Рішення № 87361839, 21.01.2020, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
905/1715/19
Номер документу
87361839
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

_________________

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.01.2020 Справа № 905/1715/19

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання (помічника за дорученням) Кульбакової Л.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Київстар” до Комунального підприємства “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про зобов`язання вчинити певні дії (виконання обов`язку в натурі).

За участю представників сторін:

від позивача – Машковська О.А (за довіреністю);

від відповідача – Дмитроняк А.С (за ордером).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство “Київстар” звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про зобов`язання вчинити певні дії (виконання обов`язку в натурі).

Ухвалою судді господарського суду Донецької області Лейби М. О. від 02.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/1715/19.

Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Підготовче засідання у справі № 905/1715/19 призначено на 22.10.2019.

Протокольною ухвалою від 22.10.2019 підготовче засідання відкладено на 05.11.2019.

22.10.2019 до господарського суду Донецької області від представника позивача надійшла заява про забезпечення позову.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Донецької області №01-01/499 від 23.10.2019 призначено повторний автоматичний розподіл справи №905/1715/19, у зв`язку із перебуванням судді Лейби М.О. у відрядженні та з метою дотримання строків розгляду заяви про забезпечення позову.

Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 23.10.2019, автоматизованою системою документообігу суду визначено новий склад суду для розгляду справи № 905/1715/19, призначено головуючу суддю Зекунов Е.В.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 24.10.2019 заяву Приватного акціонерного товариства “Київстар” про забезпечення позову – задоволено.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 24.10.2019 справу № 905/1715/19 прийнято до розгляду, розпочато розгляд справи №905/1715/19 спочатку та призначено підготовче судове засідання на 19.11.2019.

01.11.2019 від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 19.11.2019 підготовче засідання відкладено на 19.12.2019.

03.12.2019 від представника позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи документів.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 19.12.2019 закрито підготовче провадження у справі №905/1715/19 та призначено розгляд справи по суті на 14.01.2020 року.

14.01.2020 у судовому засіданні оголошено перерву до 21.01.2020

21.01.2020у судове засідання представники сторін з`явились. Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.

Згідно ст.222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2008 року між Приватним акціонерним товариством «Київстар Дж.Ес.Ем.», в подальшому перейменоване на «Київстар» (надалі – Позивач, Абонент) та Комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (надалі – Відповідач, Виконавець) був укладений Договір №5489 на відпуск питної води і прийом господарсько-побутових і виробничих стічних вод у систему міської каналізації (надалі – Договір) (а.с.59-65).

Відповідно до п. 1.1 Договору Виконавець бере на себе зобов`язання забезпечувати об`єкти Абонента питною водою, яка відповідає ДСТУ 2874-82 «Вода питна» або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров`я України на відхилення від стандарту, згідно з Графіком водопостачання в об`ємі встановленого ліміту, а також приймати від нього стічні води в об`ємі встановленого ліміту та в межах, встановлених дозвільних концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.

Згідно до п.1.2 Абонент бере на себе зобов`язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, виконувати усі приписи Виконавця, направлені на поліпшення якості обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення.

Пункт 7.1 Договору передбачає, що договір укладений терміном до 31 грудня 2008 р., вступає в силу після його підписання і вважається продовженим, якщо за місць до закінчення терміну дії договору не надходить заяви однієї із сторін про відмову від договору або його перегляду. У разі перегляду цього договору він діє на цих умовах до підписання сторонами нового договору та узгодження розбіжностей. Відповідно до п.7.2 Договору, за умови пролонгації договору на наступний рік Абонент повинен у строк до 01 грудня поточного року надати розрахунок заявку на використання питної води на наступний рік, узгоджену з Маріупольським відділом комплексного обліку водних ресурсів Донецького РУВР, а також уточнити всі документи, які є додатками до договору. У разі невиконання вимог, Виконавець має право відмовити від подальшого постачання води та приймання стоків.

Договір укладений терміном до 31.12.2008 року, вступає в силу після його підписання і вважається продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору не поступить заява однієї із сторін про відмову від договору або його перегляд (п.7.3).

Договір підписаний уповноваженими особами сторін та засвідчений печатками підприємств.

У судовому засіданні встановлено, що на час виникнення спору Сторони перебувають у договірних правовідносинах.

Так, на виконання умов Договору, Позивачем погоджено ліміти на використання питної води на 2019 рік у загальному обсязі 2463,816 м.куб.

Додатком №8.1 до Договору передбачено, що дислокацією об`єкту Договору №5489 від 25.11.2018 є нежитлове приміщення Маріупольського відділення ПрАТ «Київстар», розташоване за адресою м.Маріуполь, пр..Будівників, б.125 (а.с.21).

Згідно п.8.2 Договору, Додатком є зокрема Технічні умови №3, які були видані Відповідачем 01.09.2008 року.

Зі змісту технічних умов вбачається, що джерелом водопостачання є водовід діаметром 300 мм по пр. Будівників. Місце приєднання – «за місцем».

Особливими умовами цих технічних умов передбачено, що у місці підключення має бути встановлена запірна арматура та водомірний вузол. Для нового водоводу що прокладається в місці врізки Абонент має побудувати водопровідний колодязь, оформити ордер на розриття.

Для виконання вищевказаних технічних умов, Позивач здійснив розробку робочого проекту. До робочого проекту була додана Пояснювальна записка (а.с.33-35).

За наслідками проведення технічних робіт з підключення Позивача до мереж постачальника на підставі технічних умов та робочого проекту, 25.11.2008 ПрАТ «Київстар» (Абонент) та КП «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (Виконавець) уклали вищезазначений Договір №5489.

У судовому засіданні встановлено, що на виконання умов Договору №5489 Відповідач в присутності представника Позивача здійснив розпломбування засобу обліку для подальшої його повірки, про що складений Акт №5489/1 від 17.04.2019 (а.с.26).

Зі змісту припису даного Акту вбачається, що Споживач у строк до 17.05.2019 зобов`язаний здійснити повірку водомірного лічильника та прийняти його в експлуатацію. Лічильник має бути встановлений в точці підключення до водопровідних мереж. У разі невиконання припису, нарахування буде проводитися згідно п.3.3 Правил.

8 травня 2019 Відповідачем була здійснена повірка водомірного вузла, та виданий Паспорт №1270, відповідно до якого лічильник визнано придатним для подальшої експлуатації.

15 травня 2019 підрядник Позивача здійснив оплату на користь Відповідача за наступні послуги:

-Організація робіт по повірці лічильника;

-Прийняття в експлуатацію водомірного вузла (опломбування);

-Обстеження водомірного вузла.

Загальна вартість замовлених та оплачених послуг склала 446 (чотириста сорок шість гривень) 66 копійок.

Проте, отримавши замовлення на виконання послуг в рамках Договору, Відповідач виконав їх лише частково, а саме , здійснив лише роботи по повірці водомірного вузла та зробив відмітку у Паспорті.

28 травня 2019 Позивач звернувся до Відповідача з листом №12177/06, в якому вимагав здійснити роботи по опломбуванню (введенню в експлуатацію) водомірного вузла, оскільки згідно п. 5.10 Правил, засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води. Засувки на обвідних лініях повинні бути опломбовані виробником. Неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються.

У відповідь на даний лист Відповідач повідомив (вих. №2183 від 03.06.2019 ) про необхідність будівництва колодязя на межі балансової належності, встановлення запірної арматури та встановлення нового водомірного вузла.

Не погоджуючись з рішенням Відповідача, Позивач повторно звернувся (лист №13806/06 від 18.06.2019 ) з вимогою щодо виконання робіт по опломбуванню лічильника. До листа були додані Витяг з пояснювальної записки до робочого проекту а також копія Акту обстеження місця встановлення засобу обліку від 28.10.2015 проведеними представниками КП «МПУ ВКХ» на об`єкті ПрАТ «Київстар» за адресою м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а (а.с.39).

В цьому акті представник КП «МПУ ВКХ» зафіксував, що в даній будівлі встановлена система пожежогасіння, яка проходить через водомір Споживача з обводною лінією. Встановлення водомірного вузла в точці врізки не можливе технічно.

01 липня 2019 Позивач отримав від Відповідача рахунок №5489-221 від 20.06.2019 за період червень 2019 , в якому був вказаний об`єм спожитих послуг – 1083,00 м3, в той час як встановлений, повірений, але не опломбований, з вини Відповідача засіб обліку, мав показник 51 м3.

Листом №15029/06 від 03.07.2019 Позивач звернувся до Відповідача, в якому виклав свою незгоду з таким нарахуванням, проте відповіді на нього не отримав. В подальшому Позивачем отримані рахунки №5489-222 від 18.07.2019 за липень за об`єм 1401,00 м3 (фактичний показник 46 м3), №5489-223 від 21.08.2019 за серпень 2019 (фактичний показник 52 м3).

Ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Так, роботи по введенню в експлуатацію водомірного лічильника за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а, Відповідач повинен був здійснити у строк до 17 травня 2019 , проте до цього часу робіт не виконав, що призвело до некоректних нарахувань за водопостачання по Договору (рахунки №№5489-222, 5489-223).

ПрАТ «Київстар» вважає, що Комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» не виконані зобов`язання по Договору в частині прийняття а експлуатацію (опломбування) лічильника обліку споживання холодної води ЛК-20 №5202244.

З огляду на зазначене, у вересні 2019 року ПрАТ «Київстар» звернувся до господарського суду Донецької області з позовними вимогами:

- зобов`язати Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» виконати зобов`язання по введенню в експлуатацію (опломбуванню) лічильника ЛК-20 №5202244, що встановлений за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а.

- зобов`язати Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» здійснити перерахунок об`єму спожитої питної води та водовідведення відповідно до показань лічильника ЛК-20 №5202244, що встановлений за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а, за період з 15 травня 2019 по дату опломбування вищевказаного лічильника.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Цивільного та Господарського кодексів України, законодавством України що регулює містобудівну діяльність, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, умовами Договору №5489 від 25.11.2008 на відпуск питної води і прийом господарсько-побутових і виробничих стічних вод у систему міської каналізації.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

За змістом ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

«Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» №190 від 27.06.2008 р. (надалі – Правила №190 ) визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод. (п.1.1).

Пунктом. 5.4 Правил передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.

У відповідності до пункту 5.10 Правил засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води. Засувки на обвідних лініях повинні бути опломбовані виробником. Неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються. У приміщеннях вузла обліку забороняється розміщення стояків і випусків.

Пунктами 5.14, 5.15 Правил встановлено, що усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджуються свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією.

У випадку тривалості повірки понад місяць об`єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку. Повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок.

Згідно до 5.21. Правил, зняття показів засобів обліку здійснюється представником виробника у присутності споживача або самим споживачем.

Виробник перевіряє правильність зняття споживачем показів засобів обліку води та надання ним відомостей про обсяги і показники якості скинутих стічних вод.

Якщо перевіркою будуть встановлені розбіжності між показами засобів обліку та поданими споживачем відомостями, виробник проводить перерахунок кількості поданої питної води і обсягів скинутих стічних вод за період від попередньої перевірки до моменту виявлення розбіжності згідно з показниками засобів обліку. Цей перерахунок здійснюється за умови, якщо виробником не було виявлено фактів штучного втручання в роботу засобів обліку, їх виходу з ладу або пошкодження пломб. Порядок та терміни зняття показів засобів обліку визначаються відповідно до договору.

За змістом пункту 5.24 Правил, якщо вести облік води за показами засобу обліку неможливо з причин, що не залежать від споживача та зафіксовані в установленому порядку (зняття засобу обліку виробником, пошкодження скла, корозія циферблата, припинення нормальної роботи засобу обліку через несправності, що виникли в його механізмі, тощо), кількість використаної води за термін відсутності засобу обліку (але не більше 2-х місяців) визначається за середньодобовою витратою за попередні два розрахункові місяці. У разі тривалості роботи засобу обліку менше 2-х місяців кількість води визначається за середньодобовою витратою за період роботи засобу обліку не менше 15 днів.

ПрАТ «Київстар» вважає, що Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» порушило свої зобов`язання по Договору в частині прийняття а експлуатацію (опломбування) лічильника обліку споживання холодної води ЛК-20 №5202244, у зв`язку з чим звернулося до суду з вказаним позовом.

КП «Маріупольсье ВУВКГ» вважає позов безпідставним, таким, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Між Приватним акціонерним товариством «Київстар» (Абонент) та КП «Маріупольське ВУВКГ» (Виконавець) було укладено договір з надання послуг водопостачання та водовідведення № 5489/23823 від 25.11.2008 року. Відповідно до п.1.1 зазначеного договору Виконавець зобов`язався забезпечувати об`єкти Абонента питною водою, яка відповідає ДСТУ 2874-82 «Вода питна».

Абонент в свою чергу відповідно до п. 1.2 Договору бере на себе зобов`язання своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, виконувати усі приписи Виконавця, направлені на поліпшення якості обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення.

Відповідно до п. 8.2 Договору додатком нього є видані Виконавцем Технічні умови.

Статтею 5 Закону України «Про основи містобудування» передбачено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, зокрема, розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил.

Згідно до ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів. Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування. Частиною 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, передбачено, що одним з основних складових вихідних даних є технічні умови.

У відповідності до ст. 30 Закону України «Про містобудівної діяльності» технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Склад, зміст, порядок надання технічних умов та порядок визначення вартості послуг з їх надання визначаються відповідними центральними органами виконавчої влади.

Склад, зміст, порядок надання технічних умов та визначення вартості послуг з їх надання встановлений Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627 (далі - Правила № 190), положення яких є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців та які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України, в тому числі порядок приєднання об`єктів до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Пунктом 4.1 Правил № 190 передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву; опитувальний лист за формою згідно з додатком 2 (у якому додатково визначені документи, які додаються до вказаного опитувального листа, а саме: а) викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив`язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується; б) копія документа, який підтверджує право власності (користування) на земельну ділянку, на якій розташовано об`єкт підключення; в) копія дозволу на спеціальне водокористування та копія спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов`язку щодо їх отримання); ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території. Технічні умови мають містити інформацію про відповідні інженерні мережі та місця приєднання до них об`єкта будівництва. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.

Враховуючи вищевикладене та норми ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» технічні данні визначенні в технічних умовах є істотними умовами договору надання послуг водопостачання та водовідведення.

Відповідно до пункту 4.3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України № 190 забороняється будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньо будинкових мереж або до мереж споживачів).

Зокрема, статтею 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», статтею 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» на Комунальне підприємство «Маріупольське ВУВКГ», як на виробника/виконавця послуг з водопостачання та водовідведення в місті Маріуполі покладено обов`язки щодо здійснення контролю за технічним станом інженерного обладнання, мереж водопостачання, водовідведення та перевірку їх відповідності вимогам законодавства, а також встановлено повноваження щодо обмеження або припинення роботи об`єктів централізованого питного водопостачання у разі виникнення необхідності оперативного реагування.

Даними технічними умовами встановлено передбачено встановлення засобу (засобів) обліку на вводі (в місці підключення).

Відповідно до Акту розділу балансової приналежності водопровідних і каналізаційних мереж від 21.12.2010 року, який підписано Позивачем, межа водопровідних мереж Позивача є місце врізання водопроводу позивача діаметром 100 мм. до мережі водопроводу КП "Маріупольське ВУВКГ» діаметром 300 мм.

Відповідач вважає, що Позивачем в порушення умов договору та Правил №190, Акту балансової приналежності мереж не встановлено засіб (засоби) обліку на вводі (в місці підключення) та здійснено приєднання до мереж водопостачання з порушенням технічних умов.

Вимоги Договору, Правил № 190, та Акту 5489/1 від 17.04.2019 щодо встановлення засобу (засобів) обліку в місці визначеному технічними умовами Позивачем не виконано, засіб обліку встановлено не на межі балансової належності мереж виробника та споживача.

Крім того, відповідач вважає, що наявна у позивача схема встановленого засобу обліку та пожежного гідранту порушує правила пожежної безпеки.

Проте, суд вважає доводи Відповідача помилковими з огляду на наступне.

Щодо доводів відповідача про порушення позивачем умов Договору №5489 та Правил № 190 в частині встановлення засобу обліку не на межі балансової належності мереж виробника та споживача.

Обґрунтовуючи підстави для відмови споживачу у введенні в експлуатацію (опломбуванню) лічильника ЛК-20 №5202244 та відмови у здійсненні перерахунок об`єму спожитої питної води та водовідведення відповідно до показань лічильника ЛК-20 №5202244, Відповідач зазначив, що Позивач не виконав вимоги Технічних умов, які були видані Виконавцем.

Так, відповідно до п.4.1 Правил користування системами центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України №190 для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються Технічні умови.

Відповідач зазначає, що Позивачем в порушення умов договору, Правил №190 та Акту балансової приналежності мереж, не встановлено засіб обліку на вводі (в місці підключення) та здійснено приєднання до мереж водопостачання з порушенням технічних умов.

Даний висновок є помилковим, оскільки, як зазначено в Технічних умовах №3 від 01.09.2008, ці Умови є чинними протягом 2-х років, а також є підставою для проектування, але не дають права на здійснення робіт і підключення до міських мереж водопостачання та каналізації.

Згідно форми Технічних умов, що наведена в Додатку 1 до Правил №190, вони є чинними до завершення будівництва.

Таким чином, пункти розділу V, (зокрема п.5.2) на які посилається Відповідач, як на обґрунтування своєї позиції щодо невиконання зобов`язань по договору в частині введення в експлуатацію (опломбування) лічильника №ЛК-20 №5202244, не можуть застосовуватись в даному випадку, оскільки з вищезазначеного вбачається, що для влаштування вузла обліку необхідне здійснення його проектування на підставі розроблених технічних умов, після чого проводиться монтаж та введення в експлуатацію.

Розроблення технічних умов здійснюється на етапі, що передує приєднанню споживача до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Матеріали справи містять інформацію, що Технічні умови були видані Відповідачем 01 вересня 2008, а Договір №23823 був укладений 25 листопада 2008.

Правила №190 на момент видачі Технічних умов та на момент укладення Договору були діючими, отже укладаючи Договір, узгоджуючи обсяги води та скидання стічних вод, і приєднуючи Позивача як споживача до систем централізованого водопостачання та водовідведення, Відповідач фактично визнав що всі умови та вимоги до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам в частині водовідведення та водопостачання Позивачем виконані.

Пунктом 1.2. Правила №190 визначені терміни, що вживаються в цих Правилах, зокрема :

Баланс водоспоживання та водовідведення - співвідношення між фактично використаними обсягами води з усіх джерел водопостачання та обсягами стічних вод, що відводяться за визначений термін.

Випуск водовідведення - трубопровід від будинку або споруди до першого колодязя дворової або внутрішньоквартальної мережі або трубопровід від останнього колодязя внутрішньомайданчикових мереж підприємства до відомчої або централізованої мережі водовідведення.

Виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - суб`єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - виробник).

Водопровідний ввід - трубопровід від розподільчої (внутрішньоквартальної або вуличної) мережі до зовнішньої стіни будинку або межі території об`єкта з колодязем і запірною арматурою у місці приєднання до водопровідної мережі.

Згідно до пункту 5.1 цих Правил, облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Пунктом 5.2 Правила №190 передбачено, що вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.

Тобто, умова розміщення споживачем лічильника на межі балансової належності мереж виробника та споживача має диспозитивний характер.

За згодою виробника вузол обліку може бути встановлений в приміщеннях споживача, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.

З матеріалів справи вбачається, що лічильник ЛК-20 №5202244 на об`єкті ПрАТ «Київстар» за адресою м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а встановлений безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.

Про згоду виробника - КП «МПУ ВКХ» на його розміщення у такий спосіб свідчать Акти про введення в експлуатацію вузла обліку споживача.

Так, 12 жовтня 2011 року представник КП «МПУ ВКХ» в присутності представника ПрАТ «Київстар» склав Акт №04665 введення в експлуатацію вузла обліку (заводський номер 0313042) за місцем його встановлення – м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а (а.с.38).

Згідно змісту цього Акту, в ході огляду було встановлено, що вузол обліку споживання холодної води встановлений згідно технічної документації, узгодженої з КП МПУ ВКХ» та правилами користування водопроводом. На підставі вищевикладеного «Поставщик» приймає в експлуатацію вузол обліку споживання холодної води та дозволяє ПрАТ «Київстар» використовувати його для комерційних розрахунків.

28 жовтня 2015 року представник КП «МПУ ВКХ» в присутності представника ПрАТ «Київстар» склав Акт введення в експлуатацію вузла обліку (заводський номер 5202244) за місцем його встановлення – м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а (а.с.39).

Згідно змісту цього Акту, в ході огляду було встановлено, що вузол обліку споживання холодної води встановлений згідно технічної документації, узгодженої з КП МПУ ВКХ» та правилами користування водопроводом. На підставі вищевикладеного «Постачальник» приймає в експлуатацію вузол обліку споживання холодної води та дозволяє ПрАТ «Київстар» використовувати його для комерційних розрахунків.

Крім того, в Акті від 23.05.2019 обстеження представниками КП «МПУ ВКХ» місця встановлення засобу обліку на об`єкті ПрАТ «Київстар» за адресою м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а, як висновок результату обстеження зазначено, що «Колодязь в точці приєднання є. Місця для встановлення водоміра немає. Труба діаметром 100 мм. пластик в точці врізки і в будівлю заходить діаметром 100 мм. з переходом на 32 мм. Відстань від точки врізки до засобу обліку 69 м.» (Акт та фото колодязю в точці приєднання – а.с. 113-115)

Приймаючи до уваги вищевикладені обставини справи, доводи позивача та Акти обстежень проведених КП «МПУ ВКХ», суд приходить до висновку, що вузол обліку за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу на об`єкті ПрАТ «Київстар» за адресою м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а був встановлений у 2008 році (Договір №№5489 від 25.11.2008) за згодою КП «МПУ ВКХ».

Відповідно до частини 3 статті 509 ЦК України зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

За умовами Договору №5489 від 25.11.2008 Виконавець зобов`язався забезпечувати об`єкти Абонента питною водою.

Абонент зобов`язався своєчасно і в повному обсязі оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, виконувати усі приписи Виконавця, направлені на поліпшення якості обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення.

У відповідності до пункту 5.10 Правил «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води.

З матеріалів справи вбачається. що після укладення Договору №5489 та встановлення засобу обліку на спірному об`єкті, відповідач постачав Абоненту питну воду, а Позивач сплачував її вартість згідно даних лічильника.

Матеріали справи не містять доказів безоблікового споживання питної води ПрАТ «Київстар» за адресою м.Маріуполь, пр.,Будівників, б.125-а, неналежної експлуатації водопровідної чи каналізаційної мережі, пристроїв та приладів на них, які перебувають у нього на балансі.

Як вбачається з матеріалів справи, у 2008 році Відповідач погодився на розміщення Споживачем засобу обліку в місці входу водопровідного вводу на спірному об`єкті.

Проте під час розгляду справи Відповідач на надав належних та допустимих доказів зміни свого рішення у 2019 році щодо необхідності перенесення лічильника Абонента на межу балансової належності мереж виробника та споживача, що в свою чергу порушує засади добросовісності, розумності та справедливості у господарських зобов`язаннях Виконавця по Договору №5489 від 25.11.2008

Відповідач також вважає, що наявна схема встановленого засобу обліку та пожежного гідранту на об`єкті позивача (Абонента) порушує правила пожежної безпеки, що в свою чергу виключає його обов`язок по Договору №5489 виконати зобов`язання по введенню в експлуатацію (опломбуванню) лічильника ЛК-20 №5202244, що встановлений за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125- а.

Досліджуючи доводи відповідача в цій частині судом встановлено наступне.

Згідно креслення системи водопостачання та водовідведення, які відносяться до Проекту реконструкції будівлі ПрАТ «Київстар», що розроблений на підставі ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об`єктів будівництва», на власній мережі Позивача побудований колодязь, в якому встановлений пожежний гідрант. Таким чином, у випадку виникнення надзвичайної ситуації як то пожежа, рятувальний загін матиме можливість приєднатися до міської водопровідної мережі з метою усунення наслідків надзвичайної ситуації (а.с. 116).

У судовому засіданні представник Позивача пояснив, що у випадку встановлення водомірного вузла в точці приєднання до водопровідної мережі Відповідача, при виникненні надзвичайної ситуації облік використаної води буде проводитися через лічильник, що належить Позивачу.

Позивач зазначає, що пропускна спроможність водоміра типу ЛК, у разі його встановлення перед пожежним гідрантом на мережі ПрАТ «Київстар», не дозволить отримати визначений у проектній документації (на підключення до системи водопостачання) обсяг води для гасіння пожежі.

Так розділом 3.3.1 Проекту передбачено, що витрати води на внутрішнє пожежогасіння будівлі приймається із розрахунку – одна струмінь з витратами 2,5 л/сек (СніП 2.04.01-85). Витрати води на внутрішнє пожежогасіння будівлі котельні приймається із розрахунку – два струменя з витратами 2,5 л/сек (СніП ІІ – 35-76) (а.с.35).

З метою врахування обсягів необхідних для пожежогасіння будівлі, пожежний гідрант був встановлений у відповідності до проекту реконструкції будівлі (за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а), після точки приєднання до мережі Відповідача, на власній мережі Позивача, перед засобом обліку.

Державна політика у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб реалізується Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052.

Пунктом 3 цього Положення встановлено, основними завданнями ДСНС, зокрема, є :

1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Порядок розміщення пожежних гідрантів на водопровідній мережі для зовнішнього пожежогасіння будь-якої будівлі, споруди або її частини, що обслуговуються даною мережею регулюється «Правилами пожежної безпеки в Україні» (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 за № 252/26697), нормами ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання зовнішні мережі та споруди основні положення проектування» та «ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2015 № 696 затверджено «Інструкцію про порядок утримання, обліку та перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 р. за № 780/27225

Ця Інструкція є обов`язковою для виконання пожежно-рятувальними підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - пожежно-рятувальні підрозділи ДСНС України), а також юридичними особами, яким на підставі прав власності або іншого речового права належать пожежні гідранти, природні та штучні пожежні водоймища, градирні, водонапірні вежі (далі - джерела зовнішнього протипожежного водопостачання). Вона встановлює єдиний порядок утримання джерел зовнішнього протипожежного водопостачання, здійснення їх обліку та перевірок технічного стану.

Пунктом. 1. Розділу ІІ Інструкції передбачено, що утримання джерел зовнішнього протипожежного водопостачання зобов`язані здійснювати юридичні особи, яким на підставі прав власності або іншого речового права належать такі об`єкти.

У відповідності до п.6 Розділу ІІІ Інструкції, періодичний облік джерел зовнішнього протипожежного водопостачання проводиться не рідше одного разу на три роки. Під час проведення періодичного обліку пожежно-рятувальні підрозділи ДСНС України складають Акт прийому на облік або Акт зняття з обліку.

В матеріалах справи наявні акти перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання (пожежного гідранту), що належать ПрАТ «Київстар», розташованих за адресою м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125- а (а.с.129-131).

Зі змісту цих Актів вбачається, що 24.05.2018, 25.06.2018, 25.04.2019 комісіями у складі посадових осіб ДСНС у Донецькій області проводилися перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання, в ході яких фактів порушення порядку розміщення пожежних гідрантів на водопровідній мережі ПрАТ «Київстар» не встановлено.

Отже висновки Відповідача про порушення правила пожежної безпеки ПрАТ «Київстар» при наявній схемі розміщення на мережі Абонента пожежного гідранту та засобу обліку є помилковими, оскільки спростовані належними та допустимими доказами наявними в матеріалах справи.

У відповідності до статті 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, юридичні особи та фізичні особи підприємці мають право звертатись до господарського суду за захистом своїх оспорюваних або порушених прав.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилось або зникло як таке, порушення права пов`язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Під захистом цивільних прав розуміється передбачений законодавством засіб, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) компенсація витрат, викликаних порушенням права. Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені ст. 16 ЦК України.

Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами частини 1,3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 Господарського процесуального кодексу України).

Отже, виходячи зі змісту ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту. При цьому, застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного суб`єктивного права (інтересу); порушення (невизнання або оспорювання) такого права (інтересу) з боку відповідача; належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством). Відсутність (недоведеність) будь-якої з означених умов унеможливлює задоволення позову.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.

Аналогічні положення також містяться у ч. 2 ст. 19 ЦК України.

З урахуванням вищевикладених обставин справи суд вважає, що позивач належними та допустимими доказами довів, наявність у нього відповідного права та порушення такого права з боку відповідача

Реалізуючи право на судовий захист, Позивач обрав наступні способи захисту порушеного права:

Присудження до виконання обов`язку в натурі (щодо виконання зобов`язання по прийняттю в експлуатацію (опломбуванню) лічильника водомірного вузла)

Відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання (щодо здійснення перерахунку).

З огляду на вищевикладені обставини справи суд вважає, що обрані Позивачем вимоги на захист цивільного права, відповідають змісту порушеного права та характеру правовідношення, тому підлягають задоволенню, як правомірні та обґрунтовані.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».

Керуючись статтями 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства “Київстар” до Комунального підприємства “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” про зобов`язання вчинити певні дії (виконання обов`язку в натурі) - задовольнити повністю.

Зобов`язати Комунальне підприємство “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (87555 Донецька область, м. Маріуполь, просп. Соборна, 7, код 03361508) виконати зобов`язання по введенню в експлуатацію (опломбуванню) лічильника ЛК-20 №5202244, що встановлений за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а на об`єкті Приватного акціонерного товариства “Київстар” згідно Договору №5489 від 25.11.2008.

Зобов`язати Комунальне підприємство “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (87555 Донецька область, м. Маріуполь, просп. Соборна, 7, код 03361508) здійснити перерахунок об`єму спожитої питної води та водовідведення відповідно до показань лічильника ЛК-20 №5202244, що встановлений за адресою: м. Маріуполь, просп. Будівельників, 125-а, на об`єкті Приватного акціонерного товариства “Київстар” згідно Договору №5489 від 25.11.2008 за період з 15 травня 2019 по дату опломбування вищевказаного лічильника ЛК-20 №5202244.

Стягнути з Комунального підприємства “Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” (87555 Донецька область, м. Маріуполь вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 03361508) на користь Приватного акціонерного товариства “Київстар” (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53, код ЄДРПОУ 21673832) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3842, 00 гривень.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 21 січня 2020 року.

Повний текст рішення складено та підписано 31.01.2020.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Е.В. Зекунов