
Справа № 234/17399/19
Провадження № 2/234/515/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
05 лютого 2020 року
Краматорський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого - судді Переверзевої Л.І.,
секретаря - Літвінова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звернулася 31 березня 2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг громадянці ОСОБА_2 .
Відповідач надав необхідні документи згідно п.6 пп.1,2 Постанови КМ України № 558 від 29 квітня 2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичними особам, які надають соціальні послуги» для призначення компенсації подаються такі документи: фізичною особою, яка надає соціальні послуги: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки - письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи отримання доходів; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною): заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування (за винятком інвалідів I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду). Порядок видачі такого висновку та його форма затверджуються МОЗ.
Позивачем було прийнято рішення від 07.04.2015 року відповідно до Порядку та призначена компенсація на періоди з: 31.03.2015 року по 30.03.2016 року у розмірі 121,80 гривня, а з 01.04.23016 по 30.03.2018 року у розмірі 137, 80 гривень.
З повідомлення, яке було отримано позивачем 17.07.2017 року стало відомо про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знята з обліку у зв`язку зі смертю.
Позивачем було прийнято розпорядження від 17.07.2017 року щодо припинення виплати з 01.06.2017 року.
Відповідно до довідки від 18.07.2017 року відповідачеві було перераховано виплату компенсації за період з червня 2017 року по липень 2017 року та виявлена заборгованість переплачених бюджетних коштів в сумі 336, 80 гривень.
Відповідно до протоколу змін від 31.07.2017 року переплата була частково погашена в розмірі 168, 40 гривень, залишок переплати складає168, 40 гривень.
Позивач листом-повідомленням №04-40/5358 від 15.09.2017 року довів до відома відповідача інформацію про переплату бюджетних коштів. До цього часу сума переплати не погашалася.
Просили стягнути з ОСОБА_1 заборгованість по переплаті бюджетних коштів в сумі 168, 40 гривень, а такожсум сплаченого судового збору в розмірі 1921 гривня.
Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до суду не з`явилося, про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за відсутності позивача, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, про пичини неявки суд не повідомила. Відзив на позов до суду не надала.
Згідно вимог статі 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач була повідомлена належним чином про слухання справи, не сповістила про причини своєї відсутності, відзиву на позов не надала. Позивач не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Суд,повно та всебічно дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
31 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення компенсаційної виплати за надання соціальних послуг громадянці ОСОБА_2 .
Позивачем було прийнято рішення від 07.04.2015 року відповідно до Порядку та призначена компенсація на періоди з: 31.03.2015 року по 30.03.2016 року у розмірі 121,80 гривня, а з 01.04.23016 по 30.03.2018 року у розмірі 137, 80 гривень.
Згідно з п.1 Постанови КМ України № 558 від 29 квітня 2004 року «Про порядок призначення і виплати компенсації фізичними особам, які надають соціальні послуги» (далі – Порядок) непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Відповідно до п.11 Порядку виплата компенсації провадиться щомісяця до 1 числа місяця, що настає за тим, в якому фізична особа надавала соціальні послуги, і триває до дня припинення їх надання.
Вказана постанова не містить чіткого переліку підстав припинення компенсаційних виплат, однак, зі змісту п.1 та природи вказаної виплати можна зробити висновок про те, що вказані виплати припиняються у зв`язку зі смертю особи, за якою здійснювався догляд.
17.07.2017 рокупозивачем отриманоповідомлення, з якого стало відомо про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знята з обліку у зв`язку зі смертю 31.05.2017 року.
Згідно з п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Отже, ОСОБА_1 вказані вимоги не виконала, про смерть ОСОБА_2 не повідомила.
Позивачем на виконання вимог п. 15 Порядку прийнято розпорядження від 17.07.2017 року щодо припинення виплати з дня наступного за днем,що настає за днем виникнення такої обставини, а саме з 01.06.2017 року.
Згідно з п. 15 Порядку якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Відповідачеві було перераховано виплату компенсації за період з червня 2017 року по липень 2017 року та виявлена заборгованість переплачених бюджетних коштів в сумі 336, 80 гривень, що підтверджується довідкою від 18.07.2017 року
Протоколом змін від 31.07.2017 року переплата була частково погашена в розмірі 168, 40 гривень. Станом на сьогодні залишок переплати складає168, 40 гривень.
Таким чином, позивач повідомив ОСОБА_1 про наявність переплати бюджетних коштів та необхідність погашення заборгованості, що підтверджується листом-повідомленням №04-40/5358 від 15.09.2017 року.
Станом на сьогодні сума переплати бюджетних коштів не погашена.
Відповідно до п. 15 Порядку якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
В зв`язку з чим, УПСЗН Краматорської міської ради було надмірно сплачено компенсацію за період з червня 2017 року по липень 2017 року в розмірі 168, 40 гривень.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі та з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь позивача УПСЗН Краматорської міської ради переплату бюджетних коштів в сумі 168, 40 гривень.
Відповідно до ч.6 ст. 142 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в дохід держави в сумі 1921,00 гривня.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10,141, 263-217,265,280 ЦПК України, ст.ст.105 110-114 Сімейного кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заборговану переплату державних коштів у сумі 168,40 (сто шістдесят вісім, 40) гривень на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р/р НОМЕР_1 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в дохід держави в сумі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна, 00) гривня.
Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення судуякщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л. І. Переверзева