА_1 (а.с.41).
19 вересня 2019 року комісія розглянула подання і винесла рішення про припинення нарахування субсидії та порядок повернення до Державного бюджету України неправомірно отриманої житлової субсидії (витяг з протоколу №16 від 19 вересня 2019 року (а.с.42-43).
Протокол засідання комісії з питань надання соціальної допомоги від 19 вересня 2019 року за №16 був затверджений рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради 26 листопада 2019 року за №329 (а.с.44-45).
27 вересня 2019 року гр. ОСОБА_1 особисто отримала повідомлення від 24 вересня 2019 року за №162 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям (а.с.47).
5 грудня 2019 року гр. ОСОБА_1 особисто написала зобов`язання про повернення коштів у добровільному порядку, але станом на 16 січня 2020 року коштів не повернула (а.с.48).
На виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем доведено вчинення дій щодо складання та надіслання позивачу повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії від 24 вересня 2019 року №162, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області (вул.Європейська, 83, м.Бердичів, 13306, код ЄДРПОУ 03192810) про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області щодо складання та надіслання ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії від 24 вересня 2019 року №162.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 05 лютого 2020 року.
Суддя Д.М. Гурін