Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6154/09/0670
категорія 2.11.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Євпак В.В.,
при секретарі - Халімончук С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" <Текст >
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції <Текст >
про скасування податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, просить скасувати податкові повідомлення-рішення Овруцької МДПІ №0000162301/0 від 28.04.2009 року та №0000162301/1 від 28.05.2009 року. Вимоги мотивує тим, що при проведенні перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: при укладенні договору з ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" на поставку паливно-мастильних матеріалів була здійснена попередня оплату товару та віднесена до податкового кредиту в момент перерахування коштів, однак терміни поставки товару були змінені відповідно до додаткової угоди №1 від 23.06.2008 року. Терміни поставки товару ще не закінчились, проте податковими органами зроблено помилковий висновок про завищення податкового кредиту на суму 168000,00 грн. Вважають, що податкові повідомлення-рішення є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують, з тих підстав, що в результаті проведення перевірки було встановлено заниження податку на додану вартість на суму 168000,00 грн. У квітні 2008 року ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" укладено договір з ВАТ "Хмельницькнафтопродукт" на поставку ПММ в кількості 150 тон. та перераховані постачальнику кошти у розмірі 1008000 грн. Станом на 31.12.2008 року продукція по даному договору не отримана, на підприємстві рахується дебіторська заборгованість по вищезазначеному договору по рахунку 63.1 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" з ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" в розмірі 1008000 грн. Зважаючи на порушення Закону України "Про податок на додану вартість" ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" безпідставно віднесено до податкового кредиту суму ПДВ 168000,00 грн., сплачену за товар, отримання, а відповідно і використання якого в оподатковуваних операціях не передбачається, в результаті чого завищено податковий кредит на суму 168000,00 грн. Крім того, пояснили, що підприємство на складі має відповідний запас пального, а відповідно у нього не було підстав для придбання у ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" та інших контрагентів пального з проведенням попередньої оплати. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими, що не підлягають скасуванню.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: 22.04.2009 року Овруцькою МДПІ проведено виїзну планову перевірку відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2008 року, про що складено акт №178/23-01-01374547.
В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 168000,00 грн., в тому числі за квітень 2008 року у сумі 75248,00 грн., за травень 2008 року у сумі 92752,00 грн. (порушення вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1032999,00 грн. позивачем у даній справі не оскаржуються).
На підставі акту перевірки Овруцькою МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000162301/0 від 28.04.2009 року, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 252000,00 грн., а саме: основний платіж - 168000,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 84000, 00 грн.
Результати перевірки та податкове повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку.
За результатами адміністративного оскарження 28.05.2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000162301/1.
В своїх висновках перевіряючі посилаються на нікчемність договору №10 від 28.04.2008 року укладеного між ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" та ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 215, 228 Цивільного кодексу України та безпідставне віднесення до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченої за товар, отримання, а відповідно і використання якого в оподатковуваних операціях не передбачалось, в результаті чого завищено податковий кредит на суму 168000,00 грн.
З висновками перевіряючих суд не погоджується з наступних підстав: встановлено, що ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" 24.04.2008 року уклав договір за №10 з ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" на поставку ПММ (бензину RON - 95) в кількості 150 тон. протягом квітня-червня 2008 року.
На виконання умов даного договору, ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" здійснив попередню оплату в розмірі 1008000,00 грн. зі сплатою в ціні товару ПДВ в розмірі 168000 грн.
Судом встановлено, що договір укладений з урахуванням вимог, встановлених ч. 1-3, 5-6 ст. 203 ЦК України.
В установленому законом порядку зазначений договір сторонами не визнаний недійсними, договір укладений відповідно до статутної діяльності ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" і є господарською діяльністю підприємства.
Податковий орган, який вважає, що укладений договір є по суті нікчемним, разом із тим не звертався до суду із позовом про стягнення з позивача та ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" коштів в доход держави за нікчемною угодою.
Дійсно, на момент проведення перевірки, товар у вигляді пального ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" поставлений позивачу не був, але відповідно до додаткової угоди №1 від 23.06.2008 року до договору №10 від 24.04.2008 року, постачання товару визначено на протязі 3 кварталу 2009 року.
Додаткова угода не визнана недійсною, а відповідно є чинною.
Таким чином, на момент проведення перевірки строки поставки товару були подовжені та не закінчились.
Відповідно до п.п.7.4.1. п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Підпунктом 7.4.5. п.7.4 ст.7 зазначеного Закону визначено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
7.5. Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається:
7.5.1. дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Судом встановлено, що позивач по справі ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" отримав від ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт", який є платником даного виду податку, належним чином оформлену податкову накладну та сплатив кошти в розмірі 1008000 грн. в т.ч ПДВ в розмірі 168000 грн.
Даний факт не оспорюється податковим органом.
Крім того, встановлено, що ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" зі сплати позивачем ПДВ та визначення податкового кредиту, визначив собі зобов'язання в розмірі 168000 грн. та на цю суму зменшив від'ємне значення, що підтверджується податковою декларацією товариства за квітень 2008 року.
Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність формування позивачем податкового кредиту в розмірі 168000 грн. та відсутність факту заниження ним податку на додану вартість на зазначену суму.
Ствердження податкового органу про відсутність необхідності придбання пального у ВАТ ВКФ "Хмельницькнафтопродукт" та інших контрагентів з проведенням попередньої оплати за товар, не ґрунтуються на вимогах Закону та пов'язані з веденням господарської діяльності товариства, яку визначає сам суб'єкт господарювання.
Відповідач, на якого в силу ст. 71 КАС України, покладений обов'язок доказування, не надав суду доказів та не довів правомірності прийнятого ним рішення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0000162301/0 від 28.04.2009 року та №0000162301/1 від 28.05.2009 року підлягають скасуванню.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0000162301/0 від 28.04.2009 року та №0000162301/1 від 28.05.2009 року.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.В. Євпак
Повний текст постанови виготовлено: 25 січня 2010 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.