
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2020 року Справа № 160/10307/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
22 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Індустріального відділу державної виконавчої служби м. Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про відкриття виконавчого провадження;
визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про стягнення виконавчого збору;
визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про накладення арешту на рухоме та нерухоме майно.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що державним виконавцем Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. 04 липня 2019 року відкрито виконавче провадження ВП 59455037, стягувачем за яким є Інспекція з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради.
Однак, в порушення ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про відкриття виконавчого провадження ВП 59455037 відкрита не за місцем реєстрації (проживання) боржника.
Крім того, позивач не отримувала постанову про відкриття виконавчого провадження, що виключає право відповідача на проведення подальших виконавчих дій.
Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року відкрито провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що відповідач не надав відзив на позов у визначений судом строк, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Державним виконавцем Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. 04 липня 2019 року відкрито виконавче провадження ВП59455037 про примусове виконання Постанови № 000987 від 21.06.2019 року, стягувачем за яким є Інспекція з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради.
Крім того, 04 липня 2019 року відповідачем винесено постанову про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 51 грн.
Також, 04 липня 2019 року відповідачем прийнято постанову про арешт майна боржника, згідно якої з метою своєчасного та неупередженого виконання рішення суду на рухоме та нерухоме майно позивача накладено арешт.
Зазначені постанови були направлені на адресу: АДРЕСА_2 .
Про існування даного виконавчого провадження позивач дізналася з електронного реєстру боржників. Постанови про відкриття виконавчого провадження, стягнення виконавчого збору, накладення арешту, а також постанови про накладення адміністративного стягнення позивач не отримувала, оскільки зазначені постанови були направлені не на адресу місця реєстрації позивача.
Як вбачається з копії паспорту позивача, на момент відкриття виконавчого провадження остання була зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 , що знаходиться у Новокодацькому районі м. Дніпра. В Індустріальному районі м. Дніпра позивач не зареєстрована і не проживає з 2013 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 1404-VIII виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1404-VIII копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.
Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
В порушення вказаних норм відповідач направив оскаржувані постанови за зовсім іншою адресою.
Відповідно до Постанови ВС/КГС №916/1605/15-г від 07.05.2018 року у разі неодержання боржником постанови про відкриття виконавчого провадження державний виконавець не вправі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевказане та відсутність відзиву відповідача, суд приходить до висновку, що постанови державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04.07.2019 про відкриття виконавчого провадження, про стягнення виконавчого збору, про накладення арешту на все належне позивачу рухоме та нерухоме майно є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 2305,2 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про відкриття виконавчого провадження.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про стягнення виконавчого збору.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Михайленко Ю.В. від 04 липня 2019 року ВП 59455037 про накладення арешту на рухоме та нерухоме майно.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Індустріального відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 2305,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник